
Kasztanowce są drzewami kwitnącymi raz w roku – na wiosnę. Ich białe kwiaty uważane są za symbol matur, ponieważ zwykle pojawiają się na drzewach w czasie gdy rozpoczynają się egzaminy. Tymczasem kwiatostany kasztanowca obok dojrzewających owoców możemy podziwiać od kilku dni na drzewie rosnącym na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i 11-go Listopada.
Przyczyny zaburzenia zegara biologicznego rośliny mogą być najprawdopodobniej dwie. Pierwsza to zmiany pogodowe – długi okres suszy i wysokie temperatury mogą sprawić, że drzewa szybciej zrzucają liście a następnie po opadach ponownie budzą się do życia. Jednak bardziej prawdopodobnym powodem tej anomalii jest szrotówek kasztanowcowiaczek - szkodnik, który od lat jest plagą niszczącą kasztanowce. Jak pojdaje wikipedia, opanowane przez tego owada drzewa wcześniej zrzucają liście a następnie ponownie je odtwarzają, wypuszczając przy tym pąki i kwiaty.
W warunkach klimatycznych Polski nie mają szans na wydanie przez kasztanowce owoców z powtórnego kwitnienia. Co więcej, proces ten osłabia drzewa tak, że zimą są one słabe i często przemarzają.