Koncerty charytatywne „Trochę słońca” to piękna tradycja papieskiej trójki (a wcześniej papieskiego gimnazjum) przy Budowlanej. Co roku na scenie występują uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, tworząc wspólnotę ludzi o otwartych sercach.
- Państwa obecność potwierdza, że jesteśmy ludźmi, których obchodzi los innych i takiej postawy otwartości, empatii chcemy uczyć naszych młodych podopiecznych – mówił dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki do publiczności, która szczelnie wypełniła halę widowiskowo-sportową przy Budowlanej 2.
W tym roku motywem przewodnim koncertowego grania był biało-czarny świat. Dlatego właśnie widzowie obejrzeli piosenkę o zebrze wytańczoną przez zerówkowiczów przygotowanych przez opiekunki – Małgorzatę Korzeń, Iwonę Gąsecką, Agatę Christoph i Sylwię Zasuwik. Potem „Black and white” zatańczyli pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni Eweliny Frankiewicz. Swój taneczny występ z białymi parasolkami miały też dziewczynki z klasy Małgorzaty Kożuchowskiej. Biało-czarny świat oparty na manipulacji pokazali młodzi aktorzy, symbolicznie wykorzystując duże figury szachowe. Ta sama grupa ósmoklasistów zagrała wymowną scenkę z rodzinnego urlopu na plaży. Życiowa prawda pokazała kontrast między rzeczywistością a jej odbiciem w mediach społecznościowych. Absolwenci w wymownej scence teatralnej poruszyli temat nienawiści, śmierci i miłości, która jest ratunkiem w tym zwariowanym świecie. O samotności i potrzebie akceptacji opowiedzieli ze sceny bez słów podopieczni Iwony Karwowskiej w pantomimie zagranej do muzyki klasycznej. Grupa teatralna prowadzona przez Izabelę Saganowską w poruszający sposób zachęcała do solidarności i tolerancji. W czarno-białej części koncertu nie zabrakło też humorystycznych akcentów. Rozbawił publiczność występ rodziców. Tatusiowie w biało-czarnych strojach wykonali oryginalny taniec do piosenki „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, a mamy z kolei brawurowo zatańczyły do utworu „Chłopaki nie płaczą”.
Druga część koncertu była pełna kolorów. Najpierw uczniowie klas młodszych (pod kierunkiem Marty Woźnicy) i ich nauczyciele zaśpiewali „Chodź, pomaluj mój świat”, potem na scenie pojawili się uczniowie Izabelli Kożuchowskiej i Katarzyny Chłopik, by wypełnić ją kolorami i tańcem do piosenki „Grajmy w kolory”. Prawdziwym przebojem był występ nauczycieli i absolwentów, którzy zatańczyli zumbę (według układu Joanny Pomarańskiej).
Między scenkami teatralnymi i tanecznymi profesjonalnie, lirycznie i żywiołowo wybrzmiały piosenki śpiewane przez chór pod kierunkiem Magdaleny Jakubowskiej. Zaczęło się od piosenki-życzenia „Jeszcze będzie pięknie”, potem soliści i chór zaśpiewali piosenkę Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”. Wzruszającymi słowami „Modlitwy końca mojego wieku” zachwycił w solowym występie dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki. Publiczność pomagała ochoczo w piosence „Góry do góry”, a na koniec zachwycająco utwór „Chwytaj dzień” wykonali Magdalena Jakubowska i Szymon Bielecki. W muzycznych występach pomagali oprócz uczniów i absolwentów (Marta Mizgier, Szymon Bielecki) także rodzice, pracownicy szkoły i przyjaciele. Na instrumentach zagrali: Agnieszka Nowak, Artur Jankowski, Wojciech Kożuchowski, Maciej Kożuchowski, Mikołaj Buta i Tatiana Żarek.
Na koniec wszyscy występujący i publiczność śpiewali koncertowy hymn, w którym słowa: „Świat nie zmieni się od pięknych, wielkich słów, a od czynów, w których TROCHĘ SŁOŃCA jest” zabrzmiały szczególnie przekonująco.
Koncertowi towarzyszył kiermasz świątecznych prac artystycznych wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Bardzo szybko z kiermaszowych stoisk przygotowanych przez Ewę Raczyńską, Katarzynę Duczek i Agnieszkę Rycharską oraz uczennice z 8a znikały piękne świeczniki, stroiki, choinki, bombki i inne niepowtarzalne arcydzieła. Można też było kupić domowe ciasta i ciasteczka w kawiarence prowadzonej przez Katarzynę Słowik-Siwicką, Aleksandrę Kolak i Marzenę Grzyb.
Nie można nie wspomnieć o wspaniałej wielkoformatowej dekoracji przygotowanej przez Katarzynę Chłopik i Bogusię Borzęcką-Gołoś. Koncert nie udałby się z pewnością, gdyby nie praca Piotra Borkowskiego, który odpowiadał za światła i nagłośnienie, a także pomagał rodzicom w przygotowaniu ich występu. Nad organizacją przedsięwzięcia od strony technicznej czuwali także uczniowie kl. 8b i 8d pod opieką wychowawczyń Agnieszki Kożuchowskiej i Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej.
Koncert jednoczy społeczność papieskiej trójki wokół wspólnego działania dla innych. Staje się przestrzenią do rozwijania i pokazywania talentów, budzenia poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, a także sposobem na uczenie i przekazywanie najważniejszych wartości. Jak na każdym koncercie - było i zabawnie, z dystansem i refleksyjnie, mądrze.
Podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację koncertu i przyczynili się do jego sukcesu.
Izabela Saganowska