16°C

8
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 3.58
PM25: 5.01 (12,07%)
PM10: 5.43 (33,41%)
Temperatura: 16.02°C
Ciśnienie: 1020.82 hPa
Wilgotność: 56.69%

Dane z 08.05.2024 15:30, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Komunikacja miejska?

414 postów
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Środa, 28 września 2016 17:02:35
+3
+4 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
No tak. Jak się nie ma innych argumentów to się wysuwa ideologiczne - "skończmy z socjalizmem". W takim razie socjalizm jest we wszystkich lub prawie, miastach w Polsce bo nigdzie wpływy z biletów nie pokrywają kosztów. Ale za to mieszkańcy mają usługę od miasta w zamian za płacone podatki. Gdzieś pisałam, że Mińsk to nie do końca cywilizowane miasto, właśnie m in. ze względu na brak komunikacji miejskiej. Cobra.rdc, którego pozdrawiam, wyjmuje mi z ust i spod palca to co myślę. Faktycznie coś w tym musi być, że są grupy interesu, którym nie zależy na komunikacji miejskiej ale władze miasta powinny być ponad tym. A Bagsy i inne są tylko nieudolną protezą komunikacji. Coraz więcej miast przechodzi na bezpłatną komunikację a oni dopiero zastanawiają się, czy ją w ogóle wprowadzić? Sorry ale to jest 100 lat za czarnoskórymi.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Środa, 28 września 2016 17:37:11
-3
0 -3
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Brak argumentów? Gdy dołącza się do dyskusji wypada wiedzieć co się pisze. Przeczytaj wszystkie 8 stron tego tematu i wtedy możemy zacząć dyskusję.

Faktycznie coś w tym musi być, że są grupy interesu, którym nie zależy na komunikacji miejskiej

to tak jakbym słuchał jednego z taksówkarzy, z którym ostatnio jechałem. Rozumiem, że wprowadzenie komunikacji miejskiej może i zapewne uderzy w interesy co po niektórych,

Heh... Na tym forum byłem już trepem, bo pisałem coś o tutejszej jednostce wojskowej. Byłem też budowlańcem od domów jednorodzinnych, bo stwierdziłem że mieszkania w Mińsku są drogie i kiepskiej jakości. Teraz jestem taksówkarzem, bo uważam że wprowadzenie komunikacji miejskiej w takiej postaci jak proponowana jest strzałem w stopę. No cóż... Podobno jak ktoś ma nudne życie to się interesuje życiem innych.

iwonka50 zamiast argumentów ad personam odpowiedz lepiej na pytania z mojego poprzedniego postu. A tu masz coś do poczytania na temat "bezpłatnej" (nie mylić z darmową) komunikacji miejskiej: https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/komunikacja-miej...
http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/komunikac...
Postów: 322
mickam
postów: 322
Środa, 28 września 2016 18:17:28
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ciekaw jestem ile osób było zainteresowanych tym tematem planu transportowego dla powiatu mińskiego http://www.powiatminski.pl/pl/news/pokaz/10361/Konsultacj... Na dole strony w plikach do pobrania można zapoznać się z projektem. Aktualnie powiat czeka na oferty w zakresie świadczenia usługi w zakresie publicznego transportu drogowego do dnia 12.10.2016. Może wtedy kiedy zostanie wprowadzony ten plan więcej osób spoza Mińska zacznie korzystać z autobusów oczywiście jeżeli częstotliwość kursów , godziny odjazdu i ceny biletów będą dla potencjalnych pasażerów atrakcyjne.
Post edytowany 2 razy
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Środa, 28 września 2016 18:18:55
+3
+4 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
WonszKtóryZjatPajonka wiem, że nie jestem w stanie Cię przekonać do idei bezpłatnego transportu miejskiego, ale mimo wszystko polecam Tobie i wszystkim zainteresowanym artykuł jak to funkcjonuje w mieście mniejszym (liczbą mieszkańców) od MMz

