Hasło:

Szalom Mińsk Mazowiecki! (vol. 2.)

W dniu 21 sierpnia 1942 odbyło się jedno z przełomowych i tragicznych wydarzeń w historii miasta. Lokalna społeczność żydowska, która stanowiła znaczącą ilość mieszkańców, została definitywnie zlikwidowana. W trakcie likwidacji getta zginęło od kul około tysiąca Żydów- większość z pozostałych przewieziono w wagonach towarowych do obozu zagłady w Treblince. Ocalali uciekli i do dzisiaj Mińsk utracił swój koloryt. Zbrodniczy system Adolfa Hitlera zabił ponad 6 mln osób pochodzenia żydowskiego, ale nie zwyciężył- świadczy o tym chociażby obecność mieszkańców Mińska na obchodach rocznicy likwidacji getta. Nasi przodkowie stanęli na wysokości zadania- dostarczali potrzebującym żywność, ukrywali Żydów we własnych domach, organizowali im kenkarty.

Dnia 21 sierpnia 2013 r. na cmentarzu żydowskim stawili się mińszczanie aby uczcić to wydarzenie. Uroczystości rozpoczęły się od żałobnej melodii granej na skrzypcach.

 

 

Następnie odbyła się krótka modlitwa, którą prowadził pan Tomasz rabin gminy żydowskiej w Warszawie.

Okolicznościowe przemówienia złożyli ze strony Mińska Mazowieckiego: burmistrz Marcin Jakubowski, radny Daniel George Milewski, Bartosz Mendyk w imieniu posła na Sejm RP Łukasza Gibały.

 

 

 

Na zakończenie złożono kwiaty.

 

 

 

Potem  wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na krótki poczęstunek do restauracji Maskotka.

 

 

To bardzo cenne, że władze miasta, Towarzystwo Przyjaźni Mińska Mazowieckiego, Gmina Żydowska współpracują w celu dokładnego poznania historii miasta, oraz upamiętnienia go takim, jakim rzeczywiście było. Szalom!

Dodano: 2013-08-21
Komentarzy: 0
Tagi:


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com