23°C

18
Powietrze
Wspaniałe powietrze!
Korzystaj z życia!

PM1: 7.64
PM25: 10.50 (42,01%)
PM10: 13.91 (27,82%)
Temperatura: 22.82°C
Ciśnienie: 1022.38 hPa
Wilgotność: 64.01%

Dane z 20.08.2019 11:25, airly.pl


facebook

Uroczystość ku czci św. Jana Bosko i św. Franciszka Salezego

29.01.2019
(fot.: Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim)

W ostatni przed feriami czwartek, 24 stycznia 2019 roku, w naszej szkole obchodziliśmy podwójną uroczystość: ku czci św. Jana Bosko i św. Franciszka Salezego.

O godzinie 12:55 wszyscy uczniowie klas zerowych, szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych i liceum, a także księża, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zebrali się w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej. Na granatowej kotarze, oprócz kwiatów, mogliśmy przeczytać zachęcające do refleksji słowa ks. Jana Bosko: „Na końcu życia zbiera się owoce dobrych uczynków”.

Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez naszych kapłanów: ks. Ryszarda Woźniaka, ks. Sławomira Łubiana i ks. Grzegorza Borysiaka. Tematem przewodnim homilii była postać Dobrego Pasterza, najpierw wskazana w ewangelii, potem zaś w codziennym, także szkolnym życiu. To znakomity Nauczyciel i Opiekun. Ktoś uważny i z troską wychowujący, kto nie tylko głaszcze po głowie, ale kiedy trzeba, skarci zbłąkane owce. Przykładem Dobrego Pasterza w środowisku salezjańskim był św. Jan Bosko. Chwalił on swoich podopiecznych, kiedy robili coś dobrego, ale nie bał się ich upominać, kiedy grzeszyli. Obecnie jego następcami są księża i nauczyciele pracujący w szkołach salezjańskich i wychowujący dzieci i młodzież. Także nas.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się część artystyczna, wymyślona i zaprezentowana przez klasę 8a, pod okiem wychowawcy, pana Mirosława Barei. W roli konferansjerów świetnie spisali się Emilian Piszczek i Marysia Miąsek. Przedstawienie podzielono na pięć krótkich scenek, w których pokazane zostały złe, ale niestety, typowe zachowania dla naszych czasów. Pierwsza - przedstawiała obgadywanie koleżanki w Internecie. W tym fragmencie przedstawienia zagrały: Maja Szcześnik, Wiktoria Górska, Marysia Miąsek i Karolina Łućko . Druga historyjka, zaprezentowana przez Błażeja Flisa, pokazywała wchodzenie na nieodpowiednie strony internetowe. Trzecia scenka zagrana przez Emiliana Piszczka, Olgę Sobol i Zuzannę Wtulich mówiła o kradzieży. Przedostatnią sceną była bójka dwóch chłopców. Owo agresywne zdarzenie zagrali: Bartek Osytek i Jakub Rutkowski. W ostatnim fragmencie części artystycznej wszyscy aktorzy zebrali się na scenie wokół plakatu św. Jana Bosko. W tej scence źle czyniący zostali pouczeni wciąż aktualnymi radami ks. Bosko i pod ich wpływem zmienili swoje złe zachowanie. To przedstawienie pokazało, jak dobrym pasterzem naszej wspólnoty jest św. ks. Bosko i jak bardzo może zmienić się nasze życie, jeśli zaczniemy kierować jego radami.

Występ młodych artystów nagrodzony został gromkimi brawami. Następnie głos zabrał ks. Dyrektor Ryszard Woźniak. W swoim przemówieniu pochwalił aktorów i organizatorów uroczystości. Po refleksyjnych słowach na wszystkich czekała słodka niespodzianka w postaci tortu. Ciasto było i śliczne, i przepyszne. Oby więcej takich okazji do poczęstunku. Po chwili wszyscy rozeszli się do swoich klas, kończąc tym samym wspólne obchodzenie uroczystości dwóch tak ważnych dla salezjanów świętych.

Tekst: Weronika Lisowska (klasa 8a), fot.: Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim

Inne aktualności

OK