W dniu 14.03.2016r. podczas XV sesji Rady Miasta skierowana została Petycja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki do Parlamentarzystów Ziemi Mińskiej w sprawie interwencji w PKP PLK dotycząca przebudowy tunelu wiaduktu kolejowego na trasie Pilawa Tłuszcz na połączeniu dróg Gen. K. Sosnkowskiego i Chróścielewskiego. Inicjatorem petycji był Radny Miasta Tomasz Płochocki przy pełnym poparciu wszystkich Radnych oraz Burmistrza Marcina Jakubowskiego. Rada Miasta skierowała również wniosek do Rady Powiatu o przygotowanie petycji w tej samej sprawie aby wspólnie dwa samorządy mogły realizować inwestycję przy udziale Parlamentarzystów. Rada Miasta składała również wniosek do Premiera Polskiego Rządu o umieszczenie w budżecie Państwa środków finansowych na realizację inwestycji. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji kiedy dwa samorządy samodzielnie podjęły inicjatywę i wybudują przejście pieszo rowerowe w ramach swoich możliwości finansowych. Realizacja drugiego pasa jezdni jest możliwa tylko przy pomocy środków zewnętrznych, o które samorządy występowały, niestety do dnia dzisiejszego pomoc finansowa nie została przyznana.
W dniu 18.05.2018r. w Zarządzie Dróg Powiatowych została podpisana umowa pomiędzy Zarządem Dróg Powiatowych, a Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym MOSTY Sp. z o.o. z Warszawy, na „Wykonanie dokumentacji projektowej i budowy przejścia pieszo – rowerowego pod torami PKP PLK linii 13 Krusze – Pilawa w msc. Mińsk Mazowiecki w ciągu ul. Gen. K. Sosnkowskiego i Aureliusza Chróścielewskiego”. Dzięki współpracy pomiędzy dwoma samorządami i podjętym staraniom, inwestycja będzie finansowana z budżetu Powiatu Mińskiego oraz Miasta Mińsk Mazowiecki. W tym roku Miasto udzieli Powiatowi pomocy finansowej w wysokości 460 tys. zł. W związku z tym została podpisana umowa pomiędzy Starostą Mińskim p. Antonim Janem Tarczyńskim, a Burmistrzem Miasta p. Marcinem Jakubowskim. Zadanie będzie realizowane w cyklu dwuletnim. Przewidywany termin zakończenia 30.09.2019 r. Koszt całej inwestycji wynosi 2 949 540,00 zł brutto. Projektowana budowa ciągu pieszo-rowerowego obejmuje odcinek o długości ok. 148m – w tym ok. 78,0m od strony ul. Sosnkowskiego do nasypu, 25,0m od strony ul. Chróścielewskiego do nasypu, oraz ok. 45,0m w nasypie kolejowym. Szerokość ciągu pieszo-rowerowego w świetle będzie wynosić 4,0m (ścieżka rowerowa 2,5m, chodnik 1,5m). Projekt przewiduje także wykonanie oświetlenia ciągu pieszo-rowerowego pod wiaduktem oraz w pobliżu wiaduktu.
Jest to I etap prac związanych z poprawą bezpieczeństwa obejmujący w szczególności rozwiązanie problemu ruchu pieszego i rowerowego. Następne etapy będą związane z przebudową wiaduktu kolejowego, pod którym odbywa się ruch samochodowy. Do tych prac niezbędne będzie włączenie się PKP oraz Parlamentarzystów.
Opracowanie oraz foto: mat. prasowe