9°C

23
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 10.17
PM25: 13.64 (54,54%)
PM10: 17.48 (34,97%)
Temperatura: 9.41°C
Ciśnienie: 1024.02 hPa
Wilgotność: 85.25%

Dane z 28.05.2020 06:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Seniorzy nie muszą być okradani!

14.02.2020

Złodzieje bezwzględnie wykorzystują łatwowierność i życzliwość osób starszych. Pod różnymi pretekstami wchodzą do ich mieszkań i je okradają. Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu w bloku przy ul. Okrzei.

Całe zdarzenie opisała na facebooku wnuczka osoby, która została okradziona w poniedziałek, 10 lutego. Do drzwi mieszkania starszej pani w bloku przy ul. Okrzei zapukała około trzydziestoletnia kobieta, która powiedziała, że jest w ciąży i poprosiła o szklankę wody. Kiedy została zaproszona do środka i upewniła się, że seniorka jest sama, wpuściła do lokalu mężczyznę. „Goście” okradli starszą panią i szybko się ulotnili. Sprawa została zgłoszona na policę, ale zanim sprawcy tego zdarzenia zostaną schwytani, w podobny sposób mogą okraść kolejnych seniorów.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, by do takich sytuacji nie dochodziło. Rozmawiajmy z babciami, dziadkami, sędziwymi członkami rodziny, sąsiadami czy znajomymi, by wiedzieli, jak bronić się przed oszustami – seniorzy nie muszą być okradani. Muszą tylko stosować się do kilku ważnych zasad. Policjanci z Komendy Głównej Policji radzą, żeby:

  • pod żadnym pozorem nie wpuszczać do mieszkania nieznajomych – oszuści często podają się za osoby potrzebujące pomocy, dalekiego krewnego, pracowników opieki społecznej, inkasentów, akwizytorów,
  • nie otwierać drzwi, gdy tylko usłyszy się dzwonek, najpierw należy sprawdzić, kto stoi za drzwiami, jeżeli nie znamy osoby, rozmawiamy przez zamknięte drzwi – pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu,
  • zawsze zamykać drzwi na zamek po przyjściu do domu drzwi wejściowe,
  • nie przechowywać w domu dużej ilości gotówki,
  • nie ufać nieznajomym i nie wpuszczać ich na klatkę schodową, gdy dzwonią, np. domofonem,
  • utrzymywać więzi z sąsiadami – można np. zadzwonić do nich i poprosić o pomoc, gdy ktoś natarczywie próbuje dostać się do mieszkania – wizyta sąsiada może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Inne aktualności

OK