http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/mlawa-korzysci-z-be...
Mińsk Mazowiecki Postów: 127
Beatrx
Mińsk Mazowiecki, postów: 127
Środa, 28 września 2016 18:20:17
+2
+3 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
iwonka, nie ma czegoś takiego jak bezpłatna komunikacja. czymże jest to mityczne miasto utrzymujące komunikację jak nie ludźmi płacącymi podatki? to nie jest tak, że w urzędzie jest studnia z kasą i się z niej po prostu bierze... Mińszczanie tak czy tak będą za te autobusy płacić, nawet jak nie będą musieli płacić za bilet.

A bagsy pokazują, ze problemem wcale nie jest brak autobusów.

cobra, problem w tym, ze komunikacja miejska może się skończyć jeszcze zanim miasto dogada się z gminami. skoro gminy teraz nie są chętne do działania to myślisz, ze za rok czy dwa się zgodzą? przed wyborami ktoś rzuci obietnicę wspólnej komunikacji (tak jak np. obietnica SKMki do Mińska;)), a potem znowu będzie cisza. projekt powinien powstać jeden, spójny i wtedy by to miało sens.
Mińsk Mazowiecki Postów: 127
Beatrx
Mińsk Mazowiecki, postów: 127
Środa, 28 września 2016 18:22:02
0
+2 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
cobra, powierzchnia Mławy: 35km2, powierzchnia Mińska 13... serio jest co porównywać?
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Środa, 28 września 2016 19:47:35
+2
+3 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Powierzchnia miasta jest tylko jednym z czynników a w przypadku planowania transportu publicznego ważniejszym jest liczba mieszkańców/gęstość zaludnienia. Po za tym chciałem pokazać pewien mechanizm miast gdzie "nie da się", "to nie potrzebne" itp. nie jest hamulcem inwestycji i rozwoju, nie tylko komunikacji miejskiej...
Mińsk Maz Postów: 277
pearl eden
Mińsk Maz, postów: 277
Środa, 28 września 2016 19:57:39
+1
+3 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
cobra.rdc dla własnego zdrowia zakończ te dyskusje, tutaj i tak sami najmądrzejsi, których nie da się przekonać. Takie głosy powodują, że burmistrz nie będzie robił inwestycji bo po co, skoro wszystkim jest dobrze.
Ktoś napisał kiedyś, że Mińsk Mazowiecki jest miastem bez tożsamości i to się potwierdza w tej dyskusji. Normalnie mieszkańcom powinno zależeć by w mieście żyło się wygodnie, ale nie w Mińsku. Tu każdy będzie psioczył jak to jest nie dobrze, ale pierwszy będzie przeciwny zmianom bo po co to, a na co, lepiej dać gdzie indziej. Ja jestem już na to za stara, ale Wam młodym radze stąd uciekać bo jeszcze długo to miasto będzie mentalną prowincją.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Środa, 28 września 2016 20:13:05
-3
0 -3
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
WonszKtóryZjatPajonka wiem, że nie jestem w stanie Cię przekonać do idei bezpłatnego transportu miejskiego

Jak można kogoś przekonać do czegoś co nie istnieje. Nie ma czegoś takiego jak bezpłatny transport miejski. Tak samo jak nie ma wody w proszku, czy drewnianych kamieni. A co do artykułu, który zalinkowałeś to on już się tu pojawił, więc po co po raz nie wiem już który powtarzać to co zostało napisane? Zwróć uwagę kto się w wypowiada- rzeczniczka prasowa urzędu miasta. Chyba nie myślisz, że taka osoba będzie krytykowała pomysły urzędu miasta? Jeśli chcesz znać prawdziwą opinię na ten temat, musisz zapytać mieszkańców miasta, ale ostrzegam że możesz się zdziwić, bo ci jakoś nie za bardzo się nim zachwycają.
Mówi się, że "za darmo to i ocet słodki"... A mimo to przez rok funkcjonowania tam autobusów, skorzystało z nich 215 094 pasażerów. W Mławie mieszka 31 000 ludzi. Ile razy w ciągu roku korzysta z "bezpłatnej" komunikacji miejskiej przeciętny Mławianin? Pomijam już, że Mława jest 3 razy większa od Mińska. W Mińsku do wszystkich ważniejszych miejsc masz kilka-kilkanaście minut pieszo. W Mławie 3 razy dalej.
No i na koniec... Kto mówi, że "nie da się", "to nie potrzebne"?
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78439
kumak
Żabodukt, postów: 78439
Środa, 28 września 2016 20:13:13
0
+2 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
ale tu jest prowincja
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Czwartek, 29 września 2016 14:22:16
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ja już nie będę się wypowiadać więcej w tej sprawie. Dodam tylko, ze wprowadzając się tu byłam przekonana, że Mińsk to obszar metropolitalny Warszawy. Po czasie okazało się, że to siedlecki zaścianek. Nic dziwnego, że Mińska nie ma na żadnej dostępnej mapie aglomeracji warszawskiej, co mnie kiedyś dziwiło ale teraz już nie. Pozdrawiam fajnych mińszczan.
siennica Postów: 1170
tytuss
siennica, postów: 1170
Czwartek, 29 września 2016 16:00:37
+3
+3 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
.... a kumak to taki prowincjonalny " mądruś inaczej"....
iwonka 50 - znasz bajke o iwonce.....?
Postów: 274
MG
postów: 274
Piątek, 30 września 2016 11:12:43
+6
+6 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
W tym mieście jest problem ze wszystkim, z podstawowymi sprawami a Wy tutaj rozpisujecie się o komunikacji - marzenie ściętej głowy. Jeżeli nawet już autobusy wyjada "na miasto" to utkną w korkach. W gestii dróg w naszym mieście od kilku lat NIC się nie dzieje, dostawia się tylko kolejne bloki nie myśląc o rozbudowie komunikacji. W dalszym ciągu Mińsk podzielony jest torami, brakuje południowej obwodnicy która, myśląc perspektywicznie, skomunikuje z resztą świata nowo powstające osiedla przy Siennickiej, Sosnkowskiego. Głupi przejazd pod torami jest problemem a nas do tej pory karmi się głodnymi obiecywankami bez pokrycia w stylu "autostrada A2 do Mińska już w 2012 roku". Póki co już chyba wszędzie buduje się drogi ale o połączeniu Mińska z W-wą i poprawieniu komunikacji w mieście poprzez budowę nowych ciągów drogowych nikt nawet nie śmieć zacząć rozmawiać. Podejrzewam że przy okazji kolejnych wyborów mera mińska temat wróci, czyli kto naobiecuje więcej ten wygra... Porażka po całości. Grunt że mamy ładnie w parku miejskim; Ci co stoją w korku na Warszawskiej mają czas aby się naoglądać.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Piątek, 30 września 2016 11:58:43
