Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie ze szkoły przy Budowlanej wygłosiła prelekcję nt. „Kobieta w niemieckim obozie koncentracyjnym”. Tematyka trudna, ale ważna. O bolesnych momentach w historii ludzkości nie wolno zapominać. Pani doktor przedstawiła sytuację kobiet — więźniarek obozu w Ravensbrück. Opowiadała o rozkładzie typowego obozowego dnia, rodzajach pracy, rodzajach pożywienia, powodach uwięzienia, systemie kar, sposobach pozbawiania ludzkiej godności, ale i o próbach zachowania człowieczeństwa, np. poprzez namiastki życia kulturalnego. Wykład urozmaicały slajdy ze zdjęciami, grafikami, tekstami dotyczącymi omawianych tematów. Można też było usłyszeć trzy krótkie wypowiedzi byłych więźniarek Ravensbrück. O dużym zainteresowaniu tematem świadczyła spora liczba pytań zadawanych po wykładzie. Młodzież była ciekawa, jak kobiety radziły sobie ze sprawami intymnymi, czy mogły wyznawać swoją religię, czy osoby odpowiedzialne za organizację i prowadzenie obozów koncentracyjnych poniosły konsekwencje po wojnie? Doktor Agnieszka Nowak, która prowadziła badania i pisała swój doktorat na temat obozu w Ravensbrück, odpowiadała wyczerpująco, merytorycznie, a jednocześnie dostosowała język przekazu do wieku odbiorców.
– Dziękuję za waszą piękną uwagę i skupienie podczas wykładu, mimo że tematyka bardzo trudna. Jestem jednak pewien, że trzeba o tym mówić – chwalił młodzież dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, dziękując wszystkim za obecność.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas siódmych z papieskiej szkoły, a także przedstawiciele nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego, z Zespołu Szkół Agrotechnicznych, z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, z Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i osoby indywidualne.
Szkoła papieska zaprasza na kolejne historyczne wykłady otwarte. Najbliższy już w kwietniu poprowadzi mgr Ewa Borkowska, a kolejny, w październiku – dr Lilla Kłos.
Opracowanie: Izabela Saganowska