Hasło:
Strona główna

POCHWAŁA POWOLNOŚCI

Wiosna budzi nas do życia. Słońce, dłuższe dni, za chwilę zieleń za oknem zachęcają by więcej  działać. Mamy tyle planów, tyle spraw do załatwienia, w kalendarzu zaczyna brakować już miejsca na coraz to nowe zadania. To naturalne, że mamy więcej energii, ale uwaga: czy więcej znaczy lepiej? Czy w tym pędzie nie stajemy się powierzchowni, czy czerpiemy jeszcze radość z tych szybkich obiadów,  odbierających dech treningów, skróconych wersji bajek, pobieżnych znajomości? 


Książka Carla Honoré „Pochwała powolności"  proponuje nowy, (a może stary jak świat?) powolny styl życia. Autor, który sam pędził jak większość z nas, pewnego dnia doznał olśnienia. Kiedy na półce z literaturą dziecięcą dostrzegł jednominutowe bajki, zdał sobie sprawę, że pośpiech naszego świata zaszedł już za daleko. W swojej  książce nie deprecjonuje współczesnych wynalazków, jednak proponuje dystans, zwolnienie tempa, które poprawi nam nie tylko samopoczucie, ale i relacje z bliskimi, wyniki w pracy i nauce, kondycję i seks.

Dla kogoś, kto „rzucił" korporację, a jest nas coraz więcej, pomysły Honoré nie są może odkrywcze, ale jednak ciekawe. Zwłaszcza że, autor przeprowadza osobiste dochodzenie wszędzie tam, gdzie na świecie pojawił się ruch powolnościowy. Odwiedza Włochy i rozmawia z Carlem Petrinim, założycielem Slow Food, zwiedza powolne miasta (w Polsce też takie mamy, np. Reszel), poddaje się treningowi SuperSlow, ćwiczy Chi Kung i chodzi na warsztaty z seksu tantrycznego. Jego wnioski są jednoznaczne: powolne jest piękne.
I nie chodzi tu o pracę w żółwim tempie czy ślimaczenie się przy obiedzie. Każdy musi odnaleźć własny zagubiony rytm, tzw. tempo giusto, bo często pędzimy z przyzwyczajenia, zapominamy, że potrafimy wolniej. A życie staje się przyjemniejsze, gdy zwolnimy. Przecież smaczniejsza jest przygotowana w domu kolacja niż pizza z supermarketu, spacer bardziej nas odpręża niż stanie w korku, a rozmowa bardziej cieszy niż sms.

Na wiosenne wieczory polecam powolną lekturę :).

 

Dodano: 2013-03-04
Tagi:
AUTOR

Witajcie w  DOBRYM MIEJSCU
Zapraszam do korzystania z moich doświadczeń kulinarnych i nie tylko :)
Magda

Więcej
KATEGORIE