4°C

24
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 9.36
PM25: 14.63 (35,25%)
PM10: 15.86 (97,54%)
Temperatura: 4.32°C
Ciśnienie: 1002.72 hPa
Wilgotność: 94.00%

Dane z 20.04.2024 07:00, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

"Prawo które nie służy narodowi to jest bezprawie"

4077 postów
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Sobota, 7 stycznia 2023 11:46:49
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Podwyżki zarobków dla eurokratów. Ich inflacja i kryzys nie dotykają. Europa dwóch rzeczywistości

W Europie jest kilka magicznych miejsc, których kryzys się nie ima, a inflacja to okazja, by więcej zarobić. To wybrane punkty w Brukseli, Luksemburgu, Strasbourgu - miejsca gdzie znajdują się unijne instytucje. Zatrudnienie w nich szczęśliwcy mogą spodziewać się kolejnych podwyżek i to wstecz. W związku z inflacją unijni urzędnicy otrzymają kolejne podwyżki liczone wstecz - pierwsze były w lipcu z wyrównaniem od stycznia 2022, a teraz z wyrównaniem od połowy roku. Wchodzą w to także rekompensaty za brak podwyżek w czasie pandemii. Eurokracja teraz w czasie kryzysu je sobie odbija.
W sumie przeciętnie w ciągu pół roku płace eurokratów rosną o 7 proc. Najniższe pensje wzrosną o 214 euro, a te najwyższe o 1483 euro miesięcznie. Najwyżej opłacani unijni urzędnicy zarobić mogą obecnie nawet 22646 euro (ok. 105 tys. zł) miesięcznie. Osobną kategorią są posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ci otrzymają 700 euro podwyżki i ich wynagrodzenie wyniesie 10495 euro. Oczywiście do tego trzeba i urzędnikom i europosłom doliczać diety, dojazdy dodatki za pracę za granicą, na przeprowadzki, na dzieci, umeblowanie się, etc. - tyle pozycji, że tylko najbardziej biegli w sztuce księgowi mogą się w tym wszystkim zorientować.

Najwyżej na piramidzie zarabiających są komisarze. Pulę rozbiła oczywiście przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jej pensja wzrosła o 2044 euro i po raz pierwszy przekroczy 30 tysięcy euro miesięcznie. Ursula von der Leyen będzie inkasować 31 250 tysięcy euro miesięcznie, a razem z dodatkami np. za to, że mieszka w Brukseli prawie 36 tysięcy miesięcznie. Zarobi więcej niż prezydent USA. Zwykli komisarze jak Jourova czy Wojciechowski dostaną 26 tysięcy euro, plus oczywiście kochane dodatki w zależności co tam sobie wykombinują.

Wszystkie te podwyżki odbyły się automatycznie, bo wynagrodzenia były indeksowane zgodnie ze wskaźnikami inflacji w Belgii i Luksemburgu. Niektórzy eurokraci, jak Cristiano Sebastiani, szef związku zawodowego unijnych urzędników, burzyli się, że to za mało, bo w Belgii w październiku inflacja wynosiła ponad 12 % i była najwyższa od blisko 50 lat. Eurokracja musiała się jednak nieco mitygować, podobno Komisja była nawet przeciwna owej indeksacji, ale choć walczyła ze wszystkich sił by, nie zarabiać więcej, to podwyżek nie dało się powstrzymać. Wszystko to odbywało się w czasie, gdy w całej Belgii trwały strajki i protesty płacowe.

W Brukseli mamy zakrzywienie czasoprzestrzeni i dwie rzeczywistości. Jedna to choćby w samej Belgii, a druga to świat, który jest Unią Europejską z jej instytucjami. Belg i unijczyk mieszkają w jednej Brukseli, ale wszystko liczy im się inaczej. Emerytury, pensje, składki, dodatki. Taki zwykły Belg zapłacić może nawet 52,6 proc. podatku dochodowego, a unijczyk z tej samej ulicy najwyżej 20 proc. Eurokratów nie obowiązuje choćby dyrektywa o pracownikach delegowanych. Oni stanowią specjalny gatunek ludzi.

