Główną nowością jest moduł mierzący temperaturę gleby na 3 głębokościach: 0 cm, 20 cm i 50 cm oraz jej wilgotność na głębokości 0-7 cm. Pozwoli to na obserwację przemarzania lub nagrzewania się ziemi w zależności od pory roku. Moduł komunikuje się radiowo z główną stacją, a zasilany jest za pomocą panelu solarnego.
Kolejną nowością jest prognoza pogody na najbliższe 12 godzin. Algorytm prognozujący pogodę bazuje tylko na danych pochodzących ze stacji, nie pobiera żadnych informacji z internetu. Prognoza wyznaczana jest na bazie ciśnienia atmosferycznego, temperatury, zachmurzenia oraz kierunku i prędkości wiatru.
Został również zmieniony czujnik indeksu UV na dokładniejszy oraz czujnik intensywności światła na model, który posiada większy zakres, przez co w pełnym słońcu wyniki pomiarów będą dokładniejsze. Mińszczanie dodali także obliczanie intensywności promieniowania słonecznego wyrażanego w jednostce W/m². I wprowadzili zmiany konstrukcyjne w zabezpieczeniach czujników światła przed wpływem warunków atmosferycznych.
W związku z wdrożeniem nowych funkcjonalności niezbędna okazała się przebudowa strony. Zmianie uległo ułożenie sekcji ze wskaźnikami pokazującymi aktualne dane. Wszystkie zmiany są już widoczne na: https://stacjameteommz.pl
– Przez cały czas funkcjonowania stacji obserwujemy stałe, dość liczne grono osób, które systematycznie, codziennie, odwiedza stronę. Natomiast podczas występowania gwałtownych zjawisk pogodowych, jak np. ulewy, burze, silny wiatr statystyki wejść na stronę podskakują kilkukrotnie. Nasz projekt został również zauważony przez Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki. Na stronie Urzędu zamieszczony został baner stacji meteorologicznej. Cały czas myślimy nad ulepszaniem naszego projektu i planujemy dodawać kolejne nowe funkcjonalności. Zapraszamy też na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/stacjameteommz gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji pogodowej – przekonują Piotr i Michał Gniado.