Hasło:

Matura 2013: ani pół kroku w tył

Po pierwsze: na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie ustnej matury?

Zaraz po wejściu lepiej przywitać się z komisją w języku Puszkina. To na pewno zrobi dobre wrażenie na egzaminatorów. Powiedz: «Здравствуйте» albo «добрый день».
Na pytanie: «Как Вас зовут?» albo «Представьтесь, пожалуйста» odpowiedz: «Меня зовут...».
Potem egzaminator może spytać: «Мы можем начать?», odpowiedz: «Да, конечно».
Przed bezpośrednim rozpoczęciem egzaminu odbędzie się krótka rozmowa, w trakcie której egzaminator zada zdającemu kilka prostych pytań w języku rosyjskim, np.: Jak się czujesz? Jakie jest twoje ulubione święto? Czy masz brata? Jakie masz zainteresowania? Co lubisz jeść? W zależności od odpowiedzi, może zadać jeszcze kilka pytań.

Najpopularniejsze to:
· Ваш любимый школьный предмет? Почему он Вам нравится? · У Вас есть хобби? Какое? · Вы смотрите фильмы дома или ходите в кино? · Вы были в России? Хотели бы поехать? · Вы любите животных? Почему? 


Po drugie: w pierwszym zadaniu musisz grać rolę niczym gwiazda Hollywood. Trzeba wykazać umiejętność zdobywania informacji, udzielania porad albo negocjowania. Będziesz musiał omówić sytuację życiową oraz dostaniesz cztery hasła do omówienia.  

 

Przykład:
Rozmawiasz z kolegą/koleżanką z Rosji na temat żywienia. Poniżej podane są 4 kwestie, które musisz omówić w rozmowie.
1. Wady fast food''ów
2. Atuty zdrowej żywności
3. Twoje ulubione danie
4. Rola barów i restauracji w Twoim życiu 

 

Po trzecie: musisz pamiętać, że egzaminator ma przygotowany scenariusz i może niejednoznacznie zareagować na naszą wypowiedź. To zupełnie normalne zachowanie z jego strony. Trzeba być gotowym powtórzyć swoje tezy i argumentować własną pozycje. A więc możliwe są pytania lub wtrącenia polegające na niezgadzaniu się z naszą pozycją. Słuchaj rozmówcę i reaguj adekwatnie na jego repliki.

Z mojej praktyki wynika, że jest to najgorsze zadanie na maturze, tzn najtrudniejsze, dlatego warto używać skomplikowanego słownictwa i mówić niczym spiker radiowy- im więcej tym lepiej, mniej będzie wtedy czasu na dopytanie nas J

Gdy przebrniesz już przez to wszystko, drogi maturzysto, możesz odetchnąć z ulgą, będzie już tylko łatwiej. J
Zadanie 2 polega na opisie zdjęcia, ale to zapewne już wiesz. Im więcej szczegółów podasz w opisie, tym mniej będzie pytań, chociaż kilka padnie na pewno. Jeśli nie zrozumiesz pytania, nie bój się poprosić powtórzyć. Oczywiście po rosyjsku używając zwrotu: «Повторите, пожалуйста, я не расслышал (а)».

W zadaniu 3 (ostatnie) masz do czynienia z 3 zdjęciami. Dostajesz pytanie, sytuacje lub polecenie i trzy zdjęcia - możliwe odpowiedzi. Należy dokonać wyboru z trzech przestawionych zdjęć, wytłumaczyć dlaczego zdecydowałeś się wybrać właśnie to zdjęcie i dlaczego pozostałe nie pasują. Znowu są możliwe pytania egzaminatora, ale posiadają one uzupełniający charakter. 
I to już wszystko! 

 

Na koniec, podziękuj komisji po rosyjsku za cierpliwość i poproś o liberalne potraktowanie twojej osoby: «Пожалуйста, не будьте ко мне слишком суровы», a nuż pomoże ;)   Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, nikt z was nie da się lekko ustrzelić na maturze! 

 

Jeżeli nadal masz pytania, to pisz na fb w niżej wymienionych grupach:

https://www.facebook.com/groups/115790811808181/

https://www.facebook.com/GagarinMinsk

 

Dodano: 2013-05-11
Komentarzy: 0
Tagi:


Do wpisu nie dodano komentarzy
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com