20°C

7
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 3.43
PM25: 4.37 (10,34%)
PM10: 4.65 (29,16%)
Temperatura: 19.82°C
Ciśnienie: 1005.23 hPa
Wilgotność: 61.50%

Dane z 06.05.2024 14:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Komunikacja miejska?

414 postów
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 14 stycznia 2016 16:21:28
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Brać przykład z Mławy i rozwijać również w Mińsku komunikację miejską


Przecież się rozwija. Chyba, że lokalni przewoźnicy wycofali się ze swojej oferty.
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Poniedziałek, 18 stycznia 2016 17:05:57
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nie trzeba szukać tak daleko, o wiele bliższe nam Kobyłka i Ząbki również wożą swoich mieszkańców za darmo...
MMz musi jeszcze dojrzeć również do faktu, że bez sprawnego transportu miejskiego wkrótce miasto się "udusi".

26 stycznia w Bibliotece Burmistrz organizuje spotkanie z mieszkańcami również ws. uruchomienia komunikacji miejskiej, może uda się poznać jakieś konkrety...
http://www.minsk-maz.pl/redir,index?wiecej=5039&wi...
Mińsk Maz Postów: 277
pearl eden
Mińsk Maz, postów: 277
Czwartek, 21 stycznia 2016 11:38:48
-2
+1 -3
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Dwa dni temu jechałam taksówką i rozmowa z kierowcą zeszła na temat komunikacji miejskiej. Kierowca stwierdził, że oni taksówkarze będą robić wszystko żeby ten "idiotyczny pomysł" szybko wybić urzędnikom z głowy. Taka ciekawostka.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 21 stycznia 2016 16:27:02
-3
0 -3
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Żadna ciekawostka. Pisałem o tym już dawno. Wprowadzenie komunikacji miejskiej spowoduje w Mińsku duże straty. Nie tylko w budżecie miasta. Odkąd lokalni przewoźnicy poszli na rękę mieszkańcom z cenami biletów, absolutnie nie widzę sensu tworzenia tego czegoś.
Powoływanie się na Mławę też jest śmieszne. Przypomnę tylko, że Mińsk jest od niej prawie 3 razy mniejszy. Zapytajcie ludzi co myślą o tamtejszej komunikacji, beznadziejnym rozkładzie jazdy, jakie mają zdanie o wydawaniu publicznych pieniędzy na "darmowe" wożenie po mieście. W zalinkowanym artykule wypowiada się tylko rzeczniczka prasowa UM, a ja znam zdanie ludzi tam mieszkających, Jeśli nic się nie zmieniło to Mińsk będzie drugim najmniejszym, w Polsce, miastem z komunikacją miejską.
A na koniec taka ciekawostka, która pewnie niektórych zdziwi... Wiecie, że jak coś jest za darmo to nie zawsze jest bezpłatne? I tak właśnie jest w tym przypadku- zapłacą wszyscy.
M.M Postów: 36
capsel
M.M, postów: 36
Czwartek, 21 stycznia 2016 18:55:08
+2
+3 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wonsz
"I tak właśnie jest w tym przypadku- zapłacą wszyscy." I wszyscy będą mogli z niej
korzystać. Widzę że jesteś "życiowo zainteresowany" żeby w Mińsku komunikacji
zbiorowej nie było. Ciekawy jestem w jakim biznesie masz udziały, że ta komunikacja
Cię tak uwiera.
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Czwartek, 21 stycznia 2016 19:20:40
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
A co mają mówić taksówkarze? Obawiają się konkurencji, ale w miejskim systemie transportowym taksówki są (powinny być) uzupełnieniem systemu transportu zbiorowego i dla nich w MMz po ewentualnym uruchomieniu komunikacji miejskiej znajdzie się miejsce, tak jak w innych miastach o podobnej wielkości i potencjale.

WonszKtóryZjatPajonka któryś już raz muszę Ci przypomnieć, że wielkości miasta nie mierzy się powierzchnią, ale także a może przede wszystkim liczbą mieszkańców za którą idą potrzeby transportowe. Jeżeli nie ma alternatywy w postaci sprawnego transportu zbiorowego to ludzie korzystają z indywidualnego, czego efekty w MMz widzimy codziennie na ulicach i coraz trudniejszych do znalezienia miejscach parkingowych.
A nawiązując do Twojego posta - podaj przykład miasta o porównywalnej liczbie ludności w Polsce (40 tys.) bez komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska jest nie tylko elementem podnoszącym komfort i jakość życia mieszkańców, ale także podnosi jego atrakcyjność, co potencjalnie może mieć przełożenie na wzrost wpływów do budżetu poprzez wzrost liczby mieszkańców...
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 21 stycznia 2016 19:27:21
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
I wszyscy będą mogli z niej korzystać.

