– Sprawa morderstwa Grzegorza Przemyka powracała do mnie wiele razy. Kiedy to się stało miałem siedemnaście lat i razem z kolegami wiele o tym rozmawialiśmy. Potem, w latach 90. XX wieku, gdy już pracowałem w Gazecie Wyborczej śledziłem kolejne procesy sprawców pobicia młodego maturzysty. Postanowiłem o niej napisać, bo wydawało mi się to ważne, choć koledzy czy wydawcy, do których się zgłaszałem z tą książką raczej odradzali mi jej drukowanie – powiedział Cezary Łazarewicz.
Książkę na szczęście opublikowało Wydawnictwo Czarne i okazało się, że o sprawie Grzegorza Przemyka nie zapomniano. Autor dzień po dniu odtworzył zdarzenia i odsłonił cyniczne mechanizmy ówczesnych władz, które starały się zacierać ślady, by nie ukarano winnych. Opowiadał, jak przedzierał się przez stosy akt, zeznań, jak docierał do świadków tamtych zdarzeń. W sumie praca nad książką zajęła mu ponad trzy lata. Powstał przejmujący reportaż, który do głębi porusza czytelnika.
Z kolei Maja Komorowska opowiedziała o Barbarze Sadowskiej, matce Grzegorza Przemyka, z którą często się spotykała po śmierci jej ukochanego syna. Przeczytała także fragmenty książki oraz krótkie wiersze Grzegorza, zdradzające wielki talent poetycki.
– Basię bardzo zmieniła śmierć dziecka. Odeszła trzy lata po nim. A ja zastanawiam się czasem, kim dzisiaj byłby Grześ, co by robił, jak żył – mówiła wybitna aktorka.
Po spotkaniu był czas na podpisywanie książek i rozmowy z autorem.
Nie przegap!
Wydawnictwo W.A.B. i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają w czwartek, 8 lutego o godz. 18.30 na spotkanie spotkanie Cezarym Harasimowiczem, pisarzem, aktorem i scenarzystą (między innymi filmów „Ekstradycja III”, „300 mil do nieba”, „Żyć nie umierać”) i promocję jego książki „Saga czyli filiżanka, której nie ma”. Zachęcamy do przyniesienia własnych pamiątkowych filiżanek, odziedziczonych po przodkach. Będzie można się nimi pochwalić i napić wspólnie herbaty. Wstęp wolny.