Hasło:
Strona główna

Z JEDZENIEM W TLE


David Lebovitz jest znanym cukiernikiem, który we wspaniały, zabawny i błyskotliwy sposób opisuje swoje "Słodkie życie w Paryżu".
Dzięki wyjątkowemu zmysłowi obserwacji dobitnie, ale zawsze czule piętnuje cechy paryżan, które dla niego, Amerykanina, są zaskakujące, a czasami wręcz nieznośne.
Czytając tę książkę poznacie także przepisy na jego pyszne dania i desery.

Amy Thomas, autorka "Paryż, mój słodki" podjęła wyzwanie i przyjęła propozycję  pracy dla Louis Vuitton. W wolnych chwilach realizuje marzenie i na rowerze zwidza Paryż. Jest to jednak nietypowe zwiedzanie - punktami na jej trasie są bowiem cukiernie, piekarnie i sklepy z czekoladą.

Czytając jej zachwyty nad paryską bagietką, maślanymi croissants i zniewalającą gorzką czekoladą powodują nieustający apetyt na "coś słodkiego", dlatego warto przed lekturą upiec jakieś pyszne ciasto:).
I jeszcze jedna powieść z jedzeniem w tle - "Kuchnia duch ów", Jael McHenry. Tym razem jednak mniej zabawna, a bardziej poruszająca. Jej bohaterką jest młoda kobieta z zespołem Aspergera.
Kuchnia Ginny jest magiczna, ale prawdziwy cud rozgrywa się w jej wnętrzu. Pomimo trudnych osobistych przeżyć i społecznych stereotypów udaje jej się pozostać normalną.

"Refleksyjna i smakowita powieść o samopoznaniu
i wewnętrznej kruchości z oryginalną bohaterką, która łącząc teraźniejszość z przeszłością, prozę życia z poezją smaków, odkrywa w sobie cudowną moc i siłę do samodzielnego, pełnego życia." Wydawnictwo Bukowy Las

Wszystkie książki dostępne są w mińskiej bibliotece :)

Dodano: 2013-08-08
Tagi:
AUTOR

Witajcie w  DOBRYM MIEJSCU
Zapraszam do korzystania z moich doświadczeń kulinarnych i nie tylko :)
Magda

Więcej
KATEGORIE