Hasło:

Anna German, Aleksander Puszkin oraz Włodzimierz Wysocki w Mińsku Mazowieckim! Vol. 2.

I Wieczór z Puszkinem

Inspiracją wieczoru z Puszkinem był światowy dzień języka rosyjskiego, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Centralną postacią poezji rosyjskiej był Puszkin. Warto odnotować, że prywatnie był to przyjaciel Adama Mickiewicza, któremu polski wieszcz poświęcił wersety „Do przyjaciół Moskali". Warto zwrócić też uwagę na dwie postacie w „Panu Tadeuszu". Mickiewicz przedstawił tam Płuta (Mickiewicz świetnie znał rosyjski i dał to trafne określenie, ponieważ „płut" znaczy „oszust") - Polaka który „zmoskwiczał" w armii i stał się bardziej bezwzględny niż Rykov, który znowu przedstawiony został jako poczciwy żołnierz.          

 

Tematem przewodnim wieczoru była zagadka śmierci Puszkina, która do dzisiaj nie została w pełni wyjaśniona. Wiadomo na pewno, że Puszkin pojedynkował się z oficerem pochodzenia francuskiego o honor swój i swojej żony. Wiadomo, że w wyniku poniesionych ran zmarł. Jaka była w tym rola cara? Jaka magnaterii? Na ile szeroki był to spisek? - na te pytania do dzisiaj nie ma przekonującej odpowiedzi. 

 

 

 

 

II Reymontówka.

Było to niezwykle urozmaicone spotkanie zorganizowane przez powiat Siedlecki oraz gazetę „Tygodnik Siedlecki". W spotkaniu uczestniczyły miasta partnerskie Siedlec- przyjechali goście z Oberhavel w Niemczech oraz Nevers z Francji. Obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu w Siedlcach oraz Stowarzyszenia Polska- Wschód, na czele z Wice- Przewodniczącym dr. Jerzym Smolińskim, konsulem Republiki Białorusi w Polsce oraz przedstawicielami działu współpracy kulturalnej. Spotkanie rozpoczęły przemowy zaproszonych gości:

 

 

Przemowy dotyczyły głownie historii polskiego miasta Brześć. Należy odnotować, że strona białoruska poczyniła ostatnio znaczące kroki naprzód i uznała polską historię miasta. Warto odnotować, jak ważne było to miasto dla historii Rzeczpospolitej I, jak i II Rzeczpospolitej. Ile historycznych wydarzeń się tam odbyło.

Następnie odbyła się część artystyczna. Dzieci z Francji, Niemiec oraz Polski przedstawiły spektakl pt. „Wieża Babel", poświęcony tolerancji.

 

 

 

 

 

 

 

III Projekcja filmu „Ojciec Żołnierza".

Film „Ojciec Żołnierza" jest wyjątkowym z kilku względów. Przede wszystkim zrywa z tradycją kina propagandowego. Zorientowany jest na losie ojca żołnierza, prostego gruzińskiego chłopa, który idzie przez prawie cały front szukając swojego jedynego syna. Film wpisuje się w klasykę kina światowego swoim klimatem, który budowany jest na emocjach, a nie na efektach specjalnych. W trakcie spotkania został odczytany list od Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury, który zaprasza wszystkich mińszczan na wydarzenia kulturalne, związane z językiem oraz kulturą rosyjską. Do zobaczenia na następnych wydarzeniach!

 

 

 

P.S. Dziękuję Dariuszowi Molowi za zdjęcia. 

Dodano: 2013-08-03
Komentarzy: 0
Tagi:


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com