Miejski Dom Kultury zaprasza na Weekend Teatrów Ulicznych w Mińsku Mazowieckim!
Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również do pamięci przyszłych pokoleń i okazuje się być niezwykle aktualny.
Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, śpiewanych na żywo przez aktorów, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw.
Czas trwania: 50 minut
Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki: Monika Kozłowska
Choreografia: Natalia Iwaniec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Wykonawcy: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik/Anastazja Kowalska, Kacper Lech/Piotr Majewski/Jan Niemczyk, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński
Inspirowany poezją T. S. Eliota wędrujący spektakl uliczny pokazuje dzień z życia współczesnego everymana. W efektownej wizualno-choreograficznej formie, z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz. Czy zbiorowe opętanie Peregrinusów ma swój kres? Czy w tej podróży padamy ofiarami dybuków czy może sami się nimi stajemy?
Czas trwania: 50 minut
Wykonawcy: Teatr KTO
Maks ma sześć lat. Uwielbia rysować i ma największą wyobraźnię na świecie. Rysuje wszędzie i po wszystkim, choć jego mamie nie zawsze się to podoba. Najbardziej lubi rysować kury i dinozaury, nawet jeśli czasem mu nie wychodzą. Narysował już całą swoją rodzinę. I Bruna. Bruno jest psem i jest trochę zmyślony, ale jego Maks kocha najbardziej. I tak naprawdę marzy o tym, żeby mieć prawdziwego psa. Takiego psa naprawdę. Ale od czego jest dziadek?
Spektakl, w którym wiek widzów nie gra roli. Uwaga! Ważne, żeby widzowie nie bali się psów (nawet tych zmyślonych), lubili teatr i wiedzieli, o co chodzi w grze w berka.
Czas trwania spektaklu: 40 min
Wykonawcy: Teatr KTO
Natura, rządzące nią prawa, a w szczególności żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego są główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią "Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje - a ja gorę!"
Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
Program:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, nie prowadzona jest rezerwacja miejsc.
Organizatorzy: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim oraz Miejski Dom Kultury Mińsk Mazowiecki
Partner: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski