
Będą to kwoty 800 zł lub 1200 zł miesięcznie w zależności od roku i stopnia studiów. Warunkiem jest podjęcie po zakończeniu studiów pracy na pełen etat w SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim lub placówkach DPS w powiecie mińskim na okres minimum 2 lat. Istotne jest to, że student nie musi być mieszkańcem naszego powiatu.
- W ostatnich latach w Polsce obserwowany jest znaczny niedobór specjalistycznej kadry medycznej, w tym pielęgniarstwo i położnictwo, które na krajowym rynku pracy są jednymi z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. - mówi wicestarosta Witold Kikolski - Miński szpital od kilku lat ma duże problemy ze skompletowaniem odpowiedniej liczby pielęgniarek i położnych, a średnia wieku pracującej kadry wynosi 55 lat. Ten sam problem dotyczy domów pomocy społecznej prowadzonych przez Powiat Miński. Wicestarosta Kikolski zaznacza, że już po pierwszej uchwale, w której nie było jeszcze ujętego kierunku położnictwa, rozdzwonił się w starostwie telefon od przyszłych medyków z pytaniami o szczegóły programu.
- Pierwotnie program „Medyk” miał dotyczyć tylko kierunku pielęgniarstwo oraz zatrudnienia w mińskim szpitalu, jednak po dyskusji doszliśmy z wicestarostą do wniosku, że warto pochylić się nad brakami kadrowymi w DPS-ach, które w ferworze walki z epidemią nie wybiły się tak w opinii publicznej ze swoimi potrzebami. - mówi przewodnicząca komisji Alicja Cichoń – W kolejnym etapie postanowiliśmy „Medyka” poszerzyć o położnictwo.
Nabór wniosków Zarząd Powiatu Mińskiego ogłosi 16 sierpnia br.
mat. prasowe