Hasło:
Strona główna
RZEŻUCHA Jedną z moich ulubionych wiosennych tradycji jest sianie, no i oczywiście jedzenie rzeżuchy. Lubię jej lekko pikantny smak, soczyście zielony kolor i tą wiosenną delikatność. Co kryje w sobie ta drobna, zielona roślinka?
Dodano: 2010-03-16
POKRZYWA Pokrzywa to znakomity środek witaminowy, bogaty w witaminę K, B, A oraz związki żelaza, magnezu i wapnia. Oczyszcza organizm z toksyn, wpływa pozytywnie na prace wątroby, poprawia morfologię krwi, usuwa uczucie zmęczenia, obniża poziom cukru we krwi.Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i poprawia perystaltykę jelit.
Dodano: 2009-08-21
SZPARAGI - ZIELONY RARYTAS Szparagi to warzywa bardzo sezonowe, u nas dostępne tylko przez kilka tygodni (maj-czerwiec), by zdążyć nasycić się ich delikatnym smakiem trzeba być czujnym :). Na straganach można spotkać kilka odmian szparagów: białe, zielone o grubych łodygach i zielone dzikie, długie i cienkie. Mimo różnic są pędami tego samego gatunku, a różna barwa wypustek wynika z różnego sposobu uprawy - zielone wypustki wyrastają nad powierzchnię gruntu, a białe rosną przysypane ziemią lub przykryte folią.
Dodano: 2009-05-12
OGÓREK Ogórek dzięki zawartości potasu usuwa nadmiar wody z organizmu, przyśpiesza przemianę materii. W 95% składa się z wody i prawie nie ma kalorii (13 kcal w 100g). Wartość odżywcza ogórków jest niewielka, lecz są cenne ze względu na smak i zawartość wielu związków o charakterze zasadowym, co korzystnie wpływa na trawienie i odkwasza organizm.
Dodano: 2009-03-25
RZODKIEWKI Rzodkiewki zawierają po trochu różnych witamin (A, B1, B2, C, PP) i pierwiastków (potas, wapń, magnez, miedź). Są też bogate w związki siarki, co korzystnie wpływa na włosy i paznokcie. Rzodkiewka pobudza trawienie a nie tuczy: 100g to 14 kcal.
Dodano: 2009-03-25
FIGA Figi, zwłaszcza suszone, wśród produktów roślinnych, są najlepszym źródłem przyswajalnego wapnia. W 100g jest go tyle, co w szklance mleka. Mają też wspaniałe właściwości neutralizujące szkodliwe kwasy i wspierają organizm w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, co w realiach przeciętnej polskiej diety jest  dużą zaletą. Dzięki dużej zawartości błonnika regulują też trawienie. Od dziś figę z makiem zjedz ze smakiem!
Dodano: 2009-03-11
BRĄZOWY RYŻ Ryż brązowy to ryż o naturalnych, nieprzetworzonych (niepolerowanych) ziarnach. W wyniku obróbki technologicznej mausunięte tylko zewnętrzne warstwy okrywy. Posiada nieco orzechowy aromat. Po ugotowaniu jest sypki. Jego jasnobrązowy kolor pochodzi od otoczki z otrąb. Dzięki ominięciu procesu polerowania przy jego produkcji, zawiera więcej białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Można go jeść z warzywami, po chińsku, indyjsku, tajlandzku itd. Mniej smakuje na słodko.
Dodano: 2009-01-13
SEKRETY MAKU Od dziecka uwielbiałam makowce i kluski z makiem, odpowiada mi ta goryczka i bakalie, które swoją słodyczą równoważą smak maku. Mak zawsze kojarzył mi się ze świętami, babcią zwijającą makowce, Wigilią. Poszukując opisu tej rośliny, odkryłam fascynujące polskie zwyczaje związane z makiem. Jego usypiające i narkotyczne właściwości znane były już ok. 1500 r.p.n.e. kiedy to stosowano go do uśmierzania bólu w rejonach Azji Mniejszej i w starożytnej Europie.
Dodano: 2009-12-15
AUTOR

Witajcie w  DOBRYM MIEJSCU
Zapraszam do korzystania z moich doświadczeń kulinarnych i nie tylko :)
Magda

Więcej
KATEGORIE