Hasło:
Strona główna
Podwójna ciągła Mówi się też, że Polacy jeżdżą z ułańską fantazją, ale obawiam się, ze to stereotypowa kalka, za którą kryje się niechęć polskich urzędników do przyznania się do winy. Skąd taki pomysł? Otóż, nie trzeba się długo zastanawiać, żeby dojść do wniosku, że niebezpieczna jazda wynika z dwóch czynników: frustracji i braku poszanowania dla przepisów ruchu drogowego.
Dodano: 2014-09-23
Komentarzy: 0
Pokłosie wojny Zabieram głos w jakże drażliwej sprawie, której to drażliwość ostatnio podniosło „Pokłosie", ale nie po to, żeby wykazywać wyższość jednej racji nad inną, ale żeby zwrócić uwagę na to, jaką tragedią jest wojna. My, dzieci powojenne, karmieni telewizyjnymi obrazami w rodzaju „Czterech pancernych" czy „Klossa", zapożyczamy te obrazy i nimi myślimy. Powiem banał: rzeczywistość jest daleko bardziej złożona i bardziej tragiczna, niż pokazuje to najbardziej realny film wojenny.
Dodano: 2012-12-05
Komentarzy: 0
Dywizjon, a sprawa polska Jest taka książka o sławnym dywizjonie 303 napisana przez niepolskich autorów  Lynne Olson i Stanleya Cloud'a, która długo zapada w pamięci po przeczytaniu. Książek o wyczynach dywizjonu jest sporo, ta jednak wyróżnia się sposobem snucia opowieści, pełnym zrozumienia i sympatii, oraz szczerze narysowanym tłem historycznym. Dla interesujących się Polską i jej historią - lektura obowiązkowa.
Dodano: 2012-08-10
Komentarzy: 0
Sosabowski i jego brygada W modzie, niestety, jest stwierdzenie, że nie warto wracać do historii. Dlaczego niestety? Bo znajomość historii, szczególnie własnego narodu,  jest podstawą do określenia się w strukturze tego narodu. Być może brak mi wiedzy, ale nie widzę trzeciej drogi: albo znasz historię i czujesz naród, albo nie znasz jego historii i jesteś poza nim. Ale jeśli jesteś poza nim, jesteś również poza doświadczeniem własnych dziadów, Twoja historia rozpoczyna się jedynie tu teraz, a nie wcześniej, i równie dobrze mógłbyś żyć i mieszkać na Zanzibarze.
Dodano: 2012-06-01
Komentarzy: 4
AUTOR

Obserwacje i wnioski. Mińskie peryferia. Poezja. Literatura. Spacery po mieście w słońcu i w słocie. Muzyka. Sport. Trochę tańca. Garść prawie filozoficznych uwag i prawie socjologicznych spostrzeżeń. Kilka zdjęć. Mój mińsko-mazowiecki blog."

Więcej
KATEGORIE
Polecane strony