15°C

16
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 7.06
PM25: 9.52 (63,5%)
PM10: 10.21 (22,68%)
Temperatura: 14.95°C
Ciśnienie: 1012.00 hPa
Wilgotność: 80.06%

Dane z 19.05.2024 08:20, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Miejskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Wtorek, 1 sierpnia 2023   17:15

Zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego 1 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 do wspólnych obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczcimy pamięć powstańców chwilą ciszy, a następnie zaprosimy uczestników do wysłuchania poruszającej opowieści "Wędrówka Nabu" w wykonaniu grupy „Opowieści z Walizki”. 

Tym razem nasze obchody skupią Państwa uwagę wokół dramatu ludności cywilnej i konieczności ucieczki, opuszczenia domu i swojego ukochanego miasta. Pokażemy wybrane fotografie dokumentujące exodus Warszawiaków w 1944. Ok. 650 tys. mieszkańców Warszawy wypędzono wtedy z miasta. Większość trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd po segregacji wywieziono ich na roboty do Niemiec, do Generalnego Gubernatorstwa i obozów koncentracyjnych.  

Wraz z dr Lillą Kłos oraz Miejskim Domem Kultury przygotowaliśmy także okolicznościową Jednodniówkę, w której przeczytacie o warszawiakach znajdujących schronienie w naszym mieście.

1 sierpnia o godzinie 14.00 wraz uczniami i kadrą Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy złożymy kwiaty i zapalimy znicze przy pamiątkowym kamieniu na  terenie szkoły. Szkolna delegacja uda się na obchody do Warszawy.

Więcej o spektaklu:

Spektakl inspirowany jest bajką Jarosława Mikołajewskiego, który swoim tekstem zareagował na tragedię na Morzu Śródziemnym.

Jednak opowieść o uchodźcach opuszczających swoje domy niestety wciąż jest aktualna.

Opowiadaczki: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka przeniosły historię na różne granice, także na tę polsko - białoruską. Narrację zbudowały korzystając także z wywiadów  z młodymi aktywistkami i aktywistami, które Anna Woźniak prowadziła w ramach sieci Badacze i Badaczki na Granicy oraz własnych granicznych doświadczeń aktywistycznych. Spektakl zadedykowały małej Maryam - dziewczynce w drodze. Opowiadają go małym (od około 7 lat) i tym całkiem dorosłym dzieciom.

To bajka-niebajka, historia, za pomocą której powstaje małe, wędrujące muzeum upamiętniające dzieci na granicach i w drodze, gdziekolwiek są: w Puszczy Białowieskiej, w małym pontonie pośród ogromnego morza, czy w małej łódce pokonującej rwący nurt rzeki.
Ta historia toczy się teraz. Kiedy to czytacie jakieś dzieci ruszają w drogę, inne zatrzymują się zmęczone, jeszcze inne właśnie konfrontują się ze strażnikami w mundurach. To nie jest świat jaki chcielibyśmy zapewnić naszym dzieciom. Podobnie jak rodzice tamtych dzieci martwią się, że jest jak jest. Ale ich dom spłonął, nie ma już dla nich miejsca i życia w dawnym świecie. Droga równa się nadzieja. Dzieci w drodze, jak Odyseusz, nie mają wpływu na wiele rzeczy. Są drobne, kruche i bezbronne w rękach bogów decydujących o ich losie, czasem o życiu. Za to my mamy jakiś wpływ. Bądźmy z nimi, otwórzmy nasze domy, domagajmy się miejsca dla ludzi, którzy po prostu tak jak my chcą żyć, mieć co jeść, uczyć się, cieszyć i kochać. Żaden mur nie może być odpowiedzią na te pragnienia. Świat wokół małej bezbronnej Nabu nie jest jednak taki zły. Piękna przyroda, inni niż ludzcy świadkowie i leśni pomocnicy towarzyszą dziewczynce w drodze. Oni także opowiadają tę historię. A czy Nabu się uda? Tego nigdy nie wiemy.

Opowiadają: Ania Woźniak i Joanna Sarnecka
Muzyka: Paweł Sulik i Ania Woźniak
Miejsce: amfiteatr MDK
Termin: 1/08/2023r. godz. 17.15


Miejskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Aktualności

OK