Hmm... A gdy będzie płatna to nie wszyscy będą mogli? Dlaczego ma płacić ktoś kto nie korzysta?
Widzę że jesteś "życiowo zainteresowany" żeby w Mińsku komunikacji zbiorowej nie było

W Mińsku już jest komunikacja zbiorowa. I to dobrze rozwinięta.
Ciekawy jestem (...)

Tu zostawię miejsce miejsce dla Twojej fantazji.
Post edytowany
Postów: 322
mickam
postów: 322
Czwartek, 21 stycznia 2016 20:03:51
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Komunikacja w Mińsku dobrze rozwinięta? O tyle ile jeszcze jadąc np. z osiedla Serbinów można spokojnie dojechać o czasie na miński targ. O tyle w drugą stronę powstaje już jednak problem, gdyż autobusy jadą z Warszawy i w godzinach popołudniowych są one często sporo opóźnione, że nie opłaca się na nie czekać.
p.s. przykład miasta z komunikacją miejską to Grodzisk Mazowiecki wg. danych z 2014 roku zamieszkuje 28 622 mieszkańców.
Post edytowany
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 21 stycznia 2016 20:09:07
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Jeżeli nie ma alternatywy w postaci sprawnego transportu zbiorowego

W Mińsku istnieje sprawny transport zbiorowy. Zaprzeczysz? A to co widzisz na ulicach to efekt zaniedbań w innych dziedzinach i pisałem już o tym w innym temacie. Tak się kończy wciskanie bloków w każdą wolną przestrzeń i niezapewnianie odpowiedniej ilości parkingów i miejsc postojowych.
wielkości miasta nie mierzy się powierzchnią, ale także a może przede wszystkim liczbą mieszkańców

To jak to w końcu jest, bo to zdanie nie ma sensu? No i czy jest potrzebna komunikacja miejska w mieście, które można przejść pieszo w 45 minut, a do wszystkich ważniejszych instytucji jest zazwyczaj 15-20 minut pieszo i posiadającym już dobrze rozwinięty transport publiczny?
Komunikacja miejska jest nie tylko elementem podnoszącym komfort i jakość życia mieszkańców, ale także podnosi jego atrakcyjność, co potencjalnie może mieć przełożenie na wzrost wpływów do budżetu poprzez wzrost liczby mieszkańców...

Liczba mieszkańców i tak będzie rosła. Jesteśmy sypialnią Warszawy.
A nawiązując do Twojego posta - podaj przykład miasta o porównywalnej liczbie ludności w Polsce (40 tys.) bez komunikacji miejskiej.

Szczerze to nie chce mi się szukać takich informacji, ale zakładam że niewiele jest takich miast. Zapewne większość, tak samo jak Mińsk, posiadają transport publiczny w takiej, czy innej formie.
A teraz odpowiedz na moje pytanie- ile miast o porównywalnej wielkości w Polsce (ok. 13 km. kw.) posiada komunikację miejską?

@mickam
Myślisz, że komunikacja miejska jeździ punktualnie? Raczysz żartować. Nie opłaca się na nie czekać? Zapytaj mieszkańców Mławy, czy opłaca im się czekać na "darmową" komunikację miejską, która to jeździ od godz. 6 do 20 z częstotliwością jednego autobusu na godzinę.
M.M Postów: 36
capsel
M.M, postów: 36
Czwartek, 21 stycznia 2016 20:20:52
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wonsz,jeżeli tą komunikację jaka funkcjonuje nazywasz "dobrze rozwiniętą",to widzę że nie wiesz jak taka usługa powinna funkcjonować.
Dla BAGSa i Mobilisa jest to przejazd przez miasto w dalszą trasę. A dla mnie jest to
komunikacyjna proteza.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Czwartek, 21 stycznia 2016 20:44:48
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Jeśli dyskusja ma trwać to proszę o rzeczowe wypowiedzi. Dla Ciebie jest to komunikacyjna proteza? A dla mnie Kopernik była kobietą. I tak możemy sobie pyrtolić bez sensu. Zero argumentów z Twojej strony.
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Czwartek, 21 stycznia 2016 20:55:26
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
WonszKtóryZjatPajonka w zdaniu z mojego poprzedniego posta które oznaczyłeś jako bezsensu zabrakło zwrotu NIE TYLKO - sorry moje niedopatrzenie "...nie mierzy się nie tylko powierzchnią..." teraz nie powinieneś mieć wątpliwości.

