1°C

21
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 7.67
PM25: 12.59 (50,37%)
PM10: 13.53 (27,07%)
Temperatura: 1.38°C
Ciśnienie: 1017.63 hPa
Wilgotność: 72.30%

Dane z 08.03.2021 16:55, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Spod Trybunału Konstytucyjnego na mińską komendę

29.01.2021
(fot.: Piotr Duszczyk)

Zatrzymaną na proteście przed Trybunałem Konstytucyjnym liderkę OSK Klementynę Suchanow przewieziono na przesłuchanie do KPP w Mińsku Mazowieckim.

W środę wieczorem (27.01) w Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdza się, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją. Na drugi dzień Polki i Polacy w wielu miastach wyszli ponownie na ulice protestować przeciwko tej decyzji, uzasadniając, że z uwagi na wiele wad formalnych wyrok ten ma charakter tzw. sententia non existens –wyroku nieistniejącego.

Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym przebiegała spokojnie do czasu, gdy kilkoro z protestujących postanowiło na terenie TK powiesić plakaty. Policja zatrzymała kilka osób, a wśród nich jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, pisarkę Klementynę Suchanow. Przewieziona została na przesłuchanie do komendy w Mińsku Mazowieckim, kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zdarzenia.

Od razu po potwierdzeniu przez prawników OSK, że Klementyna Suchanow znajduje się w Mińsku, przed budynkiem policji pojawiło się kilkanaścioro mińszczanach, by wesprzeć ją swoją obecnością. Relację na żywo spod mińskiej komendy prowadziła jedna ze stacji telewizyjnych.

W piątek, 29 stycznia, opierając się na informacji adwokata Klementyny Suchanow oraz na doniesieniach medialnych, Klub Radnych KO w Radzie Powiatu Mińskiego wystosował pismo do Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim z pytaniami dotyczącymi zatrzymania pisarki. Interwencję podjął również burmistrz Marcin Jakubowski.

Oba pisma w załączeniu do artykułu.

(oprac. na podstawie mat. prasowych)


Inne aktualności

OK