12°C

29
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 11.03
PM25: 17.36 (115,76%)
PM10: 19.23 (42,74%)
Temperatura: 11.54°C
Ciśnienie: 1004.51 hPa
Wilgotność: 69.00%

Dane z 25.04.2024 17:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Już nie długo

3961 postów
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Środa, 15 czerwca 2022 09:52:28
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Byłam numerem między numerami - śpiewa Kora w piosence "Moje urodziny". Kamil Sipowicz wspomina jaki wpływ na jego żonę miał pobyt w ośrodku w Jordanowie.
"Kora trafiła do ośrodka w Jordanowie (woj. małopolskie) w wieku czterech lat. Wtedy była to placówka Caritasu prowadzona przez siostry prezentki. Artystka wielokrotnie opowiadała o koszmarze, jaki tam przeżyła. Partner Kory, Kamil Sipowicz wspomina, że czteroletnia Olga do Jordanowa przyjechała razem ze starszą siostrą. - Ich matka miała gruźlicę, a ojciec nie nadawał się do wychowywania dzieci, dlatego córki trafiły do zakonnic, a trzech synów do państwowego ośrodka - mówi Sipowicz.
Najgorzej traktowane były w Jordanowie małe dzieci, takie jak Kora. Nie mogły się poskarżyć, bo i tak nikt im nie wierzył. - Znęcano się nad nimi psychicznie i fizycznie. Dziecko, które się zmoczyło, musiało całą noc trzymać mokre prześcieradło, a kiedy popuściło w majtki było smarowane kałem. Te siostry były niewyżyte i wyżywały się na dzieciach - wspomina partner Kory.

Zakonnice nie pozwalały też Korze czytać, a ona to uwielbiała. Spotkania z siostrą też były absolutnie zabronione - mówi Sipowicz. Kolejnym sposobem dręczenia dzieci było opowiadanie im strasznych historii o trupach i mordach. Dzieci były tym przerażone, pacyfikowano je strachem. Były też bite i molestowane.

Sipowicz wspomina, że razem z Korą pojechał w latach 90. do Jordanowa. - Kiedy zobaczyliśmy na budynku napis "DPS", to popatrzyliśmy po sobie i rozmawialiśmy o tym, co teraz musi dziać się w tym miejscu, co zakonnice muszą robić tym niepełnosprawnym dzieciom. Minęło tyle lat, a wtedy mieliśmy rację - przyznaje.

Weszli do sieni i patrzyli na owiany dramatycznymi wspomnieniami budynek. - Kora mówiła, że wydawał jej się większy, gdy była dzieckiem. Byliśmy też w kościele, do którego dzieci musiały chodzić po kilka razy dziennie. Wspominała, że w niedzielę rano, kiedy przyjeżdżał ksiądz, to zakonnice dostawały kompletnego świra. Była tam mocna hierarchia, te z lepszych domów były ważniejsze, inne nadawały się tylko do mycia podłóg. Była tam też bardzo lesbijska atmosfera, a jedna z sióstr podkochiwała się w siostrze Kory - wspomina Sipowicz.

W latach 80. jedna z sióstr próbowała skontaktować się z Korą, jednak artystka tego nie chciała. - Kora w ośrodku była "ósemką", taki nadano jej numer. To całkowite odczłowieczenie dziecka, ona piętno tego numeru czuła już do końca życia. W piosence "Moje urodziny" śpiewa nawet "byłam numerem między numerami" - mówi partner artystki.

Dodaje, że pobyt w ośrodku był dla psychiki Kory destrukcyjny. - Tylko dzięki temu, że miała taką silną osobowość, to przetworzyła te wszystkie traumy na sztukę - mówi.

