17°C

10
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 4.75
PM25: 6.26 (41,73%)
PM10: 6.68 (14,85%)
Temperatura: 17.06°C
Ciśnienie: 1011.94 hPa
Wilgotność: 73.75%

Dane z 19.05.2024 09:40, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Projekt ŻONKIL

14.11.2023
(fot.: mat. prasowe Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Maz.)

Kwiaty posadzone w listopadzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 zakwitną na wiosnę, by przypominać o dzieciach, które zginęły w Holocauście i które cierpią w wyniku kryzysów humanitarnych we współczesnym świecie.

W chłodny listopadowy poniedziałek (13.11) delegacje ze wszystkich klas mińskiej trójki wzięły udział w inauguracji niezwykłego projektu pamięci. Szkołę przy Budowlanej odwiedziła wiceburmistrz Katarzyna Łaziuk, by spotkać się z uczniami i wspólnie z nimi oraz z dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim posadzić 250 cebulek kwiatów w ramach projektu ŻONKIL.

Jest to projekt, którego celem jest zbudowanie ogólnoświatowego Żywego Pomnika Holocaustu. W różnych częściach świata powstają ogródki kwiatowe, w których ma zakwitnąć wiosną 1,5 miliona żonkili na pamiątkę dzieci, które zginęły w Holocauście oraz tych, które cierpią w wyniku kryzysów humanitarnych we współczesnym świecie. Kolor żółty nie jest przypadkowy – przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi musieli nosić podczas II wojny światowej. Ale żółty to też kolor nadziei.

- Pamięć to działanie – mówiła wiceburmistrz Katarzyna Łaziuk, dziękując szkole kierowanej przez dyrektora Wyszogrodzkiego za angażowanie się w wiele akcji o wymiarze społecznym. Podkreślała, że każdy może dbać o pokój na świecie choćby poprzez okazywanie sobie wzajemnego szacunku w codziennych relacjach. Żonkile, które są odporne i wiosną cieszą oczy piękną barwą, mają być symbolem naszej nadziei, pamięci i działania, by nigdy więcej żadne dziecko na świecie nie musiało cierpieć.

Izabela Saganowska

Inne aktualności

OK