1°C

41
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 14.62
PM25: 24.89 (165,91%)
PM10: 28.41 (63,14%)
Temperatura: 0.64°C
Ciśnienie: 1020.44 hPa
Wilgotność: 84.25%

Dane z 05.12.2022 15:00, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz i Czesław Mroczek interweniują w sprawie składowiska w Ryczołku

23.08.2022
(fot.: mat. prasowe Biura Poselskiego Kamili Gasiuk-Pihowicz)

22 sierpnia br. posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz i Czesław Mroczek pojawili się w Kałuszynie i sąsiadującym z nim Ryczołku, gdzie od lutego br. nielegalnie gromadzone są niebezpieczne substancje chemiczne. Parlamentarzyści spotkali się z burmistrzem i udali się w miejsce składowania odpadów.

Ekspertyza wykonana na zlecenie prokuratury nie pozostawia złudzeń co do powagi sytuacji. Badania próbek wykazały, że są to toksyczne odpady produkcyjne, które mogą mieć właściwości mutagenne, rakotwórcze, drażniące. Wysoka niestabilna pryzma jest niezabezpieczona przed oddziaływaniem wysokich temperatur, wiatru. Może w każdym momencie się zawalić, pojemniki mogą się rozszczelnić i zatruć wody gruntowe. Z uwagi na łatwopalność zgromadzonych chemikaliów trzeba też brać pod uwagę ryzyko pożaru. Toksyczny dym stanowiłby zagrożenie dla mieszkańców wszystkich okolicznych miejscowości: Cegłowa, Mrozów, Jakubowa, Turka czy Leśnogóry – alarmuje Kamila Gasiuk-Pihowicz. Warto też zwrócić uwagę, że przez Ryczołek przebiega droga krajowa nr 2, a nieopodal znajduje się lotnisko wojskowe.

Czesław Mroczek: Władze samorządowe - burmistrz Kałuszyna i starosta miński - od wielu miesięcy próbują rozwiązać ten problem. Ale zostali z nim sami.

Z rozmowy z burmistrzem wynika jedno: niewątpliwie uporanie się z problemem i utylizacja odpadów wykracza daleko poza możliwości finansowe gminy i powiatu. Utylizacja jednego 1000-litrowego pojemnika kosztuje 9 tys. złotych. A tych tzw. mauserów jest sześć i pół tysiąca. Do tego beczki, wszystko ułożone w kilkumetrowe sterty pod gołym niebem. Część jest schowana w naczepach ciężarówek, pod namiotami i w murowanej hali. Koszt utylizacji tych odpadów jest oszacowany na kwotę ok. 55 mln złotych. Budżet roczny gminy Kałuszyn to 33 miliony na wszystko - podaje burmistrz Arkadiusz Czyżewski w rozmowie z posłami.

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Gdzie jest wojewoda, gdzie są agendy ochrony środowiska, gdzie jest premier?

Tu musi działać państwo. Ale państwo, dokładnie tak jak w przypadku zatrucia Odry, wydaje się być bezczynne - kontynuuje posłanka. - Będziemy planowali dalsze kroki: rozmowy i z wojewodą, i z agendami ochrony środowiska, ale także z prokuraturą. Będziemy apelować do przedstawicieli rządu o podjęcie niezwłocznych działań. Życie i zdrowie obywateli nie może być zagrożone!

fot.: mat. prasowe Biura Poselskiego Kamili Gasiuk-Pihowicz


Inne aktualności

OK