Hasło:
Strona główna
Dipole Rozglądam się wokół, obserwuję, patrzę i wyciągam wnioski. Jak się czujecie w tym dipolarnym, polskim, politycznym świecie? Jesteście gotowi ginąć za jedynie słuszną opcję czy też mówicie: „dość o Smoleńsku, dość o komuniźmie, dość o Polsce, patrzmy w przód"? W przód, czyli właściwie gdzie?
Dodano: 2011-04-18
Komentarzy: 1
Uwaga, reklama Andrzej Bobkowski - nazwisko nieobecne w ogólnej czytelniczej świadomości. W szkole, w zakresie lektur, mogliśmy znaleźć i Mickiewicza, i Sienkiewicza; czas jakiś temu byliśmy świadkami politycznej awantury o Gombrowicza. Czytałem wiele, ale nic nie pozostawiło na mnie takiego wrażenia jak "Szkice piórkiem" . Genialna opowieść o wojennym, polskim tułaczu, okraszona spostrzeżeniami, które nazywam "trafianiem w punkt przy użyciu minimalnej ilości słów", pisana językiem, którego nie powstydziłby się żaden poeta.
Dodano: 2011-04-03
Komentarzy: 0
Kto to był Karski? Kto to był Karski - wielu z nas wie (choć pewnie i tak nie wszyscy). Nasze potoczne o nim wyobrażenie podsumowuje opinia Clintona: „Ryzykował życiem, potajemnie odwiedzając getto w Warszawie, przemierzając okupowaną Europę, by dostarczyć wolnemu światu wieść o Holokauście". I tyle.  Przeczytanie biografii Karskiego napisanej przez Jerzego Korczaka spowodowało, że symbol kuriera Polski walczącej, niosącego ważne wieści dla możnych tego świata, zmienił się dla mnie w symbol zupełnie innych treści.
Dodano: 2011-11-24
Komentarzy: 0
Grzechy cnoty pragnienia Czasami dobra książka jest jak kompas pomagający przedrzeć się przez morze płytkości i miałkości masowej kultury; zlokalizować mielizny i uratować się przed zatonięciem w odmętach. Chociaż nie doczytałem jeszcze „Grzechów cnót pragnień" do końca, jestem pewien, że to jest książka właśnie tego rodzaju. Bo już od samego początku zdumiewa ciekawymi i trafnymi spostrzeżeniami;  głównie dotyczącymi życia polskiego społeczeństwa.
Dodano: 2012-04-04
Komentarzy: 0
Honor i krótkie majtki „W dawnej Polsce ludzie mieli swój honor (...) każdy troszczył się o dobro swojego imienia. Poważnie traktowali poglądy i zobowiązania, słowo to było słowo, kto jest raz złamał nie miał czego więcej szukać w środowisku. I to wszystko sprowadza się do problemu powagi. Komunizm uczynił z nas społeczeństwo w krótkich majtkach. Tam, gdzie nikt o sobie nie decyduje (...) tam po jakimś czasie nie ma już miejsca na samodzielność, a zatem na powagę myśli i uczynków. I życie staje się nieodpowiedzialne, niedokończone, niekonsekwentne, niespójne, niepoważne, infantylne".
Czarne, szare, białe Wziąłem do ręki książkę „Bóg, kasa i rock'n'roll" będącą zapisem rozmów o wierze między Szymonem Hołownią, a Marcinem Prokopem. Czyli osobami stojącymi na dwóch przeciwległych biegunach. I wiecie co? Nie obrażają się wzajemnie, nie obrażają się na siebie, nie używają sztuczek retorycznych, żeby ich było na wierzchu. Po prostu: rozmawiają.
Dodano: 2012-05-16
Komentarzy: 0
Sosabowski i jego brygada W modzie, niestety, jest stwierdzenie, że nie warto wracać do historii. Dlaczego niestety? Bo znajomość historii, szczególnie własnego narodu,  jest podstawą do określenia się w strukturze tego narodu. Być może brak mi wiedzy, ale nie widzę trzeciej drogi: albo znasz historię i czujesz naród, albo nie znasz jego historii i jesteś poza nim. Ale jeśli jesteś poza nim, jesteś również poza doświadczeniem własnych dziadów, Twoja historia rozpoczyna się jedynie tu teraz, a nie wcześniej, i równie dobrze mógłbyś żyć i mieszkać na Zanzibarze.
Dodano: 2012-06-01
Komentarzy: 4
Dywizjon, a sprawa polska Jest taka książka o sławnym dywizjonie 303 napisana przez niepolskich autorów  Lynne Olson i Stanleya Cloud'a, która długo zapada w pamięci po przeczytaniu. Książek o wyczynach dywizjonu jest sporo, ta jednak wyróżnia się sposobem snucia opowieści, pełnym zrozumienia i sympatii, oraz szczerze narysowanym tłem historycznym. Dla interesujących się Polską i jej historią - lektura obowiązkowa.
Dodano: 2012-08-10
Komentarzy: 0
AUTOR

Obserwacje i wnioski. Mińskie peryferia. Poezja. Literatura. Spacery po mieście w słońcu i w słocie. Muzyka. Sport. Trochę tańca. Garść prawie filozoficznych uwag i prawie socjologicznych spostrzeżeń. Kilka zdjęć. Mój mińsko-mazowiecki blog."

Więcej
KATEGORIE
Polecane strony