13°C

18
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 6.55
PM25: 10.68 (71,21%)
PM10: 12.90 (28,66%)
Temperatura: 13.24°C
Ciśnienie: 1010.30 hPa
Wilgotność: 80.69%

Dane z 01.10.2022 14:15, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Prezentacja znaczka „Mińsk Mazowiecki” oraz koncert „Blask Niepodległej”

09.09.2021
(fot.: Leszek Siporski)

Fundacja Aktywny Mińsk Mazowiecki organizując koncert „Blask Niepodległej” zaprezentowała wraz z Pocztą Polską znaczek, którego inicjatorami obok FAMM byli poseł Daniel Milewski oraz Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, a jego nakład wyniósł 5 milionów sztuk. – To nasz wkład w radosne świętowanie 600-lecia naszego miasta! Bardzo cieszymy się, że w ten sposób możemy w całej Polsce promować Mińsk – podkreśla poseł Milewski.

Rozpoczynając wydarzenie prezes Fundacji Aktywny Mińsk Mazowiecki oraz radny miasta Krzysztof Miąsko wraz z Sylwią Idźkowską z zarządu FAMM powitali kilkuset uczestników gali, wśród których znaleźli się współinicjatorzy wydania znaczka pocztowego poświęconego naszemu miastu, czyli patron honorowy koncertu „Blask Niepodległej” poseł Daniel Milewski oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Marek Łodyga. Szczególne miejsce wśród gości znaleźli wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, wiceburmistrz Mińska Eliza Bujalska, były burmistrz, a obecnie radny powiatowy Zbigniew Grzesiak, proboszcz z widniejącego na znaczku kościoła ks. Jerzy Mackiewicz oraz Marek Laudański, czyli twórca umieszczonego na znaczku pomnika. Wśród uczestników znaleźli się ponadto samorządowcy z Mińska, ościennych gmin, jak też powiatu, przedstawiciele służb i innych instytucji państwowych oraz samorządowych, duchowni, członkowie organizacji pozarządowych, a także liczni mieszkańcy.

Podczas promocji znaczka poseł Daniel Milewski zaznaczył iż trudno o przedmiot lepiej pasujący do określenia „mała wielka rzecz”. - Jako przedmiot codziennego użytku jest jednocześnie dziełem sztuki. Jest niepowtarzalny, choć rozchodzi się w milionach egzemplarzy. Drukowany na kawałku papieru jest dobrem ulotnym, a jednocześnie, dzięki kolekcjonerom, może przetrwać jako pamiątka dla kolejnych pokoleń. Jest niewielki, choć często upamiętnia wielkich ludzi i najważniejsze wydarzenia – mówił miński poseł, dodając za Cyceronem, że historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci i nauczycielką życia. - Dzisiaj ta mała, choć ważna cząstka historii, jaką są dzieje Mińska Mazowieckiego, za sprawą tego znaczka, staje częścią naszej codzienności. Myślę, że to naprawdę wielka rzecz i cieszę się, że udało się do niej doprowadzić – podsumował poseł Milewski.

Prezes Krzysztof Falkowski z Zarządu Poczty Polskiej przekazał inicjatorom, a także władzom miasta i osobom, które przyczyniły się do powstania znaczka umieszczone w ramach pamiątkowe wydania znaczka i koperty pierwszego dnia obiegu. – Mińsk Mazowiecki dołączył do niedużego, szczególnego grona miasta uhonorowanych znaczkiem pocztowym, będąc jednocześnie jedną z najmniejszych wyróżnionych w ten sposób miejscowości – podkreślił prezes Falkowski. Jak dodał, znaczek „Mińsk Mazowiecki” jest dostępny w każdej placówce pocztowej w Polsce.

Wiceburmistrz Eliza Bujalska w imieniu władz miasta podziękowała posłowi Danielowi Milewskiemu oraz pozostałym inicjatorom za umożliwienie promocji miasta w tak wyjątkowej formie, zaś prezes TPMM Marek Łodyga uchylił rąbka tajemnicy wspominając jak wyglądały prace nad wydaniem znaczka.

Choć oficjalna promocja odbyła się podczas piątkowego koncertu, to znaczek poświęcony Mińskowi Mazowieckiemu został wprowadzony do obiegu w liczbie 5 milionów sztuk w dniu, w którym obchodziliśmy 600-lecie miasta, czyli 29 maja tego roku. Autor projektu, Andrzej Gosik, przedstawił na znaczku fragment Pomnika Niepodległości oraz kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę pierwszego dnia obiegu, na której przedstawiono wykonaną najprawdopodobniej w latach trzydziestych XX wieku fotografię Pałacu Dernałowiczów. Do tej pory w ramach serii obiegowej „Miasta polskie” Poczta Polska zaprezentowała Gniezno, Kraków, Warszawę, Kalisz, Płock, Toruń, Pułtusk (na kopercie z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej), Kazimierz Dolny, Sandomierz, Gdańsk, Łódź (z przywieszką Priorytet), Poznań,  Przemyśl, Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice, Częstochowę, Gorzów Wlkp., Chorzów, Racibórz, Jelenią Górę, Nowy Sącz, Żywiec, Białystok, Leszno i Bydgoszcz.

Koncert „Blask Niepodległej” łączył w sobie świętowanie wolności, ze szczególnym odniesieniem do lokalnych kontekstów odzyskiwania przez Polskę Niepodległości z przypadającym w tym roku sześćsetleciem Mińska Mazowieckiego. Do wydarzeń sprzed nieco ponad stu laty, stanowiących w historii Mińska szczególną kartę odnosiły się utwory patriotyczne zaprezentowane w pierwszej części koncertu. – Można symbolicznie powiedzieć, że Bitwa Warszawska zakończyła się w Mińsku Mazowieckim – podkreślił podczas wystąpienia burmistrz Zbigniew Grzesiak. To oczywiste odwołanie do wizyty generała Hallera, który w mińskim kościele – umieszczonym na znaczku – dziękował wraz z ówczesnym nuncjuszem apostolskim Achille Rattim (późniejszym papieżem) za zwycięstwo nad bolszewikami. Podczas koncertu wystąpili Magdalena Tunkiewicz - Zakrzewska (sopran), Anna Potyrała Listwon (sopran), Wojciech Bardowski (baryton), Paweł Listwon (fortepian), Kamila Malik (skrzypce), Adam Bardowski (klarnet), Michał Woźniak (kontrabas) oraz Zofia Paczóska (prowadzenie).

Fundacja Aktywny Mińsk Mazowiecki już od kilku lat zaprasza mieszkańców całego powiatu na wydarzenia koncentrujące się wokół różnych aspektów świętowania Niepodległości. Tegoroczne zadanie FAMM nosi nazwę „Blask Niepodległej” i obok działania muzycznego w jego ramach zorganizowano wystawę o polskich symbolach narodowych, jak też ekspozycję „Powiat Miński w II Rzeczypospolitej”. Działania te zostały dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Fundacja na realizowany projekt otrzymała także wsparcie ze strony Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

mat. prasowe

Inne aktualności

OK