8°C

20
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 8.15
PM25: 12.16 (81,04%)
PM10: 13.23 (29,4%)
Temperatura: 8.42°C
Ciśnienie: 1009.99 hPa
Wilgotność: 76.69%

Dane z 26.04.2024 09:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Co się stało w 966? Spotkanie z nieoczywistymi odpowiedziami

43 postów
Mińsk Mazowiecki Postów: 22
Marek Mróz
Mińsk Mazowiecki, postów: 22
Niedziela, 4 grudnia 2016 12:27:06
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
I jeszcze dygresja o książkach (ad pkt2): nigdy nie ma tak, że się czyta wszystkie, które ma się u siebie (w analogii: jak czyta się też te pozycje, których się w swojej biblioteczce nie posiada). Domyślam się, że najpewniej nigdy nie przeczytam niektórych tytułów, które kiedyś kupiłem i nawet dziś niespecjalnie mnie one interesują. Od paru lat próbuję być jednak konsekwentny i w miarę możliwości czytać w kolejce ułożone książki, które zakupiłem. Staram się być rygorystyczny, ale i to nie wychodzi! Parę miesięcy temu kupiłem (idąc jednak bardziej za nazwiskiem) Imperium grecko-rzymskie Paula Veyne i szczerze chciałem to przeczytać. Teraz jednak sam nie wiem kiedy to nastąpi i czy w ogóle kiedykolwiek. Zakładam, ze jest tam mnóstwo spekulacji, ale do głowy by mi nie przyszło, aby nazywać to fantastyką.
sześć stóp nad ziemią Postów: 2907
garbaty_anioł
sześć stóp nad ziemią, postów: 2907
Niedziela, 4 grudnia 2016 21:46:44
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nieśmiało zaproponuję Edwarda Gibbona "Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego", czyta się lekko - o ile komuś odpowiada taka narracja. Z książkami też mam podobny problem, bo co i rusz dochodzą woluminy a czasu brak żeby dogłębnie studiować. Problem rozwiązuję w zupełnie inny sposób - interesuje mnie jakieś zagadnienie, jakiś fragment czy informacja - to muszę wiedzieć, gdzie jej szukać na półce. Albo, ostatnio wszedłem w posiadanie kilku modlitewników (takich małych do rączki) z dwudziestolecia międzywojennego. Trochę się rozlatują, ale samo przeglądanie, czytanie wstępów a także adnotacji drukarskich trochę daje wyobrażenie:) A do tego kilka numerów Przewodnika Katolickiego z końcówki lat trzydziestych. Kosmos z takimi skarbami;)
Mińsk Mazowiecki Postów: 2674
_AG_
Mińsk Mazowiecki, postów: 2674
Czwartek, 8 grudnia 2016 23:40:50
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
@Marek

No i zrobiliśmy koło wracając do punktu wyjścia :)

Zgadza się. Bo zamiast na faktach skupiamy się na mitach (czytaj: hipotezach) :)
Co potwierdzasz pisząc: "Bo nic nie jest tu pewne i nie ma żadnej pewnej wiedzy, tylko opowieść zbudowana na bardziej lub mniej (zazwyczaj właśnie mniej) prawdopodobnych hipotezach".

Fantastyka. No cóż może znowu dobrałem niefortunnie słowo. Przyznaję. Mogłem inaczej to sformułować. Ale mam wrażenie, że kontekst w którym je użyłem odczytałeś bezbłędnie a i sam mój przekaz był jasny. Mogłem sobie na to pozwolić gdyż wypowiedzi profesora znam z licznych audycji radiowych i wywiadów.



Cytat, który przywołałeś jest oczywiście ważny i mimo tego, ze nie podałeś nazwiska (dlaczegóż?!)...

no problem :)
jest to cytat z:
prof. Andrzej Nowak "Dzieje Polski"; tom 1 "Skąd Nasz Ród"
Rozdział II "Polska wchodzi do historii"; strona 80
Wydanie I; rok 2014; wydawnictwo Biały Kruk



To dowodzi sporu na tak i na nie, czyli niepewności i braku konkretnych podstaw.

Jak dla mnie sporu nie ma. Nie ma dowodów. To właśnie na profesorze Urbańczyku spoczywa onus probandi.



Z liczbą mogą kościołów chrześcijańskich chyba przeszarżowałem ...

Zgadza się. Przeszarżowałeś ;)
Dlatego w tej tak delikatnej materii (i nie tylko) trzeba brać odpowiedzialność za każde słowo.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK