Minęło dokładnie dziesięć lat od chwili, gdy mińszczanie po raz pierwszy poznali losy Kmiecia Grzegorza Siekyry — bohatera komiksowej serii autorstwa Wojciecha Cichonia i Artura Grzendy. Według najstarszych kronik Grzegorz jest pierwszym znanym z imienia i przezwiska mieszkańcem Mińska Mazowieckiego. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy, w niedzielne popołudnie 11 maja, przy południowej części Pałacu Dernałowiczów uroczyście odsłonięto figurkę przedstawiającą kmiecia. Rzeźba autorstwa Radosława Rolfa została wykonana z brązu, mierzy 32 centymetry i waży 7 kilogramów. To pierwszy z planowanych elementów miejskiej kolekcji — Mińsk Mazowiecki, podobnie jak Wrocław ze swoimi krasnalami, zamierza stworzyć własną galerię figurek Kmiecia Grzegorza.
Po uroczystości mieszkańcy przenieśli się do średniowiecznej osady zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej. Czekały tam na nich podpłomyki, turnieje łucznicze, pokazy walk rycerskich oraz liczne atrakcje dla dzieci. W budynku MDK otwarto także wystawę plansz komiksowych, zaprojektowaną przez Joannę Wilczak — dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Ekspozycja prezentuje rysunki Wojciecha Cichonia ze wszystkich części serii „Kmieć Grzegorz” i pozostanie dostępna jeszcze przez najbliższe dni. Kulminacyjnym momentem była premiera najnowszego, szóstego tomu pt. Misja Napoleon.
W godzinach od 14:30 do 17:30 w sali kameralnej MDK co pół godziny prezentowano multimedialny spektakl „Misja Napoleon” — animację mapowaną na trójwymiarowej makiecie Pałacu Dernałowiczów. Dodatkową atrakcją był rodzinny spacer śladami Kmiecia Grzegorza, który o godzinie 16:00 poprowadził Mariusz Dzienio.