To właśnie tutaj mieści się Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU Lab, czyli siedziba Fundacji EBU, zajmującej się wolontariatem międzynarodowym. Budynek przekazali fundacji na jesieni 2016 roku burmistrz Marcin Jakubowski oraz Radni Miasta, którzy postanowili nagrodzić EBU za wieloletnią i intensywną pracę na terenie Mińska.
Remont budynku wymagał niemałych umiejętności logistycznych i aranżacyjnych. Wiele prac zostało wykonanych w ramach Inicjatywy Lokalnej, łączącej pracę wolontariacką zespołu Fundacji EBU ze wsparciem finansowym z budżetu miasta na zakup materiałów remontowych. Na pierwszym piętrze, oprócz sali warsztatowej, w której odbywa się większość warsztatów tematycznych, znajdują się pokoje sypialne dla wolontariuszy zagranicznych – EBU Lab pełni bowiem funkcję drugiego domu dla wolontariuszy podczas ich pobytu w Polsce (obecnie w składzie 11 młodych i energicznych osób).
W ramach przestrzeni do życia została zaadaptowana piwnica. Znajduje się tam sala prysznicowa, kuchnia, jadalnia i salon. Zespół Fundacji EBU starał się wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy, a z remontu tej części budynku są szczególnie dumni, ponieważ była ona zupełnie nieużytkowa – pełniła wcześniej funkcję magazynową. Z kolei na parterze jest sala konferencyjna, pokój zespołu, w którym przeprowadzane są zajęcia z języka polskiego dla wolontariuszy, biuro oraz łazienki. Te ostatnie przykuwają szczególną uwagę za sprawą pomysłu Efraula Gonzaleza, koordynatora logistycznego przestrzeni EBU Lab. Podłoga została pomalowana na kolor zielony, sufit na niebiesko, a ściany ozdabia naturalna trzcina. Ponadto to właśnie Efraul jest pomysłodawcą wielu ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań w EBU Lab. Razem z Elizą Bujalską, prezeską fundacji, bardzo dużo czasu spędzili na ich opracowywaniu.
Oczywiście nie obyło się bez pomocy hydraulików i glazurników, jednak wszystko inne zostało dokonane wspólnymi siłami zespołu Fundacji EBU. Wnętrze emanuje, typową dla nich, pozytywną energią, a kolory zapewniają uśmiech na twarzach u wszystkich, kto wejdzie do budynku przy ul. Pięknej 26.
– Dzięki naszej nowej przestrzeni będziemy mogli silniej i intensywniej angażować młodzież, uczyć ich, jak sami mogą realizować swoje pomysły i dawać im do tego narzędzia – zapewnia Eliza Bujalska.
Oprócz dotychczasowych działań, np. dobrze znanych wieczorów międzykulturowych dla dorosłych i zajęć Międzykulturowego Uniwersytetu Dziecięcego w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Fundacja EBU ma nadzieję poszerzyć swoją aktywność o nowe inicjatywy. Już od kilku tygodni w co drugi czwartek zagraniczni wolontariusze EBU zapraszają młodzież i dorosłych na Tea Club, czyli luźne rozmowy w różnych językach przy kubku herbaty w EBU Lab.
Wy też chcielibyście przekonać się jak wygląda budynek od wewnątrz? Albo dołączyć do zespołu fundacji? EBU zachęca do śledzenia ich strony na Facebooku, na której zawsze publikowane są informacje o wydarzeniach w ich nowej siedzibie, do których można śmiało dołączyć. I szykujcie się na wiele międzykulturowych spotkań, warsztatów i działań w Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU Lab. Wpadajcie do nas! Jesteśmy otwarci na różne pomysły! Zapraszamy!
Tekst: Kinga Bartnicka, fot. Fundacja EBU