Jezus powiedział: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" i te słowa powinny być wyryte na domu w Jordanowie. To, co się tam dzieje, to plucie w twarz Jezusowi. Teraz te siostry zostały wezwane do prokuratury, ale nie wierzę, że to coś zmieni. Krew mnie zalewa, kiedy myślę o tym, co tam się dzieje - przyznaje Sipowicz."
https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-kamil-sipowic...
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Środa, 15 czerwca 2022 18:56:28
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
mazguła z kumaczem , obaj statystyczni katolicy
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Środa, 15 czerwca 2022 21:20:33
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
ty jesteś statystyczny katolik -idź do swojego proboszcza i on ci to wytłumaczy
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Czwartek, 16 czerwca 2022 07:17:22
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Smuteczek.
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Czwartek, 16 czerwca 2022 17:24:43
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Reakcja księdza? Bezcenna! https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,28431629,sied...
Post edytowany
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Czwartek, 16 czerwca 2022 17:40:35
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie: popieramy kandydaturę Ukrainy do UE

https://niezalezna.pl/
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Czwartek, 16 czerwca 2022 21:20:27
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Polska bigoteria tylko czeka na okazję by popisywać się różańcem... i tępotą. Ma to zastępować uczucie jałowości i bezsensu ich istnienia. https://natemat.pl/418024,protest-rozancowy-pod-k...
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Czwartek, 16 czerwca 2022 21:50:20
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
WARSZAWA – zapraszamy na comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy, który już od 9 lat odbywa się w stolicy. Rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 8.00 w kościele św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta na pl. Teatralnym 20, po niej udajemy się ulicami Warszawy pod Sejm RP.

Zgodnie ze słowami Najświętszej Dziewicy Maryi (zawartych we wszystkich uznanych objawieniach) modlitwa na Różańcu Świętym jest ostatnim ratunkiem dla świata. To jest FAKT – władze tego świata, odrzucają Boga a na Jego miejsce intronizują zachcianki człowieka (lub w najlepszym wypadku sentymentalnie celebrują humanizm).
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Czwartek, 16 czerwca 2022 21:51:08
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Będziemy się modlić o ustanie kłamliwych ataków na nasz Kościół i Ojczyznę, o nawrócenie nieprzyjaciół i pojednanie ludzi, narodów i państw na fundamencie prawdy, aby wobec ofiar zbrodni i ludobójstwa nastąpiło sprawiedliwe zadośćuczynienie za zło jakiego doświadczyli od prześladowców. Będziemy modlić się także o to by dla wszystkich narodów, dawniej i dziś zamieszkujących ziemie Rzeczypospolitej i Europę Środkowo Wschodnią, Jezus Chrystus był j e d y n ą Drogą, Prawdą i Życiem, o to też by na ziemiach nasączonych krwią ofiarną poprzednich pokoleń umocniona została święta wiara katolicka, poza którą nie ma zbawienia, by porzucone zostały błędne wyznania i religie wiodące na bezdroża nienawiści.
https://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/?cat=37
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Czwartek, 16 czerwca 2022 22:09:42
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Oto efekty nauki religii w szkołach. "Odchodzenie z Kościoła staje się modne"
Nauczanie religii w szkole miało dać biskupom gwarancję, że katolicyzm w Polsce oprze się sekularyzacji. I pozwolić otrąbić sukces. Dodatkowo – za pieniądze i dzięki infrastrukturze państwa. Tak ponad 30 lat temu biskupi widzieli powrót nauczania religii do szkół. Tymczasem ponad 30 lat religii w szkole de facto sprawiło, że jest ona przez młodych ludzi odrzucana – pisze dla "Przeglądu" teolog Jarosław Makowski.

Jarosław Makowski https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/reli...
Dlaczego religia w szkołach zawiodła
Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, nauczanie religii w obecnej formie jest nudne. Dlatego nie dziwi, że liczba uczniów chcących uczęszczać na religię ciągle maleje. W 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2013 r. – 89 proc., w 2016 r. – 75 proc., a w 2018 r. już tylko 70 proc. Na lekcjach nie przekazuje się wiedzy o religiach, ale uprawia tanie moralizatorstwo w duchu katolickiej teologii. Uczniowie zatem, jeśli religia jest w środku zajęć, najczęściej wykorzystują ją do odrabiania lekcji z innych przedmiotów. Zresztą wiecie to najlepiej, bo rozmawiacie ze swoimi dziećmi czy wnukami.

Po drugie, dla wielu katechetów, szczególnie księży, nauczanie religii to przykry obowiązek. Niejeden wikary, bo oni najczęściej uczą w szkołach, mówi, że nie po to został księdzem, by przez 45 minut zabawiać się w opiekuna kilkunaściorga dzieci. Słyszę to nie od dziś. Ba, nie są to ludzie, którzy uzyskali w pierwszej kolejności przygotowanie pedagogiczne – niezbędne do skutecznego i ciekawego prowadzenia zajęć.

Co innego, gdyby lekcja religii odbywała się w salce przy kościele. "Wtedy mógłbym – powiadają – wprowadzić także elementy formacyjne". I to jest prawda, nawet w opublikowanym przez biskupów liście z okazji 30 lat nauczania religii w szkole czytamy, że potrzebna jest też katecheza w salach przykościelnych. "Należy przy tym podkreślić, iż decyzje podjęte w roku 1990 w żadnej mierze nie miały wiązać się z osłabieniem katechetycznej roli parafii – głoszą biskupi.
Post edytowany
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Czwartek, 16 czerwca 2022 22:16:29
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
„Dobrze się dzieje, że liczba katolików jest mniejsza, bo w Kościele w Polsce dokonuje się proces radykalizacji”

Według mnie, dobrze się dzieje, że ta liczba katolików jest mniejsza, bo w Kościele w Polsce dokonuje się proces radykalizacji. Niestety, jest on bolesny, bo wiąże się z tym, że część ludzi przestanie utożsamiać się ze wspólnotą Kościoła i odejdzie z niego.

Dlaczego tak się dzieje?

Ci ludzie nie utożsamiają się z Kościołem, bo ich pragnienia, sposób życia odbiega od tego, czego nauczał Jezus Chrystus. Jeśli ktoś opowiada się za aborcją, a jednocześnie chce być w Kościele, funkcjonować jako katolik, to wyklucza sam siebie. Mam tu na myśli na przykład Hannę Gronkiewicz-Waltz, która kiedyś była we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym, a nagle podjęła decyzję, która intelektualnie i moralnie wyklucza ją z Kościoła. Jasne, prawo to prawo, ale człowiek wiary ma nieco inną hierarchię. Wystarczy spojrzeć na pierwszych chrześcijan – oni byli gotowi umrzeć za to, że nie przestrzegali prawa, które nie było zgodne z ich wiarą.
https://www.fronda.pl/a/dobrze-sie-dzieje-ze-liczba-...
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Piątek, 17 czerwca 2022 06:08:19
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Gdyby żyła, na pewno bardzo by przeżywała, to co wydarzyło się w Jordanowie. Byłam numerem osiem - napisała Kora w biografii z 2011 r. W latach 60-tych przez 5 lat przebywała w domu dziecka, mieszczącym się w budynku DPS-u, gdzie dziś dziennikarze ujawnili znęcanie się nad osobami z niepełnosprawnościami. Prowadziło je to samo zgromadzenie sióstr prezentek. - Miałam tak powykręcane, naderwane uszy, że dosłownie zwisały mi z głowy. Pod koniec tygodnia gromadziły nas wszystkie i było publiczne pokazywanie rajstop. Miały być białe, ale przecież po tygodniu używania nie mogły być białe!I kara. Jeśli same nas nie biły, to starsze dziecko miało bić młodsze.

Nie miałyśmy imion. Nikt nie wołał na mnie: Oleńko albo Gwiazdeczko, jak nazywała mnie mama. Byłam numerem osiem. Biły nas różańcami zrobionymi ze specjalnie poskręcanych grubych białych sznurów, którymi się opasywały. Ustawicznie nas upokarzały, a kary cielesne były potworne, na przykład mazanie dziecka kałem za to, że zrobiło w majtki. Pamiętam, jak na moich oczach zakonnica nacierała dziewczynkę, która zrobiła w majtki, tą kupą za pomocą ryżowej szczotki do szorowania podłóg. Stała ta maleńka dziewczynka bardzo wystraszona, a ona ją od stóp do głów smarowała. ...
Po latach jedna z zakonnic próbowała skontaktować się ze mną. Zadzwoniła do mojego sąsiada w Krakowie i chciała się ze mną spotkać. Nie chciałam.
Fragment książki: https://www.tokfm.pl/Tokfm/56,130517,23865171,kora-...
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Piątek, 17 czerwca 2022 09:35:24
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Tragedia: parafie trzeba łączyć! "Rodzina" odpowiedzialna za brak powołań! Co robi metropolita? Modlitwa, msza, adoracja...
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Piątek, 17 czerwca 2022 18:36:29
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Sobota, 18 czerwca 2022 15:39:48
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
W kościele katolickim taka postawa jest niemożliwa
Jerzy Samiec – polski biskup luterański, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, od 2016 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Post edytowany
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Sobota, 18 czerwca 2022 21:16:45
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Szkoła proaborcyjnej propagandy czyli jak (nie) mówić o aborcji

Przedstawianie zbrodni aborcji w neutralnym świetle wymaga używania odpowiedniego słownictwa i zręcznej manipulacji. Aktywiści aborcyjni starają się na wszelkie sposoby pokazywać zabijanie dzieci w pozytywnym świetle, ale robią to w taki sposób, że normalny człowiek zaczyna się zastanawiać, czy na pewno są przy zdrowych zmysłach. Grupa zbyt ekstremistyczna nawet dla zwolenników aborcji tym razem postanowiła podzielić się umiejętnościami manipulacji z osobami pracującymi w mediach. Bardzo starają się zachować pozory rzetelności, ale jak zwykle im nie wychodzi.
gdzieś indziej Postów: 11582
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11582
Sobota, 18 czerwca 2022 21:17:35
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Już na początku widać, że jest to podręcznik nieudolnej propagandy. Na pierwszej stronie aborcjoniści oznajmiają, że żeby program telewizyjny był rzetelny, trzeba zaprosić tylko jedną stronę, czyli oczywiście zwolenników aborcji. To jest wręcz podręcznikowy przykład manipulacji i czytelny znak, że aborcjoniści obawiają się konfrontacji z obrońcami życia. Ujawnienie ich kłamstw jest proste – wystarczy trzymać się faktów – aborcja jest zabiciem człowieka w prenatalnej fazie jego życia. Aborcyjny Dream Team kompromituje się na całej linii, kiedy nazywa jednostronny przekaz… rzetelnością.
https://www.zycierodzina.pl/szkola-proaborcyjnej-propagand...
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Niedziela, 19 czerwca 2022 07:26:32
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Pomorska posłanka Joanna Senyszyn domaga się odwołania Barbary Nowak z funkcji małopolskiej kurator oświaty za wypowiedź w sprawie zakonnic z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,28594282,po...
Mińsk Mazowiecki Postów: 8438
Aron
Mińsk Mazowiecki , postów: 8438
Niedziela, 19 czerwca 2022 07:40:24
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Myśl nie wklejaj pozakonkursowy zleceniobiorco.
Żabodukt Postów: 78391
kumak
Żabodukt, postów: 78391
Niedziela, 19 czerwca 2022 08:26:37
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Post edytowany

Zaloguj się aby uczestniczyć w dyskusji oraz uzyskać dostęp do większej ilości wątków na tym forum.

Aktualności

OK