2°C

21
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 7.72
PM25: 12.69 (50,78%)
PM10: 13.64 (27,27%)
Temperatura: 1.50°C
Ciśnienie: 1017.59 hPa
Wilgotność: 71.29%

Dane z 08.03.2021 16:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Pomnik Piotra Skrzyneckiego stanie w Mińsku

20.02.2021
(fot.: https://allegro.pl/oferta/zbigniew-preisner-pomnik-piotra-skrzyneckiego-10067562128)

A wszystko za sprawą darczyńcy z naszego miasta, który wylicytował go w ramach aukcji tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To niesamowita historia!

– Tak więc, kochany Piotrze, nie zdradzam Cię, ale oddaję Cię w dobre ręce. Jestem pewny, że będziesz cieszył wszystkich tych, którzy będą Cię odwiedzali – to słowa Zbigniewa Preisnera, który przekazał pomnik Piotra Skrzyneckiego na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomniki są dwa – kompozytor zamówił bowiem identyczne odlewy. Jeden, wiele lat temu stanął na rynku w Krakowie, gdzie można go podziwiać do dzisiaj. Drugi znajdował się w przydomowym ogrodzie Zbigniewa Preisnera. W końcu artysta postanowił przekazać go na aukcję WOŚP.
 
W naszym mieście od 2017 roku mówiło się o postawieniu ławeczki Piotra Skrzyneckiego. Rada Miasta podjęła nawet uchwałę, gdzie miałaby się ona znajdować. Niestety, z braku funduszy pomysł nie został zrealizowany. Tymczasem… jeszcze w grudniu, kiedy Zbigniew Preisner przekazał Jurkowi Owsiakowi pomnik Piotra, wiedziałem, że trzeba zrobić wszystko, aby trafił on do naszego miasta. Byliśmy przecież pierwszym miastem w Polsce, które nadało Piotrowi Skrzyneckiemu tytuł honorowego obywatela. Tu się wychował i stąd pochodził. Zawsze też wiedziałem, że w naszym mieście są ludzie o wielkich sercach. Jeden z nich postanowił wziąć udział w licytacji – napisał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Marcin Jakubowski.
 
Pomnik/ławeczkę Piotra Skrzyneckiego wylicytowała firma Konstans za kwotę ponad 91 tys. zł. Zwycięski darczyńca zapowiedział, że przekaże go miastu Mińsk Mazowiecki, jako prezent z okazji jego 600-lecia. Dzięki temu każda mińszczanka i każdy mińszczanin będzie mógł usiąść obok twórcy Piwnicy Pod Baranami, nie wyjeżdżając w tym celu do Krakowa.
 
Ławeczka Piotra Skrzyneckiego, zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych w 2017 roku, stanie przy Miejskiej Szkole Artystycznej, gdzie znajduje się sala koncertowa jego imienia. Jej uroczyste odsłonięcie planowane jest 29 maja, w rocznicę 600-lecia naszego miasta.
 
– To najlepszy początek 600-lecia miasta, jaki mógłbym sobie wymarzyć. I cieszymy się też tym, że kolejna bardzo wysoka kwota zasili fundusz WOŚP, przeznaczony na leczenie chorych dzieciaków – napisał na Facebooku burmistrz Marcin Jakubowski.

Inne aktualności

OK