Hasło:
Strona główna

Komentarze (4)
"Bo znajomość historii, szczególnie własnego narodu, jest podstawą do określenia się w strukturze tego narodu."- jak rozumieć to zdanie?
barthoss
04 czerwca 2012
jeśli nie znasz historii swojego narodu, jesteś od niego "odkorzeniony", i można Cię przesadzić w dowolne miejsce. niby formalnie należysz do narodu, ale niewiele Cię z nim łączy, oczywiście, poza przymusem płacenia podatków i ubezpieczeń. stąd nie widzisz potrzeby wywieszania flagi w święto narodowe, bo to w sumie tylko kolejny dzień wolny od pracy.
poza tym, skoro nie wiesz, kto zrobił krzywdę Twojemu dziadowi czy pradziadowi, to łatwo dasz sobie wmówić, że krzywdziciel to właściwie był przyjacielem i należą sie mu z Twej strony podziękowania. czyż nie miało to u nas miejsca?
w ten sposób, znajomość lub nie, historii, określa po pierwsze przywiązanie do narodu, a po drugie miejsce światopoglądowe w narodzie.
jeśli się mylę, to proszę powiedzieć gdzie, to naprostuję swój tok myślenia. pozdrawiam
marseli
04 czerwca 2012
masz pewne nieścisłości, podatki i ubezpieczenia płaci się do państwa (fiscusa) a nie do narodu. Patosu mnóstwo w tym tekście.
barthoss
05 czerwca 2012
ok, masz rację, żeby być bardziej precyzyjnym, musiałbym trzymać się podziału naród - społeczeństwo - państwo. patos? być może. wikipedia tłumaczy ten termin w taki sposób: "patos polega na ukazywaniu zjawisk o charakterze monumentalnym i wzniosłym, o wysokich walorach uczuciowych powodujących stany napięcia emocjonalnego u odbiorców". patos jest powiązany z emocjami, moimi - na pewno, odbiorców - oby :)
marseli
06 czerwca 2012
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Obserwacje i wnioski. Mińskie peryferia. Poezja. Literatura. Spacery po mieście w słońcu i w słocie. Muzyka. Sport. Trochę tańca. Garść prawie filozoficznych uwag i prawie socjologicznych spostrzeżeń. Kilka zdjęć. Mój mińsko-mazowiecki blog."

Więcej
KATEGORIE
Polecane strony