Hasło:
Strona główna
Sosabowski i jego brygada W modzie, niestety, jest stwierdzenie, że nie warto wracać do historii. Dlaczego niestety? Bo znajomość historii, szczególnie własnego narodu,  jest podstawą do określenia się w strukturze tego narodu. Być może brak mi wiedzy, ale nie widzę trzeciej drogi: albo znasz historię i czujesz naród, albo nie znasz jego historii i jesteś poza nim. Ale jeśli jesteś poza nim, jesteś również poza doświadczeniem własnych dziadów, Twoja historia rozpoczyna się jedynie tu teraz, a nie wcześniej, i równie dobrze mógłbyś żyć i mieszkać na Zanzibarze.
Dodano: 2012-06-01
Komentarzy: 4
Serce łamane Codziennie łamią mi moje skołatane, patriotyczne serce. Łamią mi je do spółki cudzoziemcy, politycy i moi rodacy. Przeraża mnie bezrefleksyjność polskiego społeczeństwa. Ono jakby czekało z utęsknieniem na kłamstwo, bo jest tak słabe, że się smiertelnie boi prawdy. A wczoraj "świętowaliśmy" Dzień Niepodległości.
Dodano: 2011-11-12
Komentarzy: 1
Tuwim o polskości Twierdzę, że w pewnych przypadkach do określenia pewnych zjawisk brak nam "aparatu" czyli świadomości zjawiska i  umiejętności ujęcia go w słowa. Dlatego warto się odwoływać do tych, którzy taką łatwość ujmowania w słowa posiadają. O polskości i patriotyźmie pisało już wielu, rzadko jednak tak prosto i bez zbędnego patosu jak Julian Tuwim (niby nie-Polak). Warte przytoczenia, więcz przytaczam. Dla Was i dla siebie.
Dodano: 2011-07-27
Komentarzy: 0
AUTOR

Obserwacje i wnioski. Mińskie peryferia. Poezja. Literatura. Spacery po mieście w słońcu i w słocie. Muzyka. Sport. Trochę tańca. Garść prawie filozoficznych uwag i prawie socjologicznych spostrzeżeń. Kilka zdjęć. Mój mińsko-mazowiecki blog."

Więcej
KATEGORIE
Polecane strony