Unijne rozszczepienie rzeczywistości, a nawet jaźni widoczne jest też np. w Holandii, której grozić zaczyna załamanie się systemu emerytalnego. Inflacja jest praktycznie taka sama jak w Polsce, ale utrzymywane przez Europejski Bank Centralny stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie. Inflacja pożera więc składki i kapitał emerytalny. EBC oczywiście podnieść stóp nie może, bo wtedy Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Francja nie byłyby w stanie obsługiwać zadłużenia. Z finansowego punktu widzenia bycie w strefie euro przypomina jazdę rozklekotaną, zepsutą kolejką górską o czym właśnie przekonują się też Chorwaci. Euro, które niby miałoby chronić przed wyższą inflacją, teraz w Chorwacji staje się jej główna przyczyną

Pod Unią, a zwłaszcza strefą euro, tyka też bomba systemów emerytalnych, co w swej książce „Kłamstwo emerytalne” opisywał niemiecki publicysta Christoph Birnbaum. W 2040 roku koszty wypłat emerytur w Niemczech mogą sięgnąć biliona euro rocznie. My się kłócimy o pieniądze z KPO, - jakieś „marne 158” miliardów zł, które spłacimy oddając pożyczkę, podnosząc podatki i składkę, tymczasem emerytalne zobowiązania Unii wobec jej pracowników (ok 60 tys. osób) i unijnych emerytów w połowie 2022 roku sięgały 122,5 miliarda euro. Jak wyliczył „Bild” było to o 6 miliardów euro więcej niż na początku 2021 roku. Emeryci eurokraci nie muszą się jednak o nic martwić. Przynajmniej póki istnieje Unia. Ich emerytury są w całości wypłacane wprost z unijnego budżetu.

Unia Europejska pogrążona jest w kryzysie. W wielu państwach członkowskich kryzys energetyczny przechodzi w finansowy i gospodarczy. Przy okazji ujawniają się wewnętrzne sprzeczności samej konstrukcji jaką jest Unia, a zwłaszcza strefa euro. Jakiej ekwilibrystyki potrzeba, by pogodzić obsługę gigantycznego zadłużenia Hiszpanii, Włoch, czy Francji z walką z ogromną inflacją jak w Holandii, czy Krajach Bałtyckich. W Chorwacji podejmowane są nadzwyczajne środki, by powstrzymać wzrost cen związany z przyjęciem euro. Wszędzie problemy do rozwiązania, europejski lud zmaga się ze skutkami kryzysu. Ale tuż obok jest świat bez zmartwień i wyrzeczeń. Udzielne królestwo Unii i jej szczęśliwych i beztroskich mieszkańców.
https://wpolityce.pl/polityka/629124-podwyzki-zarob...
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Czwartek, 12 stycznia 2023 21:00:43
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Z MINISTERSTWA PROSTO DO KRYMINAŁU? - WSZYSTKIE KŁAMSTWA I PRZEWINIENIA ZBIGNIEWA ZIOBRY
Post edytowany
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Piątek, 13 stycznia 2023 10:11:02
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Zostałeś zaatakowany przez przestępców z OMZRiK? Te informacje mogą Ci się przydać!

