27°C

30
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 11.95
PM25: 18.17 (72,67%)
PM10: 23.73 (47,47%)
Temperatura: 27.08°C
Ciśnienie: 1011.64 hPa
Wilgotność: 72.25%

Dane z 27.07.2021 16:25, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Rozmowy w czasach pandemii: Marek Łodyga

17.03.2021
(fot.: Leszek Siporski)

Prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego opowiada nam m.in. o tym, jak ostatni trudny dla nas wszystkich rok wpłynął na pracę TPMM i co członkowie towarzystwa przygotowują dla mińszczan na rocznicę 600-lecia naszego miasta, którą będziemy celebrować w tym roku...

Jak pandemia wpłynęła na działalność TPMM? Co dobrego i złego z niej wynikło?

Marek Łodyga (MŁ) – Najmocniej odczuliśmy brak możliwości zorganizowania Kwesty Cmentarnej. To wydarzenie, wokół którego bardzo dużo się działo. Angażowało ono wiele osób, zarówno kwestujących, jak i tych pracujących w cieniu. Zbiórka online nie przyniosła nawet 10% wyniku finansowego, co tradycyjna. Próbujemy w inny sposób pozyskać środki na renowację zabytków na mińskim cmentarzu, ale to już mniej zależne od nas. Nie ma też perspektyw na należytą promocję naszego Rocznika Mińskomazowieckiego. Nie ma też co nawet myśleć o sesji Z Mazowieckich Piasków. Nowe dobre rzeczy w TPMM raczej nie są zasługą pandemii, a współpracą z ludźmi, którym na sercu leży Mińsk Mazowiecki.

Coraz więcej materiałów historycznych publikujecie w internecie. To bardzo dobry kierunek. Zamierzacie rozwijać te kanały informacji?

– Oczywiście. Po pierwsze, to świetna droga dotarcia do odbiorców, po drugie, umożliwia nam bieżące publikowanie nowych zbiorów i po trzecie – świetny kontakt z odbiorcami. Cieszą nas reakcje zarówno na materiały zamieszczane przez nas na Facebooku, jak i na YouTube. Część wydawnictw TPMM, których nie da się dostać w wersji papierowej, przerabiamy na postać cyfrową i też będziemy sukcesywnie publikować w sieci.

W jaki sposób TPMM będzie celebrowało 600-lecie Mińska Mazowieckiego? Szykujecie coś specjalnego z tej okazji?

– Wspólnie z Miastem będziemy tworzyli drugą edycję Kapsuły Czasu. Szykujemy również grę miejską oraz gadżety w oparciu o zbiory TPMM. Część, myślę, że bardzo ciekawych pomysłów, niestety, uniemożliwia nam pandemia Covid-19. Ponadto mamy odważne plany związane z audiobookami, ale tu jeszcze czekamy na wynik naboru konkursowego. Jesteśmy też wydawcą Klimaty Czasy, z którym zapewne zetknęliście się już Państwo na naszej stronie internetowej: www.tpmm.pl

Planujecie w tym roku wydanie nowych publikacji, np. książkowych, związanych z historią miasta i okolic?

– Oprócz flagowego Rocznika Mińskomazowieckiego, opracowujemy dwie duże publikacje. Ogrom pracy i materiału powoduje, że na inaugurację 600-lecia miasta na pewno nie damy rady, ale chcielibyśmy w tym roku zamknąć skład.

Jakie ciekawe materiały historyczne pozyskaliście w ostatnim czasie? I jak zamierzacie je wykorzystać?

– Nie chciałbym wszystkiego zdradzać. Część materiałów ma charakter prywatny i czekamy na decyzję właścicieli. Wśród nich dużo jest ciekawych zdjęć z czasów PRL-u. Te zdjęcia teraz wypływają najczęściej i są coraz ciekawsze. Dzięki wysiłkom członków TPMM do zbiorów trafiają też materiały z aukcji internetowych. Niesamowitym nosem wykazał się Piotr Nowicki, który zdobył materiały wykonywane przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Co ciekawe są to... kolorowe slajdy!

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do Towarzystwa albo przekazać Wam jakieś ciekawe materiały, to jak może się z Wami skontaktować?

– W każdy wtorek w siedzibie TPMM przy ul. Piłsudskiego 27 mamy dyżur w godzinach 17-19. Tam można nas odwiedzić, przekazać zbiory, uzyskać publikacje TPMM. Często też można włączyć się do ciekawej dyskusji. Ponadto można się umówić indywidualnie na inne godziny. Chętnie odkupimy lub przyjmiemy wszelkie pamiątki związane z Mińskiem Mazowieckim – fotografie, dokumenty, mapy, etykiety, publikacje. Jeśli Państwo sobie życzycie – możemy wykonać kopię. Druga sprawa – to nieustannie przyjmujemy teksty do rocznika: spomnienia, opowiadania, opisy wydarzeń, jak i sylwetek mińszczan – nie tylko tych ze świecznika.

Czego życzyć TPMM i jego członkom na najbliższe miesiące?

– Obecnie, to chyba jak wszystkim, dużo zdrowia. To życzenie staje się niespotykanie szczere. Poza tym – pracy i nosa do znajdowania ciekawych pamiątek związanych z naszym miastem i okolicami.


Inne aktualności

OK