Hasło:

Słowiańskie święto plonów

Końcówka wakacji to tradycyjnie święto plonów i zbiorów. Dnia 25 sierpnia odbyły się aż dwie takie imprezy- jedna to dożynki powiatowe, gdzie miałam przyjemność pomóc Towarzystwu Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, drugie to Dożynki Województwa Mazowieckiego. 

Jest to ciekawe święto posiadające jeszcze przedchrześcijańskie korzenie, gdy dziękowano naturze za pomyślność. Obchodzone było głównie przez Słowian zachodnich i wschodnich, prawdopodobnie ze względu na klimat południowi słowianie nie mieli  tego w zwyczaju.

W Rosji i Polsce dożynki mają bardzo podobny charakter. W ramach ciekawostki, w Rosji w dzień dożynek cerkiew obchodzi święto „Zaśnięcia Bogurodzicy". Kilka ciekawostek o tym święcie w Rosji, aby można było porównać obchody z Polskimi. W guberni Jarosławskiej ostatni snop "dozhina" jest zawsze „snopem chleba wiosny". Żniwiarze z pola zanosili go do domu i umieszczali w dolnym rogu. Często ten snop stał w rogu pod "ołtarzykiem domowym". 


W stepowych prowincjach Rosji  trzy dni przed Obżinkami zaczynano sadzić zboża ozime i miało to być zakończone w ciągu trzech dni od dnia następującego po tym dniu. W Obzhinki wieczorem chłopcy i dziewczęta idą w plener. Następnie odbywają się gry i zabawy, śpiewanie piosenek. 


Tak i w Polsce, święto ma charakter wesoły, o czym świadczą napotkane przez mnie dzisiaj osoby, w różnych wieku, które przyjechały z zakątków całego powiatu (województwa), aby się wspólnie bawić: były więc festiwale wieńców, namioty, gdzie wszyscy mogli się wystawić. Kobiety z zespołów ludowych spontanicznie rozpoczynały przyśpiewki. Było to bardzo pozytywne święto. Wszystkim, którzy nie byli gorąco polecam za rok!A to już Miętne.


Jak się okazuje można tam nabyć również ciekawą odzież:A co wy sądzicie o tym święcie?


Dodano: 2013-08-25
Komentarzy: 0
Tagi:


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com