https://rightcomments.wordpress.com/zostales-zaatakowany-przez-prz...
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Piątek, 13 stycznia 2023 10:38:04
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
To i tak więcej niż u ojca o radzyjka
finansowe OMZRiK za ostatnie lata rzuca się w oczy że zaledwie niecałe 9% przychodów wydawanych jest na działalność statutową. Co się dzieje z pozostałymi 92% zebranych środków można się tylko domyślać analizując ustalenie prokuratury w sprawie wcześniejszej działalności Rafała Gawła i jego współpracowników.
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Piątek, 13 stycznia 2023 10:39:13
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
dla POpapranego komucha to wacikowe , nic więcej
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Piątek, 13 stycznia 2023 21:15:01
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wielomilionowe straty i afera z dostawcą butów dla wojska. Do sądu trafił akt oskarżenia
Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, którym zarzuca się oszustwa przy przetargach na zakup wyposażenia dla polskiego wojska. Na ławie oskarżonych zasiądzie Marek D. (właściciel fabryki obuwniczej Demar z Nowego Targu i Mstowa pod Częstochową) oraz kilku współpracujących z nim wojskowych. Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło przed rokiem. https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/afera-z-...
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 14 stycznia 2023 10:06:27
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ziobro przegrywa z TVN24 w Sądzie Najwyższym. Poszło o słowa posłanki
Sąd Najwyższy orzekł, że TVN24 nie musi publikować oświadczenia, którego domagał się Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości twierdził, że miał prawo sprostować słowa, które znalazły się w programie "Czarno na Białym". Powołując się na zasady prawa prasowego, sądy obu instancji oraz Sąd Najwyższy nie przychyliły się do jego zdania. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ziob...
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Niedziela, 15 stycznia 2023 12:20:50
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Tak wyglądają kandydaci Senatu. KODziarska prowokatorka miała być ławnikiem w Sądzie Najwyższym

Senat próbował wysłać KODziarzy na ławników do Sądu Najwyższego. Teraz okazuje się, że jedną ze wskazanych przez samozwańczą "demokratyczną opozycję" była znana zadymiara Sława Rafalak, radna gdańskiej dzielnicy Oliwa, która stała się "sławna" z powodu wulgaryzmów podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.
https://niezalezna.pl/471395-tak-wygladaja-kandydaci...
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Piątek, 20 stycznia 2023 21:54:45
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
NOMINAT ZIOBRY PRZEGRYWA W SĄDZIE
„Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w precedensowym orzeczeniu nakazał przywrócić sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna do pracy w macierzystym wydziale cywilnym. Orzeczenie ma natychmiast wykonać prezes sądu Maciej Nawacki, który wcześniej przeniósł karnie sędziego do innego wydziału (przeczytaj więcej na ten temat klikając na link obok: https://oko.press/wielka-wygrana-sedziego-juszcz...
Jak podkreśla pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna, Profesor Romanowski, swoją decyzją Maciej Nawacki dopuścił się „„nie tylko pogwałcenia zasady niezależności i niezawisłości sędziego, ale również do rażącego naruszenia znowelizowanej przez PiS ustawy o sądach”.
Gratulacje dla sędziego Pawła Juszczyszyna i Prof. Michała Romanowskiego za obronę praworządności, która jest tak nikczemnie deptana od 7 lat przez władzę tzw. Zjednoczonej Prawicy i ich usłużnych funkcjonariuszy w rodzaju Macieja Nawackiego.
gdzieś indziej Postów: 11547
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11547
Sobota, 21 stycznia 2023 00:04:37
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Juszczyszyn to ten sędzia co za czasów tuska ustalał wyroki sądowe?
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 21 stycznia 2023 01:36:59
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ja nie jestem żadnym bohaterem, po prostu robię swoje. A w torbie przy sobie zawsze mam niezbędne przedmioty — m.in. scyzoryk, latarkę czy szczoteczkę do zębów. Na "dołek" pewnie by mi tylko tę szczoteczkę dali — tak z humorem o swojej sytuacji mówi Onetowi sędzia Paweł Juszczyszyn. To najdłużej zawieszony w obowiązkach sędzia w Polsce. Pół roku temu wrócił do orzekania i znów grożą mu kolejne dyscyplinarki, a nawet zarzuty karne.Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach w lutym 2020 r. przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Do orzekania wrócił w maju 2022 r.
Gdy wrócił do służby w macierzystym Sądzie Rejonowym w Olsztynie, jego prezes — członek nowej KRS Maciej Nawacki — przymusowo przeniósł go do innego wydziału
W ostatnim półroczu sędzia Juszczyszyn dwukrotnie podważył status tzw. neosędziów, powołanych przez politycznie wybraną KRS. Właśnie za to ma wszczęte postępowania wyjaśniające, które są wstępem do dyscyplinarek
Zarzuty, które może usłyszeć, pochodzą wprost z tzw. ustawy kagańcowej, pozwalającej karać sędziów za wydawane przez nich orzeczenia. Gdyby uznano go winnym tych deliktów dyscyplinarnych może mu grozić nawet usunięcie z zawodu. Może także usłyszeć zarzuty karne, choćby przekroczenia uprawnień, na co jest przygotowany
Jak to — musiał pan?

