14°C

44
Powietrze
Dobre powietrze.

PM1: 17.73
PM25: 26.48 (105,9%)
PM10: 36.10 (72,2%)
Temperatura: 13.76°C
Ciśnienie: 1012.92 hPa
Wilgotność: 87.69%

Dane z 29.09.2020 18:20, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Mińsk z końca XX wieku na ortofotomapie

18.01.2020
(fot.: https://mapy.geoportal.gov.pl)

Kilka dni temu opublikowaliśmy materiał o ortofotomapie naszego miasta. Tymczasem jeden z naszych czytelników poinformował nas, że istnieje w geoportalu inna ciekawa usługa. Jaka?

To możliwość przeglądania map archiwalnych. Po wykonaniu pewnych czynności (instrukcję przedstawiamy poniżej) możemy podziwiać Mińsk z góry nawet z 1998 roku. Cóż, można się zdziwić jak inaczej wyglądało wtedy nasze miasto, np. stał jeszcze dom handlowy Rolnik, nie było tak dużo bloków, o rondach nikt nie myślał i rosło zdecydowanie więcej drzew. Polecamy wybranie się w taką podróż w czasie na mapie. Jak się do tego zabrać?

Oto instrukcja:

  1. Wchodzimy na geoportal krajowy https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0. Najlepiej już teraz znaleźć na mapie Mińsk i ustawić powiększenie suwakiem w lewym górnym rogu na 2000. Tylko uwaga: zauważyliśmy problemy z działaniem aplikacji w rozdzielczości większej niż HD stąd też dla dużych rozdzielczości zalecamy zmniejszenie wielkości okna przeglądarki do rozmiarów nieco mniejszych niż HD.
  2. Wybieramy opcję „WIDOK” w menu w lewym górnym rogu, a następnie opcję „Dodaj mapę” z rozwijanego menu.
  3. Dalej z zakładki „Usługi predefiniowane” zaznaczamy „WMS”, rozwijamy usługi „Geoportal”, wybieramy „Ortofotomapa archiwalna” i klikamy „Połącz” na dole, a następnie „Dodaj”. Od tej pory w menu po prawej stronie na górze jest już „Usługa przeglądania (WMS) ortofotomap archiwalnych”.
  4. Wyłączamy wszystkie warstwy za wyjątkiem dwóch: pierwszej i ostatniej, czyli powinny być zaznaczone warstwy „Usługa przeglądania (WMS) ortofotomap archiwalnych” oraz „Ortofotomapa”
  5. Po najechaniu i kliknięciu na zielone kółko przy „Usługa przeglądania (WMS) ortofotomap archiwalnych" pojawi się rozwijane menu - wybieramy „Pasek czasu” i ustawiamy go na np. „1998-01-01 00:00:00”
  6. Od tej pory po prawej stronie będą 2 okienka z menu - „Zawartość mapy” oraz „Pasek czasu”. Wracamy do „Zawartość mapy" i z menu jak w punkcie powyżej wybieramy „Przeźroczystość".
  7. Zmieniając wartość suwaka, który się pojawi, możemy nakładać archiwalną ortofotomapę na obecną. Możemy także wrócić do suwaka w oknie „Pasek czasu" i wybrać inną archiwalną mapę niż z 1998 roku.

Inne aktualności

OK