17°C

19
Powietrze
Wspaniałe powietrze!
Biegaj, spaceruj i śmiało wietrz mieszkanie!

PM1: 9.12
PM25: 11.61 (46,43%)
PM10: 15.11 (30,22%)
Temperatura: 17.16°C
Ciśnienie: 1011.36 hPa
Wilgotność: 57.24%

Dane z 25.05.2019 20:50, airly.pl


facebook

Mural na stulecie Niepodległości

27.11.2018 Oprac. na podstawie mat. prasowych Fundacji Dziękujemy za Wolność

To najdłuższy mural w mieście. Można go oglądać w przejściu podziemnym PKP gdzie ciągnie się przez całą jego długość. Spacerując przy nim można się poczuć, jakby przeniosło się w czasie...

Niedpodległościowy mural został wykonany na specjalnej folii, po czym przyklejony do ściany. Jego wymiar robi wrażenie – ma około 50 metrów długości. Warto zauważyć, że to drugi mural w Polsce wykonany taką techniką w miejskiej przestrzeni.

– Idea projektu muralu to połączenie tradycji polskiego kolejnictwa z lewej strony z wizerunkami słynnych polskich lokomotyw takich jak Pm-36-1 i Pm-36-2, osadzonych w stylistyce art deco. W tle historyczny wizerunek mińskiego dworca zniszczonego w czasie II wojny światowej oraz zachowana wieża ciśnień, która już chyba na stałe wpisała się w miński pejzaż – wyjaśnia Adam Zawadzki, prezes Fundacji Dziękujemy za Wolność, która przygotowała mural. – Napis NIEPODLEGŁA jest miejscem przełamania konwencji i wkraczamy w XXI wiek, gdzie prezentujemy naszym zdaniem najbardziej ekscytujące pojazdy, które pojawiają się na polskich torach na czele z Pendolino oraz zarysy planowanego nowego dworca w naszym mieście. Kolorystyka w tym wypadku nawiązuje do barw miasta Mińsk Mazowiecki. Na muralu umieszczeni są również ojcowie niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski. Po koncercie „Niepodległa na jazzowo”, jaki odbył się w Mińsku mural w przejściu PKP jest drugą odsłoną naszego projektu związanego z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękowania za pomoc przy jego realizacji należą się również PKP PLK, która użyczyła miejsca, Katarzynie Skwierczyńskiej, Pawłowi Drzewińskiemu i Piotrowi Wrzoskowi – dodaje.

Z inicjatywy Fundacji Dziękujemy za Wolność zostało zrealizwanych już kilka murali, które zdobią ulice miasta. Są to między innymi te poświęcone Żołnierzom Wyklętym, Jankowi Paruzelowi ps. "Wilk", bohaterom Powstania Warszawskiego, polskim oficerom zamordowanym w Katyniu, Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. "Łupaszka", Ludwikowi Wolańskiemu ps. "Lubicz", rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz gen. Józefowi Hallerowi. Mural w przejściu podziemnym PKP został dofinansowany ze środków programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programy Dotacyjnego Niepodległa.

Inne aktualności

OK