Ja po prostu robiłem swoje. Przestrzegałem prawa. Tak polskiej konstytucji, jak prawa unijnego, które w Polsce obowiązuje. I dalej będę to robił, bez względu na konsekwencje. Tylko bycie sędzią niezależnym ma dla mnie sens. Sam jednak nigdy nie zrezygnuję ze swojej służby.

Co do tych kłopotów... Podważył pan status dwóch tzw. neosędziów — Adama Jaroczyńskiego i Marcina Czapskiego. Pierwszy to wiceprezes SR w Olsztynie i zastępca Macieja Nawackiego — pana Nemezis...

O nie, protestuję. Pan Nawacki to nie jest żadna moja Nemezis, to po prostu członek nielegalnej KRS i współpracownik władzy. Na dziś to zresztą "oskarżony Maciej Nawacki", bo złożyliśmy z moim pełnomocnikiem, prof. Michałem Romanowskim, akt oskarżenia przeciwko niemu.‹ wróć
Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach w lutym 2020 r. przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Do orzekania wrócił w maju 2022 r.
Gdy wrócił do służby w macierzystym Sądzie Rejonowym w Olsztynie, jego prezes — członek nowej KRS Maciej Nawacki — przymusowo przeniósł go do innego wydziału
W ostatnim półroczu sędzia Juszczyszyn dwukrotnie podważył status tzw. neosędziów, powołanych przez politycznie wybraną KRS. Właśnie za to ma wszczęte postępowania wyjaśniające, które są wstępem do dyscyplinarek
Zarzuty, które może usłyszeć, pochodzą wprost z tzw. ustawy kagańcowej, pozwalającej karać sędziów za wydawane przez nich orzeczenia. Gdyby uznano go winnym tych deliktów dyscyplinarnych może mu grozić nawet usunięcie z zawodu. Może także usłyszeć zarzuty karne, choćby przekroczenia uprawnień, na co jest przygotowany
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
REKLAMA
ADVERTISEMENT
Piękno nie zna wieku
60% rabatu na pierwsze opakowanie

Odkryj
Inspired by
Magda Gałczyńska, Onet: I znów ma pan kłopoty... Sam się pan w nie celowo pakuje?


Sędzia Paweł Juszczyszyn, Sąd Rejonowy w Olsztynie: Nie celowo. Kłopoty mam, bo musiałem mieć.

Jak to — musiał pan?

Ja po prostu robiłem swoje. Przestrzegałem prawa. Tak polskiej konstytucji, jak prawa unijnego, które w Polsce obowiązuje. I dalej będę to robił, bez względu na konsekwencje. Tylko bycie sędzią niezależnym ma dla mnie sens. Sam jednak nigdy nie zrezygnuję ze swojej służby.

Co do tych kłopotów... Podważył pan status dwóch tzw. neosędziów — Adama Jaroczyńskiego i Marcina Czapskiego. Pierwszy to wiceprezes SR w Olsztynie i zastępca Macieja Nawackiego — pana Nemezis...

O nie, protestuję. Pan Nawacki to nie jest żadna moja Nemezis, to po prostu członek nielegalnej KRS i współpracownik władzy. Na dziś to zresztą "oskarżony Maciej Nawacki", bo złożyliśmy z moim pełnomocnikiem, prof. Michałem Romanowskim, akt oskarżenia przeciwko niemu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo


Juszczyszyn znów ścigany
Wiem, do tego tematu wrócimy za chwilę. Najpierw zajmijmy się tym, kto i za co pana znów ściga.

