Hasło:
Strona główna
Honor i krótkie majtki „W dawnej Polsce ludzie mieli swój honor (...) każdy troszczył się o dobro swojego imienia. Poważnie traktowali poglądy i zobowiązania, słowo to było słowo, kto jest raz złamał nie miał czego więcej szukać w środowisku. I to wszystko sprowadza się do problemu powagi. Komunizm uczynił z nas społeczeństwo w krótkich majtkach. Tam, gdzie nikt o sobie nie decyduje (...) tam po jakimś czasie nie ma już miejsca na samodzielność, a zatem na powagę myśli i uczynków. I życie staje się nieodpowiedzialne, niedokończone, niekonsekwentne, niespójne, niepoważne, infantylne".
Grzechy cnoty pragnienia Czasami dobra książka jest jak kompas pomagający przedrzeć się przez morze płytkości i miałkości masowej kultury; zlokalizować mielizny i uratować się przed zatonięciem w odmętach. Chociaż nie doczytałem jeszcze „Grzechów cnót pragnień" do końca, jestem pewien, że to jest książka właśnie tego rodzaju. Bo już od samego początku zdumiewa ciekawymi i trafnymi spostrzeżeniami;  głównie dotyczącymi życia polskiego społeczeństwa.
Dodano: 2012-04-04
Komentarzy: 0
AUTOR

Obserwacje i wnioski. Mińskie peryferia. Poezja. Literatura. Spacery po mieście w słońcu i w słocie. Muzyka. Sport. Trochę tańca. Garść prawie filozoficznych uwag i prawie socjologicznych spostrzeżeń. Kilka zdjęć. Mój mińsko-mazowiecki blog."

Więcej
KATEGORIE
Polecane strony