Myślenie, że mieszkańcy będą napływać bo MMz leży blisko Warszawy jest mocno krótkowzroczne. Co oprócz tej bliskości i względnie dobrego dojazdu Mińsk oferuje swoim mieszkańcom? Brak miejsc w publicznych przedszkolach, naukę zmianową w podstawówkach i właśnie chaos komunikacyjny i przestrzenny, więc jako urbanista powiem Ci, że wkrótce możemy mieć trend odwrotny, szczególnie wobec spadku cen mieszkań w samej Warszawie.

Co do wielkości miast mierzonej powierzchnią o porównywalnej wielkości do Naszego Miasta posiadających komunikację miejską (do tego darmową dla mieszkańców płacących w nich podatki - Ząbki) nie trzeba daleko szukać - Ząbki (pow. 11,13km2), Kobyłka (20,05 km2) czy Grodzisk Mazowiecki (pow. 13,19km2) wszystkie wymienione mają też zdecydowanie mniejszą liczbę mieszkańców.

Ale OK wiem, że nie jestem w stanie Cię przekonać do konieczności uruchomienia komunikacji miejskiej więc pozwól, że uszanuję Twoje zdanie i pozostanę przy swoim.
Post edytowany
MMz Postów: 213
ari
MMz, postów: 213
Sobota, 23 stycznia 2016 12:12:51
+1
+2 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
A może tak więcej ruchu a nie tylko jeżdżenie, Mińsk i tak jest zapchany dodatkowe pojazdy jeszcze to zwiększą bo niestety nie chce mi się wierzyć ze raptem wszyscy się rzucą na tą "komunikację miejską" i zrezygnują z swoich aut, dodatkowo zaraz się zacznie że: za drogo, rozkład nie taki itp.
Żabodukt Postów: 78432
kumak
Żabodukt, postów: 78432
Sobota, 23 stycznia 2016 12:54:27
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Myślę że u nas ludzie za bogaci i jest praca.Jeśli pojedzie się w biedniejsze rejony można zobaczyć busy wożące ludzi w po różnych marszrutach
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Sobota, 23 stycznia 2016 18:04:46
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
ari gwarantuję Ci, że stworzenie alternatywy spowoduje zmianę nawyków transportowych mieszkańców. Po za tym uruchomienie komunikacji miejskiej musi iść w parze z ograniczeniem miejsc postojowych na mieście oraz rozszerzeniem strefy płatnego parkowania z którego wpływy pokryją przynajmniej częściowo koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej. A kwestie kosztów przejazdów dla mieszkańców i częstotliwości kursowania a także układu linii powinny być poddane szerokim konsultacją społecznym właśnie w celu wyeliminowania zagrożeń o których piszesz.
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Sobota, 23 stycznia 2016 19:05:08
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Alternatywa, a nawet więcej (BAGS, Mobilis, taksówki, a w ostateczności jest nawet PKP), już istnieje. Czy nawyki transportowe mieszkańców się zmieniły?
Ograniczenie miejsc parkingowych? Jak chcesz ograniczyć coś, czego w Mińsku praktycznie nie ma?
Strefy płatnego parkowania? Najpierw miasto by musiało stworzyć możliwość normalnego parkowania i dopiero myśleć o pobieraniu za to opłat.
Kwestie kosztów przejazdów i częstotliwość kursowania- jak widzisz na tym forum przejazdy muszą być darmowe, a częstotliwość większa niż BAGS, który jeździ średnio 4x w ciągu godziny.
Chyba pochodzę z innego Mińska niż Wy. W moim otoczeniu nikt nie jeździ po mieście samochodem. Wszędzie jest blisko i można dojść pieszo, a samochodem wyjazd tylko na większe zakupy. Miasto korkują przyjezdni z okolicznych miejscowości i widać to doskonale wieczorami, gdy już wrócą do domów. Ulice są wtedy puste. Komunikacja miejska nie rozwiąże tego problemu, bo niby jak zapewnić ją mieszkańcom Cyganki, Brzózego, Dłużki, Karoliny, Targówki, Huty Mińskiej, Zamienia, czy Choszczówki? O Kałuszynie, Stanisławowie, czy Siennicy nie wspomnę.

