24°C

9
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 4.58
PM25: 5.50 (12,98%)
PM10: 5.84 (36,63%)
Temperatura: 24.48°C
Ciśnienie: 1013.80 hPa
Wilgotność: 62.70%

Dane z 23.07.2024 15:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Zmiany we władzach Powiatu Mińskiego

09.05.2024
Rada Powiatu Mińskiego kadencji 2024-2029 (fot.: Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim)

Nic nie zapowiadało rewolucji, jaka wydarzy się na pierwszej sesji nowej Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek, 7 maja. Układ sił pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami, które zdobyły mandaty w ostatnich wyborach samorządowych, wydawał się jasny. Tymczasem...

Koalicja Obywatelska wprowadziła do Rady Powiatu 11 radnych. Razem z Twoim Powiatem (TP) Antoniego Tarczyńskiego (który przez wiele lat piastował urząd starosty mińskiego) i jego 3 radnymi mieli przewagę 1 mandatu nad pozostałymi klubami, czyli Prawem i Sprawiedliwością (PiS), które zdobyło 10 mandatów i Mazowiecką Wspólnotą Samorządową (MWS) z 3 radnymi. Jednak już w przeszłości bywały przypadki, gdy przewaga zaledwie 1 radnego nie pozwalała być spokojnym jeśli chodzi o wyniki głosowań. I tak się stało. Jak do tego doszło?

O tym, kto będzie rządził powiatem, można już było wywnioskować po pierwszym tajnym głosowaniu, w którym na przewodniczącego Rady wybrano Piotra Pustołę (PiS), który zdobył 16 głosów. Jego kontrkandydat, Mirosław Krusiewicz (KO), otrzymał 11 głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali kandydaci z PiS, którzy zdobyli w kolejnym głosowaniu po 14 głosów – Ewa RucińskaPiotr Stępień. Alicja Cichoń (KO) i Henryk Księżopolski (TP), którzy także zostali zgłoszeni na te funkcje, nie uzyskali bezwzględnej większości radnych (zdobyli po 13 głosów), a co za tym idzie, nie zostali wiceprzewodniczącymi.

Na tym etapie przegłosowano nowy porządek obrad i zdecydowano o dodaniu nowych punktów wyboru starosty, wicestarosty oraz zarządu powiatu.

I tak w tajnym głosowaniu nowym starostą mińskim został Remigiusz Górniak z MWS, obecny wiceburmistrz Sulejówka, który wygrał z obecnym wicestarostą Witoldem Kikolskim (KO) stosunkiem głosów 14:13. Z kolei nowym wicestarostą została Urszula Pacyga (PiS) – za jej kandydaturą głosowało 14 radnych, przeciw było 13. Warto odnotować fakt, że w ponad 25 letniej historii powiatu mińskiego, po raz pierwszy nastąpiła jednoczesna zmiana na fotelach i starosty i wicestarosty.

Natomiast w nowym zarządzie Rady Powiatu zasiedli: Piotr Ładno (PIS), Damian Kacprowicz (MWP) oraz Robert Grubek, który był wybrany do Rady Powiatu z list KO, ale jego decyzje doprowadziły właśnie do zmiany układu sił w Radzie Powiatu.

Relacja wideo z sesji dostępna jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=yNtg82Yppa8


Inne aktualności

OK