16°C

11
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 5.22
PM25: 6.85 (45,7%)
PM10: 7.35 (16,33%)
Temperatura: 16.39°C
Ciśnienie: 1014.88 hPa
Wilgotność: 61.38%

Dane z 27.04.2024 19:00, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Ubogacenie Europy

6913 postów
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Czwartek, 14 marca 2024 04:49:07
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Państwo z kartonu. Kompletna degrengolada w MSZ za czasów Wawrzyka i Raua
W MSZ nikogo nie dziwiło przekazywanie ważnych służbowych informacji za pomocą internetowych komunikatorów, odbieranie telefonów od asystentów Wawrzyka czy wydawanie poleceń służbowych w formie "próśb", aby nikt nie musiał ponosić za nie odpowiedzialności. Taki obraz resortu wyłania się z zeznań szefostwa departamentu konsularnego, które – jakby tego było mało – próbowało się dziś wzajemnie obarczać odpowiedzialnością za ten stan rzeczy.

We wtorek 12 marca 2024 r. jako pierwszy przed komisją śledczą ds. afery wizowej stanął Marcin Jakubowski, były dyrektor departamentu konsularnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak na długi staż w resorcie (od 2003 r.) dyrektor Jakubowski nad wyraz mało widział i słyszał. Zachowania Piotra Wawrzyka i jego asystenta Edgara Kobosa – jak zeznał – nie wzbudziły żadnych jego wątpliwości. Podobnie jak fakt, że listy nazwisk z osobami obcokrajowców, których proces wizowy należy przyspieszyć, przekazywano do departamentu za pomocą SMS-ów.


"Narzędzie jak każde inne"
W samym przekazywaniu takich list dyrektor Jakubowski też zdawał się nie widzieć niczego złego. – Według mojej wiedzy cały proces z oceną wniosku wizowego zostawał u konsulów i był procedowany przez konsulów – przekonywał. Mówiąc prościej – zdaniem pana dyrektora, o ile na końcu byli konsulowie mogący odmówić wydania wizy, wszystko było ok.

Były dyrektor departamentu konsularnego MSZ Marcin Jakubowski podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.Radek Pietruszka / PAP
Były dyrektor departamentu konsularnego MSZ Marcin Jakubowski podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.
— Pana Kobosa nigdy nie spotkałem. Wbrew temu, co wczoraj słyszałem, że był dość częstym gościem w MSZ, ja nie spotkałem go osobiście (wczoraj przewodniczący Szczerba pokazał księgę gości, z której wynikało, że Kobos odwiedzał MSZ ponad 30 razy – przyp. red.). Rozmawiałem z nim telefonicznie dwukrotnie w końcu stycznia i to też nie ja do niego dzwoniłem – wyjaśniał przed komisją śledczą.


Dyrektor nie widział też niczego złego w tym, że urzędnicy resortu komunikowali się ze sobą za pomocą komunikatorów internetowych (dużo opowiadała o tym w poniedziałek Maria Raczyńska, asystentka Piotra Wawrzyka, która kontaktowała się z Edgarem Kobosem za pomocą WhatsAppa oraz Signala przez "znikające" wiadomości). – To narzędzie jak każde inne, jeżeli trzeba było czemuś nadać tryb służbowy, to tak też się działo – wyjaśniał Jakubowski.


Jak na dyrektora departamentu w dużym resorcie, Jakubowski nad wyraz niewiele pamiętał. Po więcej szczegółowych informacji doradzał się zwrócić do swojej zastępczyni Beaty Brzywczy, wicedyrektor departamentu konsularnego. Kompletnie umywał ręce, jakby to nie jemu w tym czasie podlegał cały departament w MSZ.

Ministerstwo prosi, czyli wymaga
Po 14:15 przed komisją stanęła wspomniana dyrektor Brzywczy. Cicha, nieco wycofana urzędniczka z ponad 20-letnim stażem w MSZ odpowiadała konkretnie, ale nie nazbyt wyczerpująco, ani na moment nie wychodząc z tej roli.

Zapytana o wytyczne dla konsulów, które przygotowała, a które sugerowały, aby nie odmawiać migrantom wiz na podstawie oceny pozwoleń na pracy, wyjaśniała, że sprawa była formalna i nie miała żadnego związku z tym, co potem nazwano aferą wizową. Miało chodzić o to, aby w takich wypadkach decyzji negatywnych nie dało się podważyć (zgodnie z prawem to nie konsulom oceniać, czy pozwolenie na pracę spełnia wymogi formalne, czy nie — od tego są urzędy wojewódzkie).

Była zastępczyni dyrektora Departamentu Konsularnego MSZ Beata Brzywczy podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.Radek Pietruszka / PAP
Była zastępczyni dyrektora Departamentu Konsularnego MSZ Beata Brzywczy podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.
Wicedyrektor Brzywczy szybko odniosła się też do narracji dyrektora Jakubowskiego (kiedy usłyszała, że dyrektor to ją wskazał jako osobę posiadającą pełne informacje w tym zakresie, lekko się żachnęła). Przyznała, że dyrektor może tego nie pamiętać, ale był wśród osób, które — podobnie jak asystentka ministra Wawrzyka Maria Raczyńska oraz sam Wawrzyk — przekazywały jej listy z nazwiskami, których proces wizowy należy przyspieszyć. Co więcej, powiedziała, że od dyrektora Jakubowskiego dostawała najpewniej takich list najwięcej!


Dyrektor wyjaśniła też, jak procedowała listy nazwisk otrzymywane od Marii Raczyńskiej za pomocą SMS-ów. – Wiadomość elektroniczną przesłaną mi SMS-em kopiowałam do maila i w formie mailowej wysyłałam dalej. Przesyłałam listy nazwisk do konsulów jako osób właściwych do prowadzenia tych spraw – zeznawała urzędnik z rozbrajającą szczerością. Jak zapewniała, nie miała pojęcia, że ma do czynienia z łamaniem prawa czy aferą wizową i w tle zachodzą podejrzenia o korupcję.

Nie polecenia służbowe, a "prośby"
– Co z naciskami na konsulów? – dopytywali członkowie komisji. Tutaj wicedyrektor próbowała przekonywać, że do poszczególnych placówek nie kierowano w tych sprawach poleceń służbowych, a "prośby". https://www.onet.pl/informacje/newsweek/komisja-sl...
Postów: 7445
Zolnierz
postów: 7445
Sobota, 16 marca 2024 17:47:02
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Czy Tusk już POdziękował Unii Niemieckiej za...... 0,43% dotacji na zakup amunicji artyleryjskiej?
Czy ktoś jeszcze wierzy w Europejską Solidarność, czy jak to oni tam zwą?
Postów: 5
alexseen
postów: 5
Sobota, 16 marca 2024 21:30:46
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
.апвп
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Poniedziałek, 25 marca 2024 21:47:42
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ilu Tadżyków ściągnąłeś Wawrzyku? Szokujące tło afery wizowej | Misiek Wieczorową Porą, 25.03.2024
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Wtorek, 26 marca 2024 05:15:16
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Pół biedy, jak mówisz po islandzku, możesz zmienić pracę. A co, jeśli musisz tam zostać, bo w Polsce kredyty albo nie ma rodziny. Pozostaje zacisnąć zęby.
# https://www.facebook.com/share/YD8DhLZmvsaFh7Ek/
Postów: 8
Buldog
postów: 8
Poniedziałek, 1 kwietnia 2024 17:30:21
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Z tą całą aferą wizową wydaje się, że wszyscy mają brudne ręce, a ci, co próbują coś zmienić, zostają szybko uciszeni lub zignorowani. Zastanawiam się, ile jeszcze takich 'układów' funkcjonuje poza światłem dziennym i jak bardzo to wpływa na zwykłych obywateli. Czy kiedykolwiek dowiemy się całej prawdy?
gdzieś indziej Postów: 11585
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11585
Poniedziałek, 1 kwietnia 2024 17:33:11
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Bawaria wprowadza zakaz używania języka gender

Od 1 kwietnia we wszystkich szkołach, urzędach i uczelniach wyższych Bawarii obowiązuje zakaz używania języka gender, czyli neutralnego płciowo. Był to postulat wyborczy premiera Bawarii Markusa Soedera z CSU.

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/bawaria-wprowadza-zaka...
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Środa, 3 kwietnia 2024 19:54:57
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Chłopak pobity przez wojsko polskie i potem wyrzucony na Białoruś jeżeli tak wyglądają humanitarne pushbacki to ja gratuluje. Oprawców nie pozdrawiam. Taka to wielkanoc w wykonaniu przez polskie służby
Fundacja No https://www.facebook.com/photo/?fbid=1863161534106668&a...
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 06:09:17
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
4500 lat temu mieli w domach toalety i bieżącą wodę. Niezwykła cywilizacja, o której zupełnie zapomniano

Ceglane domy z prywatnymi toaletami podłączonymi do miejskiej kanalizacji mają znacznie dłuższą historię niż może się wydawać. Już 4500 lat temu z takich luksusów korzystali przedstawiciele kultury Harappa.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ https://wielkahistoria.pl/kultura-harappa-4500-lat-temu....
Żabodukt Postów: 78395
kumak
Żabodukt, postów: 78395
Sobota, 20 kwietnia 2024 19:17:37
0
+1 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Tusk zmiażdżył Morawieckiego. Za setki tysięcy nielegalnych imigrantów w UE odpowiada rząd PiS
Post edytowany
gdzieś indziej Postów: 11585
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11585
Niedziela, 21 kwietnia 2024 19:22:12
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Fryzury antykoncepcyjne. Skuteczność gwarantowana.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=3458932044252155&a...
gdzieś indziej Postów: 11585
michal1965
gdzieś indziej, postów: 11585
Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 11:29:58
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Przypnij sobie żonkila


https://www.facebook.com/photo/?fbid=122114689496268834...
Mińsk Mazowiecki Postów: 3386
Totamto
Mińsk Mazowiecki, postów: 3386
Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 17:08:53
+1
+1 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Kumak znowu filmik dla idiotów nieumiejących czytać.

Zaloguj się aby uczestniczyć w dyskusji oraz uzyskać dostęp do większej ilości wątków na tym forum.

Aktualności

OK