Hasło:

Szalom Mińsk Mazowiecki! (vol. 1.)

        W samym Mińsku Mazowieckim Żydzi osiedlili się w 1768 r., wcześniej mieszkali w okolicznych wsiach. W połowie XIX w. została założona odrębna gmina żydowska, której siedziba znajdowała się na obecnej ul. Piłsudskiego. Niewiele osób pamięta, że po Kałuszynie, nasze miasto było najczęściej wybieranym miejscem osiedlania się. O istotności tej ludności świadczą liczby: w XIX w. w Mińsku żyło 250  Żydów przy ogólnej liczbie 770 mieszkańców. W 1861 r. zamieszkiwało 690 członków społeczności żydowskiej na 1338 mieszkańców, a w 1897 r. 4355 wyznawców judaizmu na 6016  mieszkańców Mińska.

        Z tych proporcji wynikała również struktura własnościowa w mieście- trudniąc się handlem i rzemiosłem Żydzi byli właścicielami 123 nieruchomości na 258 istniejących na początku XX w. Zorganizowani byli w wiele organizacji edukacyjnych, kasy pożyczkowo- oszczędnościowe, partie polityczne, organizacje charytatywne. W okresie międzywojennym posiadali nawet 8 radnych (na 24 w radzie miasta). Przykrym wydarzenia był pogrom 1936 r. spowodowany zabójstwem polskiego wachmistrza.             

 

       W okresie II wojny światowej było utworzone getto- zlikwidowane następnie 21 sierpnia 1942 r. W wyniku powyższego oraz emigracji ludność żydowska praktycznie zniknęła z naszego miasta. To właśnie w związku z tą rocznicą mińscy społecznicy zebrali się, aby posprzątać na cmentarzu. 

 

 

 

 

 

W trakcie sprzątania dziwiło mnie, dlaczego w środku miasta istnieje miejsce, które powszechnie służy za pijalnie taniego alkoholu. Kim trzeba być aby na grobach ludzi urządzać sobie przyjęcia? Jest to kwestia otwarta. Jedno jest pewne - przed Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego jest jeszcze dużo pracy.

 

 

Dodano: 2013-08-18
Komentarzy: 0
Tagi:


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com