24°C

12
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 5.48
PM25: 6.98 (16,49%)
PM10: 7.42 (46,52%)
Temperatura: 23.92°C
Ciśnienie: 1011.16 hPa
Wilgotność: 51.08%

Dane z 04.05.2024 18:10, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Mińsk Mazowiecki 1936

22 postów
Dębe Postów: 2
kubaL
Dębe, postów: 2
Wtorek, 12 marca 2013 20:09:14
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Witam, nie chcę wywołać wojny, ale wystarczy w jakiejkolwiek wyszukiwarce wpisać tytuł tego wątku, a na tym forum nic na ten temat nie ma. Ja trafiłem na to zupełnie przypadkiem i trzepnęło mnie konkretnie. Czemu się o tym nie mówi. To nasza historia.
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Wtorek, 12 marca 2013 20:45:42
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Zapewne chodzi o rozruchy antysemickie w Mińsku po morderstwie ułana przez jakiegoś pijanego żydowskiego łobuza. Normalna rzecz w tamtym okresie.

Czekam, na komentarze, że Mińsk był miastem faszytowskim i antysemickim, bo nie kochał wszystkich dookoła jak kiedyś Polska cała. Oraz, że na szczęście są obecnie ludzie mądrzy i światli, którzy wyprowadzą ten ciemny lud z pisowsko-nacjonalistycznej otchłani i wprowadzą w tęczowy świat latających jednorożców.
Żabodukt Postów: 78428
kumak
Żabodukt, postów: 78428
Wtorek, 12 marca 2013 20:48:55
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
kubal- mówiło się o tym ale nie tu
Postów: 2329
yanoosh1
postów: 2329
Wtorek, 12 marca 2013 20:49:51
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
niektóre źródła podają, że to zabójstwo to był żydowski odwet na Polakach za Przytyk

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_w_Przytyku
Mińsk Mazowiecki Postów: 170
staryyy
Mińsk Mazowiecki, postów: 170
Wtorek, 12 marca 2013 21:14:05
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Zbójstwa wachmistrza Jana Bujaka dokonał Judka Lejba Chaskielewicz, były podkomendny Bujaka.Wedle ustaleń podczas procesu zabójstwo, było wynikiem zemsty Chaskielewicza za "krzywdy " doznane w czasie słuzby wojskowej z przed 8 lat. Zabójstwo Bujaka było bezpośrednią przyczyna wybuchu zamieszek antyzydowskich w mieście. Czasy były cięzkie niepewne, a żydzi nigdy nie utożsamiali się z Polską jako swoją ojczyzną, traktowali to ją jako przystanek w tułaczce po świecie( nie wszyscy tak myśleli) i marzyli o powrocie do ziemi obiecanej.Przez wiele stuleci zagarneli dostep do większości zawodów ekonomicznych , prawniczych i medycznych, przez co jeszcze bardziej pogłębiali przepaść z Polakami. Kryzys ekonomiczny lat 30 XXw , jeszcze bardziej pogłębił wzajemne antagonizmy. Takie wypadki jak w mińsku od czasu do czasu wybuchały w całym kraju. Co więcej wiele osób miało w pamięci jak ludność wyznania mojżeszowego witała w 1920r. bolszewików.
Mińsk Mazowiecki Postów: 934
rafre
Mińsk Mazowiecki, postów: 934
Wtorek, 12 marca 2013 21:27:47
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Poniżej zamieszczam link do zdjęć, strony 4 i 5.
http://www.audiovis.nac.gov.pl/haslo/12:5/
Ciekawostka: na jednym ze zdjęć znajduje się Hotel Mazowiecki M. Borensztejna, zdemolowany podczas tamtych wydarzeń. Budynek zachował się do dnia dzisiejszego.
Mińsk Mazowiecki Postów: 810
q-kulka
Mińsk Mazowiecki, postów: 810
Wtorek, 12 marca 2013 21:49:05
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
:))) jak nie chcesz wywołać wojny, to wybrałeś dobry temat! Akurat na tym forum ludzi rozgrzewa do czerwoności sytuacja w lokalnej spółdzielni mieszkaniowej, ewentualnie szkoły nauki jazdy i opinie o zespołach weselnych, że nie wspomnę sławetnej awantury o tworzenie filii przedszkoli publicznych ;D

Tak więc, kubaL, na pewno wydarzenia sprzed ponad 70 lat to temat do rzeczowej i kulturalnej duskusji na minskmaz.com :)
Mińsk Mazowiecki Postów: 810
q-kulka
Mińsk Mazowiecki, postów: 810
Wtorek, 12 marca 2013 21:58:02
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Czy orientujecie się, gdzie można sprawdzić, jakie ulice kryją się pod dawnymi nazwami? Może jakaś książka?
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Wtorek, 12 marca 2013 22:11:21
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
stare nazwy ulic w necie można znaleźć, gdzieś są wypisane
Mińsk Mazowiecki Postów: 934
rafre
Mińsk Mazowiecki, postów: 934
Wtorek, 12 marca 2013 22:25:08
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Tak na szybko odszukałem ulicę Legionów :) Obecna Wyszyńskiego...
http://minskmaz.com/miejsca_historyczne/ulica_pils...
Żabodukt Postów: 78428
kumak
Żabodukt, postów: 78428
Wtorek, 12 marca 2013 23:02:26
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
te domy z fotek dobrze rozpoznawalne...straryyy przez wiele stuleci żydzi w Polsce przyczyniali się do rozwoju gospodarczego kraju
Q-kułka to ciągłe wojny- chcą mnie przekabacić na swoją stronę
Mensco Postów: 484
uksz
Mensco, postów: 484
Środa, 13 marca 2013 06:54:05
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Jakiś czas temu na łamach "Uwarzam Rze Historia" pojawił się artykuł nt. żydów w legionach polskich. Można bardzo często trafić na tego typu informacje. Nie wiem jak to wyglądało statystycznie, ale byli żydzi którzy czuli się polakami i milolwali ojczyznę. Też nie ukrywam, że poniekąd podoba mi się kultura i "folklor" polskiego judaizmu.
Nawiązując do historii Mińska. W którymś numerze RMM opisana była historia, gdy okupanci wkroczyli do miasta - żydzi skandowali "że głowami polaków będą wybrukowane ulice". Potwierdzają to wspomnienia żyjących jeszcze ludzi, np. babcia mojej żony. Żydzi dużo złego zrobili podczas wojny. Współpraca z sowietami, po wojnie procesy polskich patriotów (Wolinska, Berman. Humer, Szechter obecnie Michnik itd. itp. - znakomita większość sędziów i oprawców to Żydzi) - pokazały jakie plany ta nacja miała wobec Polski. Teraz na całym świecie strach jest powiedzieć coś o zydzie - bo jeśli chociażby krytykujesz to i tak z Ciebie antysemista. Dużo złego robią wielkie organizacje żydowskie zajmujące się odszkodowaniami z IIWŚ. Wpiszcie na YT norman finkelstein.
ps. polecam film "Po Lin Okruchy Pamięci" ze względu na przedwojenny materiał filmowy z Kaluszyna.
Kumak, nie rób z siebie ofiary i męczennika...
Mińsk Mazowiecki Postów: 170
staryyy
Mińsk Mazowiecki, postów: 170
Środa, 13 marca 2013 09:38:54
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Pomimo całej tragedii jaka dotkneła żydów w czasie II WŚ , to czy ta nacja ma mało za uszami? Kto wspomógł po I WŚ Niemcy finansowo? Czy aby nie przyjaciel wój Sam, a jak wiadomo cała jankieska finansiera to Juden. Co więcej oni dobrze wiedzieli co Niemcy robili z ich "bracimi", czemu nie reagowali adekwatnie do sytuacji? Chcieli wykończyć konkurencje na straym kontynencie. Wogóle USA uzyskała statut hegemona światowego właśnie po II WŚ! Ciekawe czyż nie?
Mińsk Mazowiecki Postów: 170
staryyy
Mińsk Mazowiecki, postów: 170
Środa, 13 marca 2013 09:42:23
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
niejednokrotnie słyszałem opowieści jak Zydowscy właściciele sklepów zmawiali się i zaniżali ceny tylko po to ,zby wykończyc Polską konkurencję.
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Środa, 13 marca 2013 10:47:17
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Antysemityzm jest "be", ale antypolonizm już jest ok i trzeba się z tym pogodzić, tak?

Czyli jak ja osobiście nie lubię Żydów, tak samo jak nie lubię Rosjan, Niemców i Amerykanów i nie przepraszam za Jedwabne to jestem antysemitą?
Dębe Postów: 2
kubaL
Dębe, postów: 2
Środa, 13 marca 2013 19:16:15
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Kolego Sharex, nie interesuje mnie polityka, nie interesują mnie Twoje sympatie ani antypatie. Po prostu przypadkiem natrafiłem gdzieś na te informacje i uznałem je za ciekawe i warte pokazania, bo przez ponad trzydzieści lat swego żywota nie miałem takiej wiedzy, a uważam, że mińszczanie powinni znać historię miasta w różnych aspektach. I tyle.
Żabodukt Postów: 78428
kumak
Żabodukt, postów: 78428
Środa, 13 marca 2013 19:44:20
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
kubal- fajnie że tu jest ktoś z tak zdrowym podejściem- żółwik
Mińsk Mazowiecki Postów: 170
staryyy
Mińsk Mazowiecki, postów: 170
Środa, 13 marca 2013 20:43:39
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
KubaL zasadniczo forum własnie do tego służy -do wyrażania opini ,poglądów oraz dyskusji pomiędzy forumowiczami na omawiany temat!
Mińsk Maz Postów: 290
ft.
Mińsk Maz, postów: 290
Środa, 13 marca 2013 20:54:42
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Pierwszy post użytkownika staryyy powinien zakończyć ten temat...
mińsk maz Postów: 609
aro
mińsk maz, postów: 609
Środa, 13 marca 2013 21:10:05
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Laskowska-Gielo Justyna (2000),Pogrom w Mińsku Mazowieckim
(czerwiec 1936),BŻIH” nr 196, s.485-495.
dość często w literaturze nadużywa się pochodzenia rosyjskiego słowa "Pogrom" czy uciszenie, pacyfikacja co jest z grubsza sugerowaniem że jakoby w działaniach i organizacji brało państwo polskie, co oczywiście jest nieprawdą, porządek w Mińsku został zaprowadzony siłami Policji i Wojska Polskiego, zajścia w Mińsku to po prostu zamieszki rozruchy.
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/minsk-mazowiecki/5,...
tendencyjnie ale warto przeczytać.
http://audiovis.nac.gov.pl/haslo/438:308/ zdjęcia z pogrzebu wachmistrza Bujaka

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK