Szkolne obchody Święta Niepodległości w szkole kierowanej przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego trwały w tym roku przez trzy dni. Nauczyciele wymyślili dla uczniów wiele atrakcyjnych form świętowania.
Muzyczne przerwy
Od poniedziałku 8listopada do środy 10 listopada – codziennie na długich przerwach na szkolnym korytarzu spotykali się uczniowie starszych klas, by wspólnie śpiewać pieśni legionowe. Ściany drżały, kiedy z młodych gardeł rozlegały się dźwięki i słowa takich utworów jak: „ Ułani, ułani…”, „Warszawianka”, „Z młodej piersi się wyrwało”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Maszerują strzelcy”. Na gitarze grała nauczycielka historii – p. Agnieszka Nowak, która przygotowała dla uczniów także śpiewniki. Chętnych do muzycznego świętowania nie brakowało.
Kolorowa, czyli biało-czerwona
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w niezwykłym eksperymencie teatralnym. Zostali poddani teatralnym działaniom w ramach przygotowanego przez Fundację Banina monodramu „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Na podstawie swoich przeżyć podczas warsztatów rozmawiali o granicach między patriotyzmem a nacjonalizmem i o technikach manipulacji. To było bardzo kształcące, choć trudne doświadczenie.
Na sportowo
Młodsi uczniowie świętowali 9 listopada na sportowo. Już po raz czwarty nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali dla nich „Bieg radości z niepodległości”. W miejskim parku rozgrzewkę dla maluchów poprowadziła pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, a potem ubrani w biało-czerwone stroje i rekwizyty biegali po parkowych alejkach i rozwiązywali zagadki dotyczące historii Polski.
„Z Orłem w tle”
Finałem szkolnych obchodów Święta Niepodległości był spektakl przygotowany przez p. Izabellę Kożuchowską i p. Katarzynę Chłopik z klasami 2a i 2c. Oglądaliśmy barwne i ciekawe widowisko teatralne, w którym pojawiły się wiersze, scenki teatralne, pantomima, taniec czy piosenki. Młodzi artyści za pomocą różnych środków ekspresji pokazywali, jak trudno było wywalczyć niepodległość, a słowa naszego patrona Jana Pawła II były mottem tego święta, bo prawda jest, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze”.
Piękną niespodziankę przygotowali dla nas uczniowie, rodzice i wychowawczyni klasy 3c – p. Małgorzata Kożuchowska. Mogliśmy obejrzeć, jak trzecioklasiści z pięknych, szlacheckich strojach zatańczyli poloneza.
11.11
Nasza szkołą włączyła się również w ogólnopolski projekt „Szkoła do hymnu!” i 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście hymn państwowy. W postawie zasadniczej śpiewali młodsi uczniowie zebrani w hali widowiskowo-sportowej i starsi uczniowie zgromadzeni przed budynkiem szkoły.
Zagrajmy
Na zakończenie w środowe popołudnie klasa 8c pod kierunkiem nauczycielki historii p. Agnieszki Nowak przygotowała dla uczniów kl. 4-8 szkolną grę terenową. Trzyosobowe drużyny reprezentowały nie tylko wszystkie klasy 4-8, ale także nauczycieli oraz dyrekcję. Wszyscy na równych prawach biegaliśmy po szkole w poszukiwaniu kolejnych punktów i wypełnialiśmy przeróżne zadania. Trzeba było wykazać się znajomością biografii Józefa Piłsudskiego, rozpoznawać obrazy przedstawiające wydarzenia niepodległościowe, układać z puzzli mapę Polski, odgadywać wydarzenia historyczne na podstawie rekwizytów, a nawet strzelać czy nosić rannego na noszach lub bandażować. Było przy tym sporo emocji i zabawy. Najlepsi otrzymali dyplomy, a wszyscy – batoniki regeneracyjne.
Dużo się działo w papieskiej trójce w listopadzie, ale głęboko wierzymy, że tylko poprzez działania dotrzemy do młodego pokolenia i przekonamy je, że warto być dumnym z wolnej, niepodległej Polski.
Izabela Saganowska