4°C

53
Powietrze
Bywało lepiej...
Uważaj na siebie - zbyt długa ekspozycja na substancje zawarte w powietrzu może źle wpłynąć na Twoje zdrowie.

PM1: 21.68
PM25: 33.35 (133,42%)
PM10: 51.01 (102,02%)
Temperatura: 3.75°C
Ciśnienie: 1016.36 hPa
Wilgotność: 86.50%

Dane z 14.11.2019 20:40, airly.pl


facebook

Powieść o Bronisławie Piłsudskim

20.10.2019

„Akan” to powieść poświęcona starszemu o 13 miesięcy bratu Józefa Piłsudskiego. Jej autor, mińszczanin i redaktor naczelny wydawnictwa Agora Paweł Goźliński opowiadał o niej czytelnikom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w piątek, 18 października.

Kiedy dwudziestojednoletni Bronisław zaplątał się w spisek na życie cara, jego życie zawisło na włosku. Został skazany na karę śmierci, ale ostatecznie zamieniono mu ją na piętnaście lat zesłania na wyspę Sachalin, leżącą między wybrzeżem Rosji a Japonią. Tam Bronisław zaczął badać życie i wierzenia rdzennych plemion – spisywał i nagrywał na wałki Edisona ich pieśni, uczestniczył w obrzędach, pomagał im i żył pośród nich. Niezwykły świat Ajnów – najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, wciągnął go bez reszty. Bronisław nie był dla nich badaczem, który interesował się ich kulturą, zbierał ich stroje, przedmioty kultu i codziennego użytku. Był dla nich Akanem – starszym bratem.

„Akan” to nie biografia Bronisława Piłsudskiego, ale powieść inspirowana jego życiem. Paweł Goźliński przeczytał jego pamiętniki, książki, a także wiele innych wspomnień ludzi, którzy byli z nim związani. Odwiedził też miejsca, w których Broniś przebywał. Wszystko po to, by jak najpełniej oddać klimat syberyjskiego zesłania. Ale nie tylko. O pracy nad książką, poszukiwaniach materiałów, podróżach i swoich odkryciach związanych z Bronisławem Piłsudskim autor opowiadał na spotkaniu w bibliotece. A przy podpisywaniu książek rozmawiał z czytelnikami, którzy licznie ustawili się w kolejce po autograf. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia.

Biblioteka zaprasza!

wraz z Wydawnictwem Marginesy na promocję najnowszej książki Ałbeny Grabowskiej „Matki i córki”, w której cztery kobiety, zmagają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które próbują odkryć własne korzenie. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 października o godzinie 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp wolny!

Inne aktualności

OK