Ściga mnie zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie pan Tomasz Koszewski, wiceprezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego. To ten sędzia, który jako jedyny stanął u boku i wsparł prezesa Nawackiego, kiedy ten publicznie darł projekty uchwał sędziów w mojej obronie. Teraz pan Koszewski został rzecznikiem dyscyplinarnym przy olsztyńskim okręgu. Wszczął wobec mnie dwa postępowania wyjaśniające...

REKLAMA

Które, że wejdę panu w słowo, w 99 przypadkach na sto, są wstępem do dyscyplinarek?

Oczywiście. Pan Koszewski zarzuca mi, że rzekomo utrudniłem funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości i zakwestionowałem istnienie stosunku służbowego sędziego. Mówiąc językiem prawnym to zarzuty z art. 107 ust. 1, pkt. 2 i 3 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzone tzw. ustawą kagańcową.

Która w Polsce w zasadzie powinna być zawieszona, bo nakazał to 14 lipca 2021 r. unijny Trybunał Sprawiedliwości (TSUE). Tyle że rządzący się do tego zabezpieczenia nie zastosowali i za to m.in. płacimy do dziś kary po 1 mln euro dziennie. Na dziś kara to już ponad 2 mld zł.

I właśnie dlatego ja nie zamierzam bezsilnie i biernie patrzeć na to, jak nominaci neo-KRS zabierają stronom postępowania prawo do legalnego, niezależnego i bezstronnego sądu. Będę protestował, bo każdy wyrok nominata neo-KRS można podważyć w europejskich trybunałach. Nie będę narażał na to ludzi, którzy przychodzą do polskiego sądu po wyrok decydujący o ich życiu. Właśnie dlatego podważyłem decyzję pana Jaroczyńskiego wydaną w sprawie rozwodowej, a konkretnie dotyczącą sposobu realizowania widzeń ojca z dzieckiem. Na szczęście, strony porozumiały się między sobą.

A co było z sędzią Marcinem Czapskim, którego Michał Lasota — centralny wicerzecznik sędziowskiej dyscypliny, który także panu robił dyscyplinarki — wskazał na swojego zastępcę?

Pan Czapski zażądał ode mnie wyjaśnień w związku z moimi szkoleniami z dziedziny prawa. Ja te wyjaśnienia już złożyłem drogą elektroniczną, w wymaganym trybie. A na pismo pana Czapskiego odpowiedziałem, że on nie jest legalnie powołanym sędzią — bo rekomendację dostał od nielegalnej KRS — więc nie mógł być zgodnie z prawem powołany na wiceprezesa olsztyńskiego okręgu. Dlatego, jak napisałem, żadnych wyjaśnień nie jestem zobowiązany mu udzielać.
‹ wróć
Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach w lutym 2020 r. przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Do orzekania wrócił w maju 2022 r.
Gdy wrócił do służby w macierzystym Sądzie Rejonowym w Olsztynie, jego prezes — członek nowej KRS Maciej Nawacki — przymusowo przeniósł go do innego wydziału
W ostatnim półroczu sędzia Juszczyszyn dwukrotnie podważył status tzw. neosędziów, powołanych przez politycznie wybraną KRS. Właśnie za to ma wszczęte postępowania wyjaśniające, które są wstępem do dyscyplinarek
Zarzuty, które może usłyszeć, pochodzą wprost z tzw. ustawy kagańcowej, pozwalającej karać sędziów za wydawane przez nich orzeczenia. Gdyby uznano go winnym tych deliktów dyscyplinarnych może mu grozić nawet usunięcie z zawodu. Może także usłyszeć zarzuty karne, choćby przekroczenia uprawnień, na co jest przygotowany
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
REKLAMA
ADVERTISEMENT
Piękno nie zna wieku
60% rabatu na pierwsze opakowanie

Odkryj
Inspired by
Magda Gałczyńska, Onet: I znów ma pan kłopoty... Sam się pan w nie celowo pakuje?