Co oprócz tej bliskości i względnie dobrego dojazdu Mińsk oferuje swoim mieszkańcom? Brak miejsc w publicznych przedszkolach, naukę zmianową w podstawówkach i właśnie chaos komunikacyjny i przestrzenny, więc jako urbanista powiem Ci, że wkrótce możemy mieć trend odwrotny

Czyli oferuje to samo co większość miast. Czy będzie trend odwrotny to możemy tylko gdybać, a tymczasem patrząc na statystyki widać, że liczba mieszkańców rośnie i co roku ten wzrost jest większy.

nie trzeba daleko szukać - Ząbki (pow. 11,13km2), Kobyłka (20,05 km2) czy Grodzisk Mazowiecki (pow. 13,19km2)

Ząbki- praktycznie dzielnica Warszawy, więc normalne że posiada komunikację. Kobyłka- sporo większa od Mińska, więc też mnie nie dziwi. Grodzisk- z tego co kojarzę to jest PKS, który objeżdża okoliczne miejscowości. Taki nasz miejscowy BAGS, o którym to ktoś tu napisał "Dla BAGSa i Mobilisa jest to przejazd przez miasto w dalszą trasę. A dla mnie jest to komunikacyjna proteza." Sam widzisz, że musisz się bardziej postarać.
Post edytowany 2 razy
Mińsk Mazowiecki Postów: 1049
cobra.rdc
Mińsk Mazowiecki, postów: 1049
Sobota, 23 stycznia 2016 19:29:19
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ząbki są niezależnym miastem które oprócz komunikacji ZTM Warszawa posiada uzupełniającą komunikację własną - darmową dla mieszkańców, dowożącą do przystanków autobusów warszawskich bądź stacji kolejowej. W Grodzisku Maz. komunikację miejską obsługuje PKS Grodzisk Mazowiecki TU możesz zapoznać się z ofertą http://www.pksgrodzisk.com.pl/rozkladkg.html. Kobyłka - no tak nieco ponad 6km2 to rzeczywiście ogromna różnica, za to Ząbki i Grodzisk i mniejsze i mniej liczne...

Osoby dojeżdżające do Mińska powinny wzorem rozwiązań z bardzo wielu miast pozostawiać samochody na rogatkach miasta i przesiadać się do komunikacji miejskiej - to jest idealny schemat i wyznacznik jakości funkcjonowania systemu transportowego. Oczywiście mam świadomość, że lat zaniedbań oraz jak widać na Twoim przykładzie mentalności mieszkańców nie zmienimy z dnia na dzień, ale trzeba się zastanowić, czy chcemy rozwijać miasto, czy zamieniać je w dużą wieś; sypialnie bez właściwej infrastruktury społecznej.

Mocno dziwie się Twojemu godzeniu się na bylejakość; jest jak jest i lepiej być nie musi bo poco - jesteśmy sypialnią Warszawy więc wyjeżdżajmy rano wracajmy wieczorem a w między czasie nie marudźmy, żeby urzędnicy nie mieli czasem za dużo pracy. Przecież jako mieszkańcom powinno nam zależeć na poprawie jakości życia mieszkańców.
Obecnie - Mińsk zmienił się w zabetonowany P&R dla osób dojeżdżających do Warszawy ze zdegradowaną przestrzenią publiczną, gdzie każdy możliwy kawałek resztek zieleni zamienia się w miejsca parkingowe (patrz skwer przy PKS). Czy taki stan rzeczy cokolwiek zmienia? Nie - samochodów przybywa bo nie ma alternatywy. Proszę też sprawdzić organizacje systemu parkowania w miastach które odpowiedzialnie podchodzą do tematu - ograniczanie miejsc parkingowych, rozszerzanie stref płatnego parkowania, czyli zniechęcanie kierowców do wjeżdżania do centrów. Dzięki temu mieszkańcy (posiadające specjalne przepustki upoważniające do bezpłatnego parkowania w strefie przy miejscu swojego zamieszkania) nie mają problemów z pozostawieniem swoich aut. Ale do tego potrzebna jest komunikacja miejska jako alternatywa. BAGS czy MOBILIS tworzy system komunikacji podmiejskiej, i jak ktoś pisał wyżej ich kursy są protezą bo siłą rzeczy skupiają się na innym segmencie rynku...
Post edytowany 2 razy
Konto usunięte Postów: 1339
Konto usunięte
Konto usunięte, postów: 1339
Sobota, 23 stycznia 2016 20:52:19
-2
0 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
(...) dowożącą do przystanków autobusów warszawskich bądź stacji kolejowej (...)

No właśnie, bo Ząbki to praktycznie dzielnica Warszawy, więc nie dziwi mnie ichniejsza komunikacja miejska.
W Grodzisku Maz. komunikację miejską obsługuje PKS Grodzisk Mazowiecki

A w Mińsku Mazowieckim komunikację miejską obsługuje BAGS i Mobilis.
Kobyłka - no tak nieco ponad 6km2 to rzeczywiście ogromna różnica

Te nieco ponad 6km2 to jest pół Mińska. To jest ogromna różnica. Jeśli Mińsk rozrośnie się o "nieco ponad" 6km2 to sam pójdę na pierwsze spotkanie z burmistrzem i zapytam, czy są plany usprawnienia transportu publicznego. Zresztą już pisałem, w którymś temacie, że Mińsk się dusi i wg mnie granice miasta powinny wyznaczać od zachodu trasa nr 50, a od północy A2.
(...) jak widać na Twoim przykładzie mentalności mieszkańców nie zmienimy z dnia na dzień (...)

Podobnie jak budżetu miasta nie zmienimy z dnia na dzień, istniejącego długu również nie spłacimy z dnia na dzień, finansów na komunikację miejską też nie znajdziemy z dnia na dzień.
Nie godzę się na bylejakość. Mińsk jest tak mały, a ja bardzo lubię spacery. Tu wszędzie jest blisko, a jak mam lenia to wsiadam w BAGSA, pociąg, czy taksówkę.
samochodów przybywa bo nie ma alternatywy

Samochodów przybywa, bo Polska jest krajem rozwijającym się. Kiedyś tylko najbogatszy "we wsi" miał samochód, dziś normą stają się 2 samochody (i więcej) w rodzinie.
Proszę też sprawdzić organizacje systemu parkowania w miastach które odpowiedzialnie podchodzą do tematu

Mieszkałem w kilku takich. Nigdzie nie jest idealnie, wszędzie są jakieś problemy. Strefy płatnego parkowania? Człowieku, obecnie mieszkam w mieście, gdzie strefa płatnego parkowania ma wielkość 1/3 Mińska Mazowieckiego. Żeby stworzyć taki przybytek trzeba najpierw ogarnąć infrastrukturę aby umożliwić parkowanie samo w sobie. A na koniec lwią część zysków z tej strefy pochłania utrzymanie jej i służb zarządzających tym terenem. Jestem realistą i wiem, że miasta nie stać na własną komunikację miejską.
Post edytowany
Mińsk Mazowiecki Postów: 208
ojtam
Mińsk Mazowiecki, postów: 208
Sobota, 23 stycznia 2016 23:52:04
0
+2 -2
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
@Wonszu Nie masz racji z tym Grodziskiem. Faktycznie komunikację autobusową w Grodzisku obsługuje PKS Grodzisk, ale jest ona organizowana przez tamtejsze władze samorządowe, PKS jest tylko jej operatorem. Poza tym sprawia dodatkową działalność przewozową tak jak u nas Mobilis i Bags. U nas brakuje dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej, która mam nadzieję jest wypracowywana w urzędzie miasta. Kto powiedział że jej operatorem później nie może być Mobilis lub Bags? Może dzięki temu wezmą się do roboty nad polepszaniem swojej obecnej oferty przewozowej.
Mińsk Mazowiecki Postów: 143
boomer
Mińsk Mazowiecki, postów: 143
Poniedziałek, 25 stycznia 2016 01:03:24
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
kochani jak mam sprawdzić mobilisy spod szpitala do basenu? nie moge znalźżć w internecie

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK