13°C

24
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 10.19
PM25: 14.42 (57,67%)
PM10: 18.69 (37,38%)
Temperatura: 13.43°C
Ciśnienie: 1004.51 hPa
Wilgotność: 77.69%

Dane z 03.06.2020 20:55, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Ziemniak Mistrzem Polski Juniorów

16.09.2019
(fot.: Ragnar Ziemniak)

Szymon Ziemicki, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego, wygrał finałowy turniej rozgrywany 7 września w Dąbrowie Górniczej w ramach zawodów Rollcamp Champions. I sięgnął po przyznawany po raz pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski Juniorów w jeździe agresywnej na rolkach.

Zawody Rollcamp Champions to cykl kilku turniejów przeznaczonych dla miłośników jazdy agresywnej na rolkach, rozgrywanych w różnych miastach w Polsce. W tym roku po raz pierwszy w historii zawody odbywały się pod patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, dzięki czemu zwycięzca całego cyklu otrzymał oficjalnie tytuł Mistrza Polski Juniorów.

Jazda agresywna na rolkach polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików z wykorzystaniem przeszkód umieszczonych na skateparku. Triki te mogą polegać zarówno na wykonywaniu akrobacji powietrznych podczas skoków z rotacjami, saltami lub transferami pomiędzy przeszkodami, jak też technicznych układów zwanych grind’ami i slide’ami wykonywanych na murkach, rurkach oraz poręczach. Przejazd konkursowy trwa 45 sekund, w trakcie których zawodnik ma za zadanie wykonanie jak największej ilości jak najwyżej punktowanych trików. Odniesienie sukcesów w tym sporcie uzależnione jest nie tylko od umiejętności technicznych, czy formy fizycznej, lecz również od umiejętności właściwego zaplanowania swojego przejazdu w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ustawienie przeszkód na danym skateparku i tym samym zdobyć jak najwięcej punktów. W tym roku udało się to Szymonowi Ziemickiemu, który w całym cyklu zawodów Rollcamp Champions zgromadził najwięcej punktów.

– Strasznie się cieszę ze zdobycia tego tytułu, bo walczyłem o niego z kilkoma kolegami w zasadzie aż do ostatniego przejazdu. Myślę, że w osiągnięciu końcowego sukcesu pomogła mi umiejętność dobrego układania przejazdów oraz psychika, bo w najważniejszych momentach nie spanikowałem i utrzymałem właściwy poziom koncentracji – zapewnia Szymon Ziemicki. – Główną nagrodą w Mistrzostwach Polski był wyjazd na zawody Winterclash, organizowane w holenderskim Eindhoven. Są to jedne z największych zawodów rolkowych na świecie i przyjeżdżają na nie najlepsi zawodnicy z wszystkich kontynentów. Zawsze marzyłem, aby się tam wybrać, ale nie sądziłem że już za pierwszym razem pojadę tam jako zawodnik, a nie widz – dodaje.

Szymon wiążę swoją najbliższą przyszłość ze sportem.

– Z radością obserwuję, że jazda na rolkach, również agresywnych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki temu powstawać będzie coraz więcej skateparków, na których będzie ćwiczyć coraz więcej osób. Stale wzrasta też liczba mieszkańców Mińska jeżdżących na rolkach, deskorolkach, czy hulajnogach. Dlatego mam nadzieję, że w końcu doczekamy się w naszym mieście skateparku z prawdziwego zdarzenia, nowoczesnego i bezpiecznego obiektu, na którym mińscy miłośnicy sportów ekstremalnych będą mogli rozwijać swoje umiejętności. Nie oszukujmy się – osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu w tym sporcie wiąże się z regularnymi, kilkugodzinnymi treningami – przekonuje Szymon Ziemicki.

Na co dzień Szymon jest uczniem ósmej klasy w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza. Jego postępy w jeździe na rolkach można śledzić na You Tube, gdzie prowadzi kanał Roller Ziemniak. Pod tą samą nazwą znaleźć go również można na Facebooku, zaś na Instagramie ma konto pod nazwą ziemniak_roller.

Inne aktualności

OK