DO PRZECZYTANIA, DO OBEJRZENIA, DO POSŁUCHANIA
Autor: DARIUSZ MÓL
Do obejrzenia - "Boyhood" i "Olive Kitteridge"
DODANO: 2015/03/30
„Boyhood" to z jednej strony filmowy eksperyment (bohaterowie dorastają na naszych oczach - zdjęcia trwały ponad dekadę), a z drugiej „wykradziona" z życia historia relacji między dziećmi, a rodzicami, gdzie dzieci i rodzice dojrzewają na naszych oczach. Richard Linklater, jak niewielu reżyserów potrafi opowiadać o tym, że najważniejsze jest to, żeby czuć, że się żyje i tego nie zatracić.
Do przeczytania - "Za ścianą" i "Jeszcze wczoraj miałam raka"
DODANO: 2015/03/30
Z najnowszą książką Sarah Waters „Za ścianą" jest jak z lokomotywą z wiersza Tuwima - rusza powoli, ale z rozdziału na rozdział „biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej, i dudni, i stuka, łomoce i pędzi". Metafora rozpędzonego pociągu jest tu jak najbardziej trafna - nie da się wysiąść z tej pełnej niespodzianek i pozorów powieści, nie można uspokoić emocji, napięcie rośnie do samego końca. Ale nawet przez myśl człowiekowi nie przejdzie, żeby chwycić za hamulec bezpieczeństwa.
Do obejrzenia - "Obłąkani" i "Saint Laurent"
DODANO: 2015/03/19
„Obłąkani" Brada Andersona w gotycko-romantycznej scenerii mieszają nam w głowach, zostawiając nas z przekonaniem, że cienka linia oddziela szaleństwo od normalności, rzeczywistość od fikcji, to co namacalne, od tego, co nieuchwytne.
Do przeczytania - "Bestie", "Cicho sza", "Wojna kobiet"
DODANO: 2015/03/13
„My, bestie, nie mamy swojego miejsca na tym świecie, ale istniejemy, bierzemy udział w jego wydarzeniach, poruszamy się wśród ludzi, stajemy się poprzez nich"... A jeśli człowiek także jest bestią, która tylko czeka na odpowiednią chwilę, aby wyszczerzyć kły i zacząć zabijać?
Do przeczytania - "Maszyna do pisania", "Tylko martwi nie kłamią", "Florystka"
DODANO: 2015/03/07
Czekając na drugi tom serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Katarzyny Bondy, który ukaże się w maju, warto sięgnąć po jej „Maszynę do pisania", czyli kurs kreatywnego pisania. A także po wcześniejsze powieści autorki „Pochłaniacza" - „Tylko martwi nie kłamią" i „Florystkę", które właśnie zostały wznowione.
Do obejrzenia - "Służby specjalne" i "Anatomia zemsty"
DODANO: 2015/03/04
Jeśli przeraził was „Układ zamknięty", to „Służby specjalne" będą jak petarda rzucona w twarz i wgniotą was w fotel. Patryk Vega zapewnia, że zebrał „solidne materiały", zanim napisał scenariusz filmu. I tak sobie myślę, że choćby nawet tylko 10% z tego, co widzimy na ekranie było prawdą, to wystarczy, aby zapytać ze strachem - w jakim świecie my żyjemy?

Autor

Dariusz Mieczysław Mól

Jestem dziennikarzem i reporterem. Pracowałem m.in. w „Super Expressie”, tygodniku „Naj”, miesięczniku „Claudia”. Od kilku lat pracuję jako „wolny strzelec”, prowadząc własną działalność jako „Mól TEKSTowy”.

WIĘCEJ

Kategorie

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwum wpisów