0
+2 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Widzę to podobnie, ale niestety jak na razie, zamiast rzeczowych argumentów, w odpowiedzi dostaję tylko minusy przy każdej wypowiedzi. Wszyscy na tym forum narzekają, że jest za mało przedszkoli, za mało nauczycieli, za dużo dzieci w klasach, że dziury w asfalcie, albo w ogóle nie ma asfaltu na drogach i wiosną ludzie brodzą po kostki w błocie, że za mało zieleni i imprez też miasto za mało organizuje... A jednocześnie żądają utworzenia komunikacji miejskiej, której wprowadzenie będzie kosztowało pewnie kilka milionów, a później każdego roku jej utrzymanie kolejny milion złotych z kasy miasta. Niby niewiele, ale przypominam, że na rok 2015 planowano deficyt w budżecie na kwotę ponad 5 mln zł, a na rok 2016 planuje się już ponad 8 mln zł.
A problem komunikacji w Mińsku Mazowieckim można rozwiązać przez współpracę z istniejącymi już przewoźnikami. Miasto, zamiast próbować wynaleźć koło na nowo, może na różne sposoby zachęcić któregoś z nich do współpracy.
mińsk maz Postów: 1139
skiper
mińsk maz, postów: 1139
Piątek, 30 września 2016 12:20:39
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Może nasi radni powinni polecieć na Maltę i zobaczyć jak tam działa transport autobusowy, właśnie w oparciu o autobusy dalekobieżne, bo komunikacji miejskiej tam przecież nie ma.
Postów: 306
iwonka50
postów: 306
Piątek, 30 września 2016 13:04:40
+2
+3 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Co prawda miałam już nie zabierać głosu w tym wątku ale nasuwa mi się taka myśl, że rolę południowej obwodnicy mogłaby pełnić autostrada, gdyby została poprowadzona na południe a nie na północ miasta. Na północy dominuje zabudowa jednorodzinna, na południu coraz więcej bloków. Ale coś zdecydowało, że poszła jednak na północ, po to, żeby później i tak "schodzić" w dół. A propo wydatków miasta, nie wiem, na co tyle tych pieniędzy idzie bo miasto nie prowadzi żłobka, nie dotuje komunikacji, w mieście jest brudno i brak ścieżek rowerowych. To co mi się rzuca w oczy to zalew propozycji kulturalnych. A do tych, co uważają, że miasto jest tak małe, że niepotrzebna komunikacja, mam pytanie, po co w takim razie tyle przystanków prywatnych przewoźników. Przecież w małym mieście wystarczy jeden, w centrum miasta?
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Piątek, 30 września 2016 13:42:30
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Co prawda miałam już nie zabierać głosu w tym wątku ale nasuwa mi się taka myśl, że rolę południowej obwodnicy mogłaby pełnić autostrada, gdyby została poprowadzona na południe a nie na północ miasta. Na północy dominuje zabudowa jednorodzinna, na południu coraz więcej bloków. Ale coś zdecydowało, że poszła jednak na północ, po to, żeby później i tak "schodzić" w dół.
Serio nie wiem jak to skomentować. Ktoś pomoże?