Sędzia Paweł Juszczyszyn, Sąd Rejonowy w Olsztynie: Nie celowo. Kłopoty mam, bo musiałem mieć.

Jak to — musiał pan?

Ja po prostu robiłem swoje. Przestrzegałem prawa. Tak polskiej konstytucji, jak prawa unijnego, które w Polsce obowiązuje. I dalej będę to robił, bez względu na konsekwencje. Tylko bycie sędzią niezależnym ma dla mnie sens. Sam jednak nigdy nie zrezygnuję ze swojej służby.

Co do tych kłopotów... Podważył pan status dwóch tzw. neosędziów — Adama Jaroczyńskiego i Marcina Czapskiego. Pierwszy to wiceprezes SR w Olsztynie i zastępca Macieja Nawackiego — pana Nemezis...

O nie, protestuję. Pan Nawacki to nie jest żadna moja Nemezis, to po prostu członek nielegalnej KRS i współpracownik władzy. Na dziś to zresztą "oskarżony Maciej Nawacki", bo złożyliśmy z moim pełnomocnikiem, prof. Michałem Romanowskim, akt oskarżenia przeciwko niemu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo


Juszczyszyn znów ścigany
Wiem, do tego tematu wrócimy za chwilę. Najpierw zajmijmy się tym, kto i za co pana znów ściga.

Ściga mnie zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie pan Tomasz Koszewski, wiceprezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego. To ten sędzia, który jako jedyny stanął u boku i wsparł prezesa Nawackiego, kiedy ten publicznie darł projekty uchwał sędziów w mojej obronie. Teraz pan Koszewski został rzecznikiem dyscyplinarnym przy olsztyńskim okręgu. Wszczął wobec mnie dwa postępowania wyjaśniające...

REKLAMA

Które, że wejdę panu w słowo, w 99 przypadkach na sto, są wstępem do dyscyplinarek?

Oczywiście. Pan Koszewski zarzuca mi, że rzekomo utrudniłem funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości i zakwestionowałem istnienie stosunku służbowego sędziego. Mówiąc językiem prawnym to zarzuty z art. 107 ust. 1, pkt. 2 i 3 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzone tzw. ustawą kagańcową.

Która w Polsce w zasadzie powinna być zawieszona, bo nakazał to 14 lipca 2021 r. unijny Trybunał Sprawiedliwości (TSUE). Tyle że rządzący się do tego zabezpieczenia nie zastosowali i za to m.in. płacimy do dziś kary po 1 mln euro dziennie. Na dziś kara to już ponad 2 mld zł.

I właśnie dlatego ja nie zamierzam bezsilnie i biernie patrzeć na to, jak nominaci neo-KRS zabierają stronom postępowania prawo do legalnego, niezależnego i bezstronnego sądu. Będę protestował, bo każdy wyrok nominata neo-KRS można podważyć w europejskich trybunałach. Nie będę narażał na to ludzi, którzy przychodzą do polskiego sądu po wyrok decydujący o ich życiu. Właśnie dlatego podważyłem decyzję pana Jaroczyńskiego wydaną w sprawie rozwodowej, a konkretnie dotyczącą sposobu realizowania widzeń ojca z dzieckiem. Na szczęście, strony porozumiały się między sobą.

A co było z sędzią Marcinem Czapskim, którego Michał Lasota — centralny wicerzecznik sędziowskiej dyscypliny, który także panu robił dyscyplinarki — wskazał na swojego zastępcę?

Pan Czapski zażądał ode mnie wyjaśnień w związku z moimi szkoleniami z dziedziny prawa. Ja te wyjaśnienia już złożyłem drogą elektroniczną, w wymaganym trybie. A na pismo pana Czapskiego odpowiedziałem, że on nie jest legalnie powołanym sędzią — bo rekomendację dostał od nielegalnej KRS — więc nie mógł być zgodnie z prawem powołany na wiceprezesa olsztyńskiego okręgu. Dlatego, jak napisałem, żadnych wyjaśnień nie jestem zobowiązany mu udzielać.

REKLAMA

I po tych incydentach — w sumie nie są to sprawy wstrząsające wymiarem sprawiedliwości — sędzia Koszewski, czyli olsztyński rzecznik dyscypliny, od razu wszczął wobec pana postępowania wyjaśniające?

Dokładnie tak.

Protest w obronie wolnych mediów z udziałem Pawła Juszczyszyna (18.07.2022)Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Protest w obronie wolnych mediów z udziałem Pawła Juszczyszyna (18.07.2022)
"Represje wobec mnie to realizacja oczekiwań Ministerstwa Sprawiedliwości"
Po co ten pośpiech? Chcąc nie chcąc, stał się swego rodzaju "twarzą" sędziowskiego oporu. Nie dość, że pierwszy zawieszony, to jeszcze zawieszony rekordowo długo. Kolejnych represji wobec pana Bruksela zapewne nie przegapi.

Cóż, ja się o to nie prosiłem. A jeśli chodzi o działania pana Koszewskiego... Powiem tak. Pan Koszewski realizuje wolę obecnie rządzących. Te jego działania wymierzone we mnie traktuję jako dalszy ciąg represji, szykanę za poglądy prawne, które reprezentuję i za moją działalność orzeczniczą. A z uwagi na aktualny kontekst — który pani redaktor przywołała, czyli starania o pieniądze z KPO — uważam, że to, co robi pan Koszewski to mogą to być działania realizujące oczekiwania Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obliczone na co?

Na sabotowanie starań polskich władz o uzyskanie środków z KPO. Wszyscy wiemy, jaki stosunek do tych starań ma minister Zbigniew Ziobro. Działania wyznaczonych przez jego zaufanych ludzi lokalnych rzeczników dyscypliny mają pokazać, że — wbrew publicznym deklaracjom władzy politycznej — sędziowie stosujący prawo Unii Europejskiej nadal mają "dostawać po głowie". Machina represji wciąż działa. Premier wzniośle mówi o wartościach europejskich, a minister Ziobro nadal w Polsce ściga sędziów na podstawie ustawy kagańcowej, którą Unia, konkretnie TSUE, zawiesiła. To polityczne rozdwojenie jaźni albo zrobienie z sędziów ofiar politycznych wojenek. Mnie te wojenki nie obchodzą, ja robię swoje. I nie pozwolę na to, by ludzie, których sprawy sądzę, byli zagrożeni tym, że jakiś wyrok w ich sprawie — wydany przez neosędziego — zostanie w przyszłości podważony. Dlatego ja takie orzeczenia neosędziów kwestionuję i będę kwestionować.

REKLAMA

Bez względu na konsekwencje? Bez względu na to, że znów mogą pana zawiesić?

Tak. Nie ma możliwości, żebym dał się zastraszyć. To, co już mi uczyniono — zawieszając mnie na blisko 2,5 roku — dało mi swego rodzaju "szczepionkę". Uodporniłem się i tym mnie nie zastraszą. Nie są w stanie mnie zastraszyć. Nawet tym, że grozić mi może usunięcie z zawodu. Jak już mówiłem, jeśli miałbym przestać być niezależny, to bycie sędzią straciłoby dla mnie sens.

Sędzia Juszczyszyn oskarża Nawackiego. "Przekroczenie uprawnień i mobbing"
Na razie jednak jest pan sędzią. I jako sędzia składa pan akt oskarżenia — pierwszy chyba w historii Polski po 1989 r. — przeciwko przełożonemu, czyli prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciejowi Nawackiemu. Co mu pan zarzuca?

Razem z moim pełnomocnikiem, prof. Michałem Romanowskim, zarzucamy panu Nawackiemu przede wszystkim przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków, czyli przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego. Do tego dochodzą też zarzuty z art. 218 par. 1a k.k., potocznie określane jako mobbing. Chodzi o uporczywe i złośliwe naruszanie praw pracowniczych. Wszystko wzięło się z faktu, że pan Nawacki nie wykonał zabezpieczenia, wydanego przez wydział pracy Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który w kwietniu 2021 r. nakazał natychmiastowe przywrócenie mnie do służby sędziowskiej. To, że pan Nawacki tego nie zrobił świadczy o tym, że świadomie działał przeciwko mnie i prawu. Także wtedy, gdy przymusowo skierował mnie do wydziału rodzinnego — choć sąd w Bydgoszczy wyraźnie wskazał, że ja mam zostać przywrócony na dawne stanowisko, w I wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie."Jakby mnie wzięli na »dołek« to pewnie tylko ta szczoteczka do zębów się ostanie"
Są też wobec pana formułowane zarzuty natury politycznej, za które też może pan mieć dyscyplinarkę. Chodzi o listopad 2022 r., kiedy to miał pan zjeść wspólny posiłek m.in. z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim oraz z prezydentką Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Po co to było?

Ruch samorządowy "Tak! Dla Polski" zrzeszający m.in. wymienionych prezydentów miast jest partnerem akcji "Rządy Prawa Wspólna Sprawa" prowadzonej przez stowarzyszenie sędziowskie "Iustitia", którego jestem członkiem. Spotkaliśmy się w szerszym gronie w ramach tej akcji i prezentacji filmu o sędziach. Żadnej polityki w tym nie było.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sedzia-juszczyszyn-znow-s...
gdzieś indziej Postów: 11547
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11547
Sobota, 21 stycznia 2023 10:14:54
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nie pozwólmy na łamanie sumień w miejscu pracy! Jako pierwszy podczas konferencji głos zabrał adw. Jerzy Kwaśniewski. Prezentujemy poradnik dla pracowników i przedsiębiorców.

https://www.youtube.com/watch?v=05rTi7SQoEY
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 21 stycznia 2023 11:53:23
-1
+1 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ukradli wybory w 2019 i 2020. Podglądali i podsłuchiwali opozycję 24/7. Jan Piński, T. Szwejgiert
Post edytowany
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Sobota, 21 stycznia 2023 13:44:22
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
" Jan Piński i T. Szwejgiert Ukradli wybory w 2019 i 2020. Podglądali i podsłuchiwali opozycję "

kto by POmyślał , w oPOzycyjnych dupach całkiem się POprzewracało
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 21 stycznia 2023 14:55:57
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
z czym się nie zgadzasz i co nie prawda?-kiedyś posadzą tych co popełnili przestępstwa
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Sobota, 21 stycznia 2023 15:36:33
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
chyba już czas na proszki towarzyszu
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 21 stycznia 2023 18:13:44
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
MOCNE! "Wybory nie będą demokratyczne" Sikorski bezlitośnie o polityce PiS-u
Post edytowany
Mińsk Mazowiecki Postów: 3377
Totamto
Mińsk Mazowiecki, postów: 3377
Sobota, 21 stycznia 2023 18:28:10
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wybory będą demokratyczne tylko i tylko wtedy kiedy wygra PO. Inaczej będą sfałszowane :)
Żabodukt Postów: 78355
kumak
Żabodukt, postów: 78355
Sobota, 21 stycznia 2023 18:45:40
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
bredzisz nie zapoznając się z wypowiedzią z klipu powyżej
Mińsk Mazowiecki Postów: 3377
Totamto
Mińsk Mazowiecki, postów: 3377
Sobota, 21 stycznia 2023 18:58:02
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nie oglądam Putinowskiej propagandy.

Zaloguj się aby uczestniczyć w dyskusji oraz uzyskać dostęp do większej ilości wątków na tym forum.

Aktualności

OK