To niezwykła książka, bo przywołuje we wspomnieniach bohaterów znanych z historycznych lektur, pokazując ich jako ludzi z krwi i kości, a nie pomnikowe postaci. I opowiada o wielkiej miłości Hali Glińskiej, sanitariuszki batalionu „Golski” i słynnego Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, którą przerwała wojna.
– To było wielkie i głębokie uczucie. Oboje bardzo się wspierali, pomagali, ufali sobie w ciężkich wojennych czasach, starając się żyć normalnie. Byli wyjątkową parą. Pasowali do siebie i wyglądem i intelektem. Hala nigdy nie pogodziła się z tragiczną śmiercią Tadeusza. Ich miłość nie była spełniona – powiedziała Aleksandra Prykowska-Malec.
Książka jest wyjątkowa jeszcze z innych powodów. Poznajemy przyjaciół głównej bohaterki – Dankę Zdanowiczównę, Halę Krauze, Marię Rabińską, Janka Bytnara „Rudego” i jego siostrę Duśkę, Alka Dawidowskiego. A także jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi, lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Jej losy to gotowy materiał na film i może taki kiedyś powstanie.
Po spotkaniu był czas na zdobycie autografów i rozmowy z autorkami książki.
Fot. Valdi Piekarski (MBP)
Nie przegap!
Miejska Biblioteka Publiczna i wydawnictwo Czarne zapraszają w środę, 31 stycznia o godz. 18.30 na spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, laureatem Literackiej Nagrody Nike 2017 za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Wyjątkowym wydarzeniem będzie także spotkanie z poezją Grzegorza Przemyka. Jego wiersze przeczyta wybitna aktorka Maja Komorowska, przyjaciółka Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza. Wstęp wolny.