Zarejestruj
1°C

Widziane z góry: parkowanie przy stacji PKP

(fot.: minskmaz.com)

Minęło już prawie dwa miesiące odkąd w niektórych częściach miasta wprowadzono Strefę Płatnego Parkowania. Jak wpłynęło to na ilość wolnych miejsc parkingowych? Przyjrzeliśmy się chyba najbardziej obleganej podstrefie – okolicom stacji PKP.

Z komentarzy w internecie i z naszych obserwacji i wynika, że wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania (SPP) przypadło do gustu mieszkańcom strefy – bo wolne miejsca parkingowe pojawiły się koło ich domów. A także pozostałym mieszkańcom miasta, bo za cenę 120 zł rocznie zyskali praktycznie stuprocentową gwarancję zaparkowania w okolicach np. stacji PKP o każdej porze dnia, co wcześniej było niemożliwe już wczesnym rankiem.

Swego niezadowolenia z nowych przepisów nie kryli natomiast mieszkańcy okolic Mińska, którzy zostawiali wcześniej swoje auta każdego dnia na kilka godzin. W myśl nowych opłat, musieliby dziennie płacić za parkowanie około 20 zł, co w skali miesiąca dawałoby ponad 400 zł. Problemy z parkowaniem dotknęły także mieszkańców bezpośrednich okolic SPP ponieważ wielu kierowców aby uniknąć opłat zostawiało auta tuż za granicą płatnego parkowania.

W miniony piątek, 23 lutego postanowiliśmy sprawdzić, jak obecnie wygląda parkowanie przy stacji PKP. Najlepiej ocenić to na podstawie zdjęć z drona – wykonaliśmy je około godziny 7:40 rano, czyli w czasie, gdy przed wprowadzeniem SPP wszystkie miejsca w okolicach stacji, gdzie można zostawić na wiele godzin auto były już zajęte.

Jak widać, jest kilka wolnych miejsc na Placu Dworcowym, wzdłuż ul. Kościuszki, na parkingu obok Alei Radości Trzeciego Wieku. Również bez problemu można zaparkować na chodniku na ul. Kazikowskiego czy miejscach postojowych przy ul. Daszyńskiego. Na zdjęciach widać też doskonale, gdzie SPP nie obowiązuje – zastawiona jest ul. Piękna czy ul. Daszyńskiego między ul. Kazikowskiego a Piłsudskiego. Dużo aut można zobaczyć na parkingu, który się ostatnio utworzył na ul. Sosnkowskiego na działce obok Muzeum Ziemi Mińskiej, wzdłuż ul. 1-go Maja, a także dalej, na zielonym poboczu na ul. Kolejowej. Najbardziej obleganym miejscem stał się bezpłatny parking przy Urzędzie Pocztowym nr 2, gdzie niektóre auta są zastawione przez inne. Oglądając zdjęcia można odnieść wrażenie, że ilość samochodów w bezpośredniej okolicy PKP znacznie zmalała. Kierowcy najprawdopodobniej z powodu SPP zrezygnowali z parkowania w okolicach stacji.

Ale to wszystko już niebawem może się zmienić. Rada Miasta przyjęła uchwałę poszerzającą od 1 kwietnia SPP, a także wprowadzającą nowy rodzaj abonamentu na jedną podstrefę dla osób nie mieszkających w Mińsku – będzie on kosztował 240 zł za kwartał. Więcej informacji na ten temat już wkrótce.

Aktualności

Komentarze

0
+2 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: kornik87 (postów: 12)
 • Poniedziałek, 5 marca 2018 09:12:19

czy mińska szlachta udająca 'panów z warsiafki', która ma 700 metrów do stacji PKP musi nadal jeździć samochodami ? ciężko przejść się na piechotę albo dojechać tym śmiesznym autobusem? a czy wiecie że strefa od 1 kwietnia się rozszerzy i za wykupienie abonamentu coś chyba ze 240 zeta na kwartał który będą mogli kupować nawet ludzie z poza Mińska miasto znowu utonie w korkach i ciasnocie ? Bo każdy chce w spokoju zostawić samochód i przesiąść się na pociąg więc będzie bulił ! kolejny śmieszny pomysł tej śmiesznej rady i burmistrza z peło żeby nabić kabzę miasta bo chyba coś z pieniędzmi krucho to trzeba ściągać.. a z kogo najlepiej ściągnąć jak nie z kierowców? oby po wyborach samorządowych ta sitwa po-psl która drąży samorządy na każdym szczeblu jak nowotwór odeszła w zapomnienie.

+1
+3 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: tomnie (postów: 155)
 • Poniedziałek, 5 marca 2018 10:37:23

Kolejna osoba, której wszystko nie "pasi". Ale chyba należy przyznać rację, że to chwilowe przeluźnienie na parkingach w strefach płatnych, w kwietniu wróci do dawnego zacieśnienia. Chciałbym się mylić.

+3
+3 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: z_minska (postów: 47)
 • Poniedziałek, 5 marca 2018 10:56:01

Pamiętajmy, że to prawie 1000zł na rok.

+1
+2 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: grzema (postów: 2)
 • Wtorek, 6 marca 2018 13:39:52

240 za kwartał to chyba jakiś żart....... w porównaniu do dotychczasowych 160/rok dla posiadaczy biletów pkp ta kwota wydaje się oderwana od rzeczywistości

0
+2 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: abies (postów: 307)
 • Wtorek, 6 marca 2018 13:52:12

80 zł za miesiąc to nie jest wysoka kwota. Niestety. Znowu centrum i okolice stacji będą zawalone autami na cały dzień. A tak fajnie jest, można podjechać, zapłacić i spokojnie zaparkować.

-2
0 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: boomer (postów: 136)
 • Niedziela, 11 marca 2018 19:36:44

czas na przyłączenie do miasta Stojadeł , Targówki itd.

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Konto usunięte (postów: 1339)
 • Niedziela, 11 marca 2018 22:29:26

Pytanie, czy mieszkańcy Stojadeł, Targówki itd. będą chcieli tej mińskiej drożyzny. Bo to, że zapłacą wyższe podatki i inne opłaty to jest pewne.
P.S. Skąd tyle samochodów na minskich parkingach w niedzielne popołudnia? Plac dworcowy też cały zastawiony.

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: abies (postów: 307)
 • Poniedziałek, 12 marca 2018 14:56:10

Coś za coś. Nie chcą wyższych podatków, to zapłacą więcej za parkowanie.

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Konto usunięte (postów: 1339)
 • Poniedziałek, 12 marca 2018 16:01:19

Jest też opcja, że nie zapłacą ani wyższych podatków, ani więcej za parkowanie:
https://minskmaz.com/news/pierwszy-dzien-strefy-platnego-parkowania
https://minskmaz.com/news/widziane-z-gory-parkowanie-przy-stacji-pkp

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: abies (postów: 307)
 • Poniedziałek, 12 marca 2018 17:28:27

Już niedługo strefa będzie mocno rozszerzona, więc nie będzie tak łatwo zaparkować za friko, w każdym razie nie blisko PKP. Niestety przeszły te abonamenty w wysokości 240 zł na kwartał, będzie znów ciaśniej.

Podział na Stojadła, Królewiec i inne wsi z wianuszka wokół Mińska jako na oddzielną gminę jest sztuczny. Takie Królewiec jest praktycznie połączony z Mińskiem, kolejna ulica za znakiem i już inna miejscowość. To jest logiczne, żeby je przyłączyć i zrobić jakąś sensowną (nie taką jak teraz) komunikację zbiorową.

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Konto usunięte (postów: 1339)
 • Poniedziałek, 12 marca 2018 18:08:23

Już dawno pisałem, że granice miasta powinny zostać oparte na krajowej pięćdziesiątce i Autostradzie Wolności. Z drugiej strony rozumiem mieszkańców tych wiosek i nie dziwię im się, że nie chcą tego połączenia. Bo kto by chciał płacić wyższe podatki od nieruchomości? Tym bardziej, że miasto na dzień dzisiejszy nie ma kompletnie nic w zamian do zaoferowania.
A co do rozszerzenia SPP... Dalej będą parkować za friko, tyle że znowu kilka ulic dalej. Już teraz są osoby, które zostawiają swój samochód 1-1,5 kilometra od stacji PKP i dalej na pociąg idą pieszo. Miasto jest jak pies goniący własny ogon. Samo sobie stworzyło problem, z którym teraz będzie dzielnie walczyć.

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: kumak (postów: 19142)
 • Wtorek, 13 marca 2018 22:32:01

"czas na przyłączenie do miasta Stojadeł , Targówki itd." czasy komuny się skończyły- nikt nie oszuka się tak jak KĘDZIERAK

-3
0 -3
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: eted (postów: 12)
 • Piątek, 30 marca 2018 11:39:37

Aut jest rzeczywiście dużo. Zastanawiam się, czy przypadkiem opłata za parkowanie nie jest za niska.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.