2°C

9
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 3.14
PM25: 5.55 (13,56%)
PM10: 6.10 (37%)
Temperatura: 2.22°C
Ciśnienie: 1008.29 hPa
Wilgotność: 87.44%

Dane z 19.04.2024 00:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Niespodziewane odkrycie

14.02.2024
(fot.: GDDKiA)

Wielkie inwestycje mają to do siebie, że podczas prac można wydobyć spod ziemi dawne cuda zwłaszcza, że tak duże budowy objęty są zawsze nadzorem archeologicznym. Nie inaczej było podczas budowy autostrady A2 w kierunku Siedlec. Co tam odkryto?

Na budowie autostrady A2, pomiędzy Kałuszynem a Groszkami, odkopane zostało cmentarzysko ciałopalne z VI-V w. p.n.e., na którym znajdowały się groby popielnicowe i jamowe. Był to wówczas powszechny sposób pochówku zmarłych. Polegał on na spaleniu ciała, a następnie zebrania szczątków i złożenia ich do naczynia – popielnicy, które zakopywano w ziemi. Podczas badań antropologicznych zawartości jednej z odkrytych popielnic udało się zaobserwować, że kości zmarłego były układane w taki sposób, że na dole naczynia znajdowały się kości ze stóp a na górze – z czaszki.

Z kolei na stanowisku archeologicznym w Szymonach odkryto pozostałości zabudowy browaru, który funkcjonował w tym miejscu w XIX w. i został zamknięty na początku XX w. Oprócz pozostałości fundamentów i posadzek, archeolodzy odkryli również wyroby szklane i ceramiczne, a także ślady po uprawie chmielu.

Oprac. na podst. mat. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
https://www.gov.pl/web/gddkia-warszawa/archeologia--podstawa-rodzaj-badania-i-efekty


Inne aktualności

OK