3°C

62
Powietrze
Bywało lepiej...

PM1: 21.65
PM25: 42.06 (168,23%)
PM10: 65.95 (131,91%)
Temperatura: 3.24°C
Ciśnienie: 1017.58 hPa
Wilgotność: 88.00%

Dane z 27.11.2020 06:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Obłoki srebrzyste zaświeciły nad Mińskiem

05.07.2020
(fot.: Leszek Siporski)

W minioną niedzielę wieczorem i w nocy świeciły na niebie i były doskonale widoczne z terenu miasta obłoki srebrzyste. To jedne z najpiękniejszych chmur widzianych z ziemi i trudnych do zaobserwowania.

Obłoki srebrzyste to najwyżej występujące chmury, które możemy dostrzec z ziemi. Pojawiają się w mezosferze około 80 kilometrów nad ziemią. Ich natura nie jest jeszcze do końca zbadana, ale prawdopodobnie tworzą się poprzez osadzanie się pary wodnej na spalonych w atmosferze cząsteczkach meteorów. Raczej trudno pomylić je z innymi, wyglądają jak jasne smugi o srebrzystej barwie, które czasami można dostrzec na północnym niebie przed lub po zachodzie słońca. 

W minioną niedzielę około godziny 22 "srebrzaki" można było obserwować nad naszym miastem. Wybraliśmy się wtedy z aparatem na kładkę przy PKP a następnie na ul. Tartaczną i okolice Łowiska Łazienki gdzie były sprzyjające miejsca do obserwowania północnego horyzontu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, jakie wykonaliśmy, choć warto zobaczyć obłoki na żywo – są szanse, że znów się pojawią się po zachodzie słońca nad Mińskiem. Aby być na bieżąco polecamy śledzenie stron „Z głową w gwiazdach” i Nightscapes.pl na Facebooku. Gdy tylko obłoki zjawiają się na niebie, pojawia się tam informacja, a w komentarzach użytkownicy wklejają zdjęcia z całej Polski.

Inne aktualności

OK