A propo wydatków miasta, nie wiem, na co tyle tych pieniędzy idzie
Tu masz wszystko wyjaśnione: http://www.minsk-maz.pl/248,do-pobrania.html

po co w takim razie tyle przystanków prywatnych przewoźników.
Mogli tyle ich zrobić, to zrobili. I tak kierowca musi przez całe miasto jechać do stacji PKP/PKS to co mu zależy zatrzymać się w kilku miejscach? Tym bardziej, że ludziom to na rękę. To się nazywa korzyść obopólna.

Pogrzebałem trochę "w internetach" i chyba wiem skąd w Mławie ten cud zwany "bezpłatną" komunikacją miejską. Wygląda, że mają tam dobrych gospodarzy, bo od kilku lat dochody są wyższe od wydatków. I to o kilka milionów złotych, więc dla nich wydać te 670 tys. zł. rocznie na utrzymanie komunikacji to pryszcz.
Post edytowany 2 razy
M-M Postów: 239
t-71
M-M, postów: 239
Piątek, 30 września 2016 13:50:29
+2
+2 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
iwonka50-o takim przebiegu autostrady słyszałem już w latach 70-tych,także to nie nowina a ploty się sprawdziły.
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Piątek, 30 września 2016 13:58:21
+3
+4 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Iwonka50 ja postrzegam aktywność kulturalną miasta jako niezbędną część pracy u podstaw i element budowania tożsamości, której jak ktoś wspomniał w poprzednich wypowiedziach w MMz brakuje. Dlatego wielu mieszkańców z przyzwyczajenia lub obojętności godzi się z bylejakością, której skutki widzimy na co dzień a o czym wiele tematów na niniejszym forum utworzono…
Podnoszone przez uczestników dyskusji argumenty o wystarczającym poziomie transportu miejskiego zapewnionego przez przewoźników regionalnych, byłyby do przyjęcia gdyby ich tabor odpowiadał potrzebom mieszkańców miasta, ale nie wiem jak mam to tłumaczyć…
WonszKtóryZjatPajonka masz racje nie mam czegoś takiego jak darmowa komunikacja miejska, ale może być bezpłatna dla mieszkańców miasta. Przypominam też, że JST to nie firmy tu nie wszystko musi zarabiać a ma służyć mieszkańcom podnosząc warunki życia i tym samym atrakcyjność miasta czy regionu. Zrównoważenie budżetu to już rola samorządowców z której w zdrowym układzie powinni być rozliczani przez społeczeństwo. Nie można usprawiedliwiać braku inwestycji (zwłaszcza prorozwojowych jak transport miejski) brakiem środków bo jest to usprawiedliwianie indolencji osób odpowiedzialnych za finanse publiczne.
Poruszasz też kwestię fatalnego stanu dróg, braku miejsc w szkołach, czy fatalnego utrzymania chodników w okresie zimowym. Są to kwestie o których również pisałem na niniejszym forum w wielu tematach, jest to mieszanka wieloletnich zaniedbań, złej organizacji pracy oraz co najmniej braku wyobraźni (nie ryzykuje stwierdzenia kompetencji) osób i instytucji odpowiedzialnych za zrównoważony przebieg procesów urbanizacyjnych.
Prawda jest też taka, że bez zrównoważonego rozwoju nie będzie zrównoważonego budżetu. Mińskowi rozwój potrzebny jest jak tlen, gdyż tylko to spowoduje wzrost wpływów z podatków dzięki napływowi inwestycji i mieszkańców. Nie będzie tego jeżeli infrastruktura techniczna i społeczna miasta będzie niedostosowana do obecnych potrzeb. Nie stać nas na rewolucję, ale również na stanie w miejscu bo obecne paliwo rozwojowe MMz – bliskość i dobry względnie dojazd do Warszawy kiedyś się wyczerpie. Dlatego należy rozwijać miasto a uruchomienie publicznego transportu zbiorowego jest niewątpliwie krokiem w słusznym kierunku.
Iwonka50 pisze o swoim rozczarowaniu naszym miastem dochodząc do wniosku, że nie stanowi ono części aglomeracji warszawskiej a pozostaje siedlecką prowincją… Niestety jest w tym dużo prawdy, ale w mojej ocenie jest to efekt zaszufladkowania naszego miasta w dawnym podziale administracyjnym kraju – ja nazywam to przekleństwem kierunkowego 0-25…
Funkcjonowanie miasta w ramach aglomeracji polega na integracji miast satelitarnych z centrum, czyli w naszym przypadku z Warszawą. Jedną z ważniejszych jest tutaj integracja systemów transportowo komunikacyjnych, dlatego tak ważny jest transport – nie tylko komunikacja miejska, ale podnoszona (niestety głównie na okoliczność wyborów) sprawy wejścia naszego miasta do strefy wspólnego biletu ZTM Warszawa. Dlatego dla mnie argument miast i gmin naszego powiatu, że nas na to nie stać jest nie do przyjęcia. Nie stać nas na pozostawanie miastem prowincjonalnym bo w dłuższej perspektywie czasu może się okazać, że przegramy konkurencję z innymi miastami warszawskiego wianuszka co spowoduje odpływ mieszkańców a konsekwencje tego odczujemy wszyscy.
Post edytowany
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Piątek, 30 września 2016 14:01:22
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
WonszKtóryZjatPajonka polecam Twojej analizie polecam jeszcze system komunikacji miejskiej w miastach powiatu wołomińskiego - Ząbkach i Kobyłce... tam również mieszkańcy miasta jeżdżą za darmo. Ząbki zdaje się powierzchniowo mniejsze od MMz więc jednak bliskość newralgicznych punktów nie jest argumentem przeciw publicznemu transportowi